נתניהו יציג מתווה לפשרה בסוגיית השוויון בנטל

בתום שבוע ללא הישגים במשא ומתן הקואליציוני יחשפו אנשי הליכוד-ביתנו את הפתרון שלהם לסוגיית גיוס תלמידי הישיבות, שיאפשר את צירוף החרדים לממשלה על בסיס מתווה יעלון. ציפי לבני קרובה לחתימה על הסכם לכניסת לממשלת נתניהו

זאב קם | 10/2/2013 7:20 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
לאחר שהסתיים שבוע ראשון של משא ומתן קואליציוני, שהתאפיין בעיקר בגישושים לא מחייבים, מתכוונים בליכוד-ביתנו להגביר השבוע באופן משמעותי את קצב השיחות והמגעים עם המפלגות השונות. גורמים בכירים בליכוד-ביתנו אמרו אמש כי בכוונתם לחשוף בימים הקרובים מתווה גיוס חדש, שייקרא "מתווה נתניהו", ויציגו אותו בפני צוותי המו"מ של המפלגות האחרות.

- הרב עובדיה: לפיד מנוול, שונא ישיבות
- ח"כ פרוש: אם החרדים יגויסו בכוח, תהיה בישראל כיכר תחריר 2

"השבוע אנחנו צפויים להתפתחויות", הבטיחו הגורמים. "ניכנס יותר לפרטים ונציג את המתווה שאנחנו מתכוונים להציע לפתרון בעיית השוויון בנטל".
 
נתניהו ולפיד בהשבעת הכנסת.
נתניהו ולפיד בהשבעת הכנסת. צילום: פלאש 90
 
לדברי אותם גורמים, התוכנית החדשה צפויה להתבסס על מתווה בוגי יעלון, שגובש עוד בימי הממשלה היוצאת, והוכן כמענה למתווה פלסנר. "זה לא יהיה בדיוק כמו ההצעה של יעלון, ואפשר יהיה לקרוא לזה מתווה יעלון משופר", הוסיפו הגורמים.

בנוגע לשאלה המכרעת, האם המתווה החדש יתבסס על מכסה מוגבלת של בני ישיבות שיוכלו להמשיך ללמוד בישיבות, כפי שדורשים ב"יש עתיד", או שהוא יתבסס על יעדי גיוס לחרדים, כפי שקובע מתווה יעלון, אומרים בליכוד-ביתנו כי הכוונה היא לבחור בקביעת יעדי גיוס.
"לפיד מנוול"

בכך מנסים בליכוד-ביתנו להציג מתווה שיוכל לקבל את תמיכת המפלגות החרדיות, גם אם התמיכה לא תהיה מפורשת ופומבית. "זה יהיה מתווה במסגרת ההיגיון, אפשר להעבירו, גם מבחינת משרד הביטחון וגם מבחינת משרד האוצר, ואולי בשתיקה מסוימת של החרדים", הסבירו בליכוד-ביתנו. "אי אפשר שכל אחד יתבצר בעמדה שלו, כפי שהמצב כרגע. כל זמן שיש מכסות לתלמידי ישיבות, זה לא יעבוד".

ביחס לאפשרות שבמפלגתו של לפיד ידחו את המתווה, אמרו הגורמים: "אם לפיד באמת רוצה להיות בממשלה, וכוונותיו טהורות, אז צריך להביא מתווה שיעבור ולא רק משהו הצהרתי". מהצד השני, הניסיון לגי יס את תמיכת החרדים במתווה המדובר ייעשה באמצעות האיום שירחף מעל השיחות של אימוץ מתווה לפיד אם והחרדים לא יסכימו להתפשר ולקבל את התוכנית שיציגו בליכוד-ביתנו.אחרי המתקפה על הבית היהודי עוברים בש"ס לתקוף את יאיר לפיד. בדרשה השבועית שנשא מנהיגה הרוחני של תנועת ש"ס, הרב עובדיה יוסף, הוא אמר: "היה מלך אחד שהיה לו שר אחד אהוב. כל פעם בא אצל המלך, משוחחים ביניהם על הביטחון ועל הקואליציה ועל האופוזיציה, והוא נותן לו את העצות איך יעשה:'לא תלך עם לפיד. זה מנוול זה, שונא את הישיבות'. מייעץ אותו, נותן לו עצות".

לבני תקבל תפקיד בכיר

יו"ר התנועה ציפי לבני צפויה להיות ראשונת המצטרפות לממשלת נתניהו, כך טענו אתמול גורמים בליכוד.

לדברי הגורמים, נכון לרגע זה, לבני היא הקרובה ביותר לסכם על כניסה לקואליציה, וייתכן כי כבר בשבוע הקרוב ייחתם ההסכם הקואליציוני עם מפלגתה. גם גורמים בתנועה אישרו כי אכן הדברים קרובים לסיכום, כשאחת האפשרויות שעלו היא כי לבני תקבל תפקיד בכיר בניהול המו"מ המדיני, ואולי אף תקבל תפקיד שרה בתוך משרד החוץ.

מי שפחות קרובה להגעה לסיכום, בהקשר הזה, היא הבית היהודי. גורמים בכירים במפלגה סיפרו אמש כי למרות הפרסום על פגישה בין נתניהו לבנט, שאמורה להתקיים בתחילת השבוע, עד לרגע זה לא נוצר קשר בין שתי הלשכות ולא נקבעה פגישה כזו.

במקביל, על פי ההערכות במערכת הפוליטית, ייתכן כי כבר במהלך הימים הקרובים יתחדשו גם השיחות הרשמיות עם כל המפלגות בכפר המכבייה.

בהכנת הידיעה השתתף ארי גלהר 

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים