מקורבי רה"מ: "לממשלה יש פוטנציאל להתקדם במו"מ המדיני"

לקראת ביקור אובמה אומרים בלשכת ראש הממשלה כי יסכים לפשרות במו"מ. עו"ד יצחק מולכו, שליחו של נתניהו, ייצא בשבוע הבא לוושינגטון לדון בחידוש ההידברות

אלי ברדנשטיין | 8/2/2013 9:22 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
לקראת ביקורו הצפוי של נשיא ארה"ב ברק אובמה, בלשכת ראש הממשלה ממשיכים לפזר רמזים חיוביים על נכונותו של נתניהו לפשרות מול הפלסטינים ולהתקדמות בתהליך המדיני בממשלה החדשה
נתניהו ואובמה. רה
נתניהו ואובמה. רה"מ מבין שצריך להתקדם צילום: אי-פי
שיקים. לדברי גורמים בכירים בלשכה, "נתניהו יהיה מסוגל לעשות פשרות במהלך המשא ומתן עם הפלסטינים, אך זה יהיה תלוי במחיר שייאלץ לשלם."

למרות מורכבות הסוגיה הפלסטינית הגורמים ציינו כי "נתניהו מבין שצריך להתקדם, הוא מחויב לכך ויהיה מסוגל להראות התקדמות." הגורמים הבהירו כי הדבר תלוי מאוד בסוג הפשרות וההחלטות שיונחו לפני נתניהו. הם סירבו להתייחס לתוצאות הבחירות, אך ציינו שלממשלה החדשה שירכיב נתניהו, "יש פוטנציאל" להתקדם בתהליך המדיני מול הפלסטינים.

הגורמים הבכירים בלשכת נתניהו התייחסו בעקיפין אף לנאום בר אילן שנשא נתניהו ואישררו בפועל את מחויבותו של נתניהו לפתרון שתי המדינות, תוך שהם משתמשים בטרמינולוגיה הלקוחה מתוך הנאום.

"מדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי ויש לנו זיקה היסטורית לאדמה הזאת, אך המציאות היא שיש 2.5 מיליון פלסטינים ואנו לא רוצים לשלוט עליהם וצריך להתמודד עם זה", אמרו הגורמים. עוד ציינו כי אמנם "צריכה להיות פשרה מסויימת" כדי לפתור זאת, תוך שמירה על צרכי הבטחון של ישראל. עוד הוסיפו שיש לחזק את הכלכלה הפלסטינית.

החשיבות באמירה הזאת, נובעת מכך שהיא מסירה את הספק שניקר בקרב גורמים שונים בקהיליה הבינלאומית לגבי מחויבותו של נתניהו לנאום בר אילן ולפתרון שתי המדינות.

נתניהו מתכוון לשלוח בתחילת השבוע את שליחו המיוחד, עו"ד יצחק מולכו לוושינגטון כדי לדון בדרכים לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים. הממשל האמריקאי מנמיך ציפיות ביחס לפריצת דרך אפשרית בסוגיה הפלסטינית בביקורו של אובמה ב20- במרץ בישראל אך לא מן הנמנע שתיתכן התקדמות בסוגיה זו במהלך הביקור.

החלטת נשיא ארה"ב ברק אובמה להקדים את ביקורו בישראל, נחתה על מרבית הגורמים הישראלים שאמורים לקחת חלק בביקור בהפתעה. אובמה תכנן להגיע לביקור בישראל במהלך חודש יוני, לוועידת הנשיא שמקיים שמעון פרס, שהזמין אותו לאירוע.

כשנודע לפני מספר ימים על כוונת האמריקאים לשלוח משלחת מקדימה לישראל מרבית הגורמים הרלוונטים סברו שמדובר במשלחת שמגיעה כדי לתכנן את ביקורו של שר החוץ ג'ון קרי שתכנן להגיע במהלך החודש הקרוב וכן, להתכונן לביקורו של אובמה שהיה מתוכנן כאמור רק לחודש יוני. אלא שאז התברר שאובמה החליט להקדים את ביקורו. ייתכן שהדבר נשמר בסוד בין קומץ אנשים, כנראה בהמשך לשיחת אובמה ונתניהו לפני כשבוע, ולכן הדבר התפרש כהפתעה.

דניס רוס, יועצו לשעבר של אובמה, אמר שלשום בראיון לערוץ MSNBC כי "הביקור של הנשיא אובמה עוזר לראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, להכיר בצורך שבהקמת ממשלה שיכולה לעשות דברים." בכך הוא רמז להשפעת הביקור על הרכב הממשלה שיקים נתניהו.


היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים