פיגוע

בולגריה: לא נשתוק על מעורבות חיזבאללה

שר החוץ הבולגרי הבהיר כי בעקבות פרסום הממצאים שמעידים כי ארגון הטרור הלבנוני עומד מאחורי פיגוע הטרור בבורגס בקיץ האחרון, ארצו תפעל עם האיחוד האירופי כדי למנוע מקרים דומים. "במשך שישה חודשים לא אמרנו דבר, אבל כעת יש לנו ראיות מוצקות ביותר שהאחראים הם מהזרוע הצבאית של חיזבאללה"

חיים איסרוביץ | 6/2/2013 12:07 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
שר החוץ הבולגרי הבהיר היום (ד') כי ארצו אינה מתכוונת לעבור בשתיקה על הממצאים שמעידים כי ארגון חיזבאללה עמד מאחורי הפיגוע בבורגס, שבו נהרגו בקיץ האחרון חמישה ישראלים ואזרח מקומי. בכיר בולגרי נוסף ציין כי ארצו יודעת היכן נמצאים שלושת החשודים במעורבות בהתקפה.

- בולגריה: חיזבאללה עמד מאחורי הפיגוע בבורגס

בשיחה עם רשת אל ערבייה, בעקבות פרסום דוח החקירה על הפיגוע ליד אוטובוס התיירים הישראלים בעיר הנופש ביולי האחרון, אמר השר ניקולאי מלדנוב כי מעורבותו של ארגון חיזבאללה בפיגוע "לא תעבור ללא השלכות".
 
האוטובוס בפיגוע בבורגס מפונה מהאתר.
האוטובוס בפיגוע בבורגס מפונה מהאתר. צילום: אי-פי

"במשך שישה חודשים לא אמרנו דבר, אבל כעת יש לנו ראיות מוצקות ביותר שמי שתכננו והוציאו לפועל את הפיגוע הם מהזרוע הצבאית של חיזבאללה", אמר. "אנחנו ניקח את מה שיש לנו לעמיתינו באיחוד האירופי ונדון אתם בעמדה שאנחנו יכולים לנקוט כדי להבטיח שזה לא יקרה שוב".

מלדנוב הוסיף כי האפשרות להכריז על חיזבאללה כארגון טרור "נמצאת על השולחן" כבר זמן מה, אולם ממשלתו לא רצתה להתייחס לכך לפני שיהיו ראיות מוצקות לכך שהארגון הלבנוני אכן מעורב בפיגוע הטרור.

השר הבולגרי ציין כי כעת מצפה ארצו לשיתוף פעולה מצד לבנון, וכי היו לו שיחות טובות עם ראש הממשלה, נג'יב מיקאתי, ועם עמיתו עדנן מנצור. מיקאתי הכריז כבר אמש כי הוא מוכן לסייע לבולגרים בחקירת הפרשה.
שר החוץ הקנדי: אזרח שלנו השתתף בפיגוע

במקביל, מסר סטמיניר פלורוב, הממונה על הלחימה הבולגרית בפשע המאורגן, כי ארצו יודעת מה זהותם של שלושת חברי החוליה שהיו מעורבים בפיגוע הטרור ואת המקום שבו הם נמצאים. הוא לא ציין באיזו מדינה הם מסתתרים, אולם הבהיר כי בולגריה תבקש מאותה מדינה לסייע באיתור השלושה.

כמו כן אמר פלורוב בשיחה עם רשת TV7 כי מטען החבלה שגרם למותם של חמשת הישראלים והנהג הבולגרי הופעל מרחוק. לדבריו, המחבלים תכננו לפוצץ אותו בעת שאוטובוס התיירים יהיה בתנועה, אולם הם הפעילו את המטען בטעות.

שר החוץ הקנדי, ג'ון ביירד, אישר הלילה כי אחד המחבלים בבולגריה היה אזרח קנדי שגם מחזיק באזרחות לבנונית. "הוא לא תושב קנדה. הוא בעל אזרחות כפולה ונאמר לי שהוא מתגורר בלבנון", אמר ביירד במסיבת עיתונאים בפרלמנט. "אני אפילו לא יכול לומר לכם מתי האדם הזה היה בקנדה.ואילו שר החוץ האוסטרלי, בוב קאר, מסר כי המשטרה הפדרלית של ארצו פועלת עם הרשויות הבולגריות כדי לאתר את החשוד בעל הדרכון האוסטרלי שגם נמסר כי היה חלק מחוליית הטרור של חיזבאללה.

שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, קרא לאיחוד האירופי ולמדינות העולם לפעול נגד חיזבאללה. "הממצאים ברורים וחד משמעיים: חיזבאללה הלבנוני אחראי להתקפה הקטלנית הזו על אדמת אירופה", אמר. "ארה"ב פועלת באופן מכריע ומקיף כדי לצמצם את הפעילויות של חיזבאללה באירופה, בדרום מזרח אסיה, באמריקה הדרומית ובמזרח התיכון, ואנחנו מוכנים לפעול בכל כוחנו כדי לסייע לממשלת בולגריה להביא את האחראים לדין".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''אירופה''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים