לבדואים אושרו קרקעות תפוסות

הממשלה אישרה בהליך בזק העברה של שטחי ענק לבעלות בדואים בנגב עתה מתברר: חלק גדול מהקרקעות הן שטחי אש של צה"ל, באחרות יש מתקנים של בזק וחברת החשמל וכבישים גורם מקצועי בכיר: "חסרים לנו יותר מ-100 אלף דונם לביצוע ההחלטה" משרד ראש הממשלה: לפי הנתונים שהובאו לממשלה יש מספיק קרקעות לכיסוי ההחלטה. התחקיר המלא מחר במוספשבת

קלמן ליבסקינד | 7/2/2013 7:39 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מחדל התוכנית להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב: סיפור מביך כזה לא קרה בממשלת ישראל זה זמן רב: פחות משבועיים לאחר שהממשלה אישרה את תוכניתו של השר בני בגין להסדרת התיישבות הבדואים בנגב, מתברר שבאזורים שהוקצו להעברת הקרקעות אין די שטחים כדי לספק לבדואים את כל מה שהתחייבה הממשלה לתת להם. עוד מתברר שבתוך השטחים שיכולים לשמש כעתודות קרקע למסירה לבדואים התובעים בעלות נמצאים גם שטחי אש ובסיסי צה"ל, בהם של בסיס האימונים בצאלים ובית הספר לחי"ר בירוחם. עוד נלקחו בחשבון כאופציה להעברה לבדואים שטחים בסביבת שדה התעופה נבטים, שעליהם חל איסור לבנות בכלל, מתקנים אסטרטגיים ועוד.

לבדואים אושרו קרקעות תפוסות. הפזורה הבדואית בנגב
לבדואים אושרו קרקעות תפוסות. הפזורה הבדואית בנגב צילום: איי-אף-פי
גורמים במשרד הביטחון, בצה"ל וברשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב החלו להבין בימים האחרונים כי ההחלטה שקיבלה ממשלת ישראל ברוב גדול כלל אינה ישימה. יתכן שהמבוכה הזו היתה יכולה להיחסך אילו הביא השר בגין את ההחלטה, לפני שעברה בממשלה, לאישורם של הגורמים המקצועיים הרלוונטיים. אלא ששרי הממשלה קיבלו את ההחלטה רק יומיים לפני הישיבה, משרד הביטחון וצה"ל כלל לא אישרו אותה מראש, מנהל מקרקעי ישראל קיבל את התוכנית רק ביום חמישי בלילה, יומיים וחצי לפני הדיון בממשלה, וכמוהו גם הנהלת הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב.
מ-120 ל-220 אלף דונם

לפני כשנה וחצי עברה החלטה מצומצמת יותר בממשלה. בהחלטה המקורית היתה הממשלה אמורה להעביר לבדואים כ-120 אלף דונם. מאז נפגש השר בגין עם מאות בדואים ועם ארגונים רבים שמסייעים להם על מנת לשמוע את עמדתם בסוגיה וההצעה האחרונה שהגיש לממשלה כמעט שהכפילה את שטח הקרקעות שהתחייבה המדינה להעביר, והעמידה אותו על כ-220 אלף דונם, שיירשמו בטאבו על שמם של הבדואים. עתה מתברר כי כדי שניתן יהיה למלא את ההחלטה שהתקבלה חסרים שטחי ענק בהיקף של יותר מ-100 אלף דונם.

השטח שעמד לרשות המדינה לצורך מילוי ההחלטה, ושממנו היו אמורים להילקח הקרקעות, הוא דומה בגודלו, וכאמור, מיועד לעבור לבעלותם הפרטית של תובעי בעלות. ברשות להסדרת התיישבות הבדואים ערכו בימים האחרונים בדיקה כדי לראות כיצד ניתן למלא את ההחלטה. בשלב ראשון הופחתו מהשטח הזה שטחים בגודל של כ-30 אחוז, המוגדרים כ"פחת תכנוני" וכוללים שטחי טרשים שלא יכולים לשמש לעיבוד או למגורים, מתקנים של בזק, מקורות וחברת חשמל, כבישים ואזורים שעליהם מתוכננים להיסלל בשנים הקרובות קווים חדשים של רכבת ישראל.בהמשך הופחתו מהשטח הזה בין 60 ל-80 אלף דונם המשמשים לבסיסי צה"ל ולמתקנים אסטרטגיים. בסופו של חישוב התברר כי נותרו בסך הכל כ-85 אלף דונם, הרבה הרבה פחות מאותם 220 אלף דונם מקוריים. ואם לא די בכך, במסגרת 85 אלף הדונם הללו אמורים לקום גם ישובים בדואים חדשים, כך שמלאי הקרקעות שיישאר להעברה לבדואים בודדים יהיה קטן עוד יותר.

"זה מטורף"

גורם מקצועי בכיר ברשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב אמר אתמול: "זה פשוט מטורף. חסרים לנו יותר מ-100 אלף דונם כדי שנוכל לבצע את החלטת הממשלה. גם אם נחליט לממש את התוכנית עד הסוף, נבטל את כל בסיסי צה"ל ונחלק את הקרקעות שלהם לבדואים כדי שיתיישבו בהן, עדיין אין לנו די אדמות כדי לתת לכולם. מישהו עשה פה עבודה רשלנית והפיל איתו את ממשלת ישראל כולה".

ממנהל מקרקעי ישראל נמסר: "המנהל העביר את הערותיו, טרם הדיון בממשלה, לשר בגין. הנהלת המנהל לא נדרשה לדון בהצעות המובאות לדיון והחלטה בממשלה".

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "הנתונים נבדקו לפני הבאת ההחלטה לממשלה ומהם עולה שקיים כיסוי מלא לשטחי התמורה על פי החלטת הממשלה".

עוד על הפרשה מחר במוספשבת

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

באיזו מידה תורם תוכן הכתבה לדמוקרטיה?

לא תורם כלל
1 2 3 4 5
תורם רבות
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים