כנסת נמרצת: 800 הצעות חוק הוגשו כבר בשבוע הראשון

השיאן: ח"כ דב חנין מחד"ש שהגיש 500 הצעות חוק פרטיות, רובן כאלה שלא עברו בכנסת הקודמת ח"כ מאיר שטרית מ"התנועה" הגיש הצעה שעלולה להתגלות כנפיצה במיוחד ודורשת שמוסדות הפטור של החינוך החרדי לא יתוקצבו כלל

מאת אריק בנדר ועמרי מניב | 11/2/2013 7:52 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הכנסת ה-18 ידעה מבול של חקיקה פרטית: 4,593 הצעות חוק פרטיות הונחו על שולחנה, אבל רק מקצתן עברו קריאה שנייה ושלישית. אבל המגמה של הימים האחרונים מלמדת שהכנסת הנוכחית, ה
מליאת הכנסת בפעולה. שוברים שיאים
מליאת הכנסת בפעולה. שוברים שיאים צילום: פלאש 90
-19 במספר , עומדת לשבור את כל השיאים שכן מאז השבעתה ביום שלישי שעבר ועד אמש הוגשו כ-800 הצעות חוק פרטיות.

על הכמות הגדולה ביותר, 500 הצעות חוק, חתום ח"כ דב חנין (חד"ש), מהמחוקקים המצטיינים של הכנסת היוצאת, אולם כמעט כולן הן הצעות חוק פרטיות שלא זכו לעבור את המשוכה של הקריאה הטרומית וח"כ חנין החליט להעלותן מחדש בתקווה שהפעם הוא יצליח יותר.

עד כה רשם חנין 35 חוקים הרשומים על שמו בנושאים שונים, בהם זכויות עובדים, זכויות נשים, משאבי טבע והפרטות, זכויות אדם ושיוויון חברתי-כלכלי".

סיעת מרצ לא מפגרת הרבה אחריו והיא הגישה למזכירות הכנסת ולמחלקה המשפטית בימים האחרונים 250 הצעות חוק פרטיות. הראשונה שבהן, עליה חתמו כל ששת הח"כים של הסיעה, היא הצעת חוק לפיזור הכנסת הנוכחית והליכה לבחירות מוקדמות. חבר הסיעה, ח"כ ניצן הורוביץ, הגיש הצעת חוק המתירה נישואין אזרחיים וכן נישואין בין שני בני זוג מאותו המין.

אל הערימה ההולכת וגדלה של הצעות חוק פרטיות נוספו גם 30 הצעות שהגיש ח"כ נחמן שי מהעבודה. גם אצלו מדובר בעיקר בהצעות חוק אותן לא הצליח לקדם בכנסת הקודמת בה ישב כח"כ של תנועת קדימה, אולם יש באמתחתו גם הצעות חדשות. באחת מהן, המתייחסת לביטול הצפוי של משרד ההסברה בממשלה הבאה, מציע ח"כ שי לקבע את מערך ההסברה (דיפלומטיה ציבורית) במסגרת רשות שתפקידה יהיה לתאם את כלל גורמי ההסברה במדינה ולהנחותם.

"ברור כי מדינת ישראל אינה ערוכה כהלכה להתמודד באתגרי הדיפלומטיה הציבורית", הסביר שי. "קיים מחדל מתמשך בתחום זה שהגיע הזמן לעקרו".

ראש המפלגה, ח"כ יאיר לפיד, הבטיח טרם הבחירות כי מוסדות חינוך שלא ילמדו את תוכנית הליבה באופן מושלם, כלומר 100 אחוזים משעות הלימוד, לא יזכו בתקצוב כלשהו מהמדינה. כפי שנחשף במעריב, למדו בשנה שעברה כ-50 אלף תלמידי כיתות א'- ח' במוסדות הפטור. על פי החוק המוצע, ילדים אלה לתקצוב ממשלתי.
הצעת חוק: מוסדות חינוך חרדי לא יתוקצבו

היום יוגשו לכנסת מספר הצעות חוק נוספות שיזמו ח"כים חדשים. כך למשל יגיש ח"כ אלעזר שטרן(התנועה) הצעת חוק פרטית לשיוויון בנטל, המהווה את הבסיס לדרישה של סיעתו במשא ומתן הקואליציוני. הח"כית החדשה מיכל רוזין (מרצ) תגיש שלוש הצעות חוק משלה, בין היתר לביטול ועדות ההפלה ולחקיקת חוק יסוד זכויות חברתיות.

הצעת חוק שעלולה להיות נפיצה במיוחד דורשת שמוסדות הפטור של החינוך החרדי לא יתוקצבו כלל. כדי לרכך את הח"כים החרדים, מציע יוזם החוק ח"כ מאיר שטרית (התנועה) כי גם תלמיד בבית ספר המלמד 75 אחוז מתוכנית הליבה יזכה לתקצוב זהה לזה של תלמיד בחינוך הממלכתי הרגיל, וכי בכל מוסד תורני יתאפשר לחמישה אחוזים מהתלמידים שיוגדרו "עילויים" ללמוד את מקצועות הקודש בלבד.


כדי שנוסח זה יהיה מקובל לפחות על כלל הסיעות הלא חרדיות, פועל כעת ח"כ שטרית להחתים עליו חברי כנסת נוספים. על פי ההצעה, "מוסד חינוך שבו למדים מקצועות לימודי הליבה ב-75 אחוזים לפחות משעות הלימודים, הוא מוסד המקיים את חובת לימודי הליבה. מוסדות אלה יתוקצבו בתקציב משרד החינוך וההשתתפות בתקציבם תהיה כהשתתפות המדינה בתקציביהם של מוסדות חינוך רשמיים דומים".

למעשה , בתי הספר של החינוך העצמאי ושל רשת "מעיין התורה" של ש"ס, המתחייבים ללמד 75 אחוזים משעות הליבה, יוכרו במסגרת החוק המוצע כזכאים לתקצוב מלא. גם מוסדות שאינם שייכים לרשת חינוך גדולה יזכו לאותה הטבה, במידה ויעמדו במכסת שעות הליבה הנדרשת. כדי שהצעת החוק תעבור, תידרש תמיכתה של מפלגת יש עתיד.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

באיזו מידה תורם תוכן הכתבה לדמוקרטיה?

לא תורם כלל
1 2 3 4 5
תורם רבות
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים