לפיד ובנט מתנגדים למתווה יעלון לגיוס חרדים

בליכוד-ביתנו יציגו היום את המתווה שלהם לגיוס החרדים, שנועד לאפשר את כניסת ש"ס לממשלה, אך בבית היהודי וביש עתיד כבר החליטו שיתנגדו לו במשותף. אתמול התנצל בנט על דבריו נגד רעיית ראש הממשלה והיום, לאחר נתק ממושך, הוא ייפגש עם נתניהו לשיחה ראשונה במסגרת הדיונים הקואליציוניים

זאב קם | 11/2/2013 7:17 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
יום לאחר שנודע כי בכוונת ראש הממשלה נתניהו להציג מתווה משלו לפתרון בעיית השוויון בנטל, ביש עתיד ובבית היהודי ממהרים לשפוך מים צוננים על היוזמה ומחליטים להתנגד ל"מתווה יעלון." כזכור,
יאיר לפיד. לא נתפשר בנושא הגיוס
יאיר לפיד. לא נתפשר בנושא הגיוס צילום: יוסי אלוני
אתמול דיווחנו כי בליכוד-ביתנו מתכוונים להציג מתווה משלהם בסוגיית הגיוס כדי להגיע להסכמות עם המפלגות החרדיות, הבית היהודי ויש עתיד.

מתווה הליכוד יוצג כבר היום, כאשר צוותי המו"מ של הליכוד-ביתנו ויש עתיד ייפגשו שוב בכפר המכבייה, לאחר שעבר יותר משבוע מאז הפגישה הקודמת בין הצוותים. לפי גורמים בכירים במערכת הפוליטית, התשובה שתזכה לה הצעת הליכוד-ביתנו תהיה מתואמת בין שתי השותפות לקואליציה המתרקמת: לא נסכים לפתרון שמתבסס על מתווה יעלון.

"אם הפתרון יהיה לפי מתווה יעלון, יש עתיד לא תהיה בממשלה," הבהיר אתמול גורם שמעורה במו"מ הקואליציוני. על אף הדברים, ביש עתיד צפויים לגלות גמישות מעניינת בכל הקשור לשאלה אם המתווה יפעל באמצעות מכסות שיקבעו כמה בני ישיבות יוכלו להמשיך ללמוד, או שמא הוא יתבסס על יעדי גיוס לציבור החרדי.

"ההבדל בין יעדים למכסות הוא סמנטי," הסביר אתמול גורם במפלגה. "הרי אפשר להגדיר יעד של 95%  גיוס בציבור החרדי, שהוא שווה ערך למכסה של 500 בני ישיבות שיוכלו להמשיך ללמוד בישיבה. אני מבין את הקושי של אנשים כאלו ואחרים עם המילה מכסות."

ביש עתיד מסבירים כי לא יסכימו לוותר על עיקרון-העל הקובע שצה"ל הוא הריבון בקביעת המתגייסים, ולא הרבנים. "לא נתפשר על כך שכל אזרח בישראל, בשלב כזה או אחר, יתרום את חלקו במסגרת שירות צבאי או במסגרת שירות לאומי-אזרחי," הסבירו גורמים ביש עתיד.

לדבריהם, בנוגע לפרטים עצמם יש ויכוח לגיטימי, ושם יש על מה לדבר ולהתגמש. "על גיל הגיוס ועל השאלה עד איזה גיל אפשר לדחות את השירות , ומה הם יעדי הגיוס המדויקים - על כל אלו אפשר לדבר," מוסיפים במפלגה. "אבל נקודת המוצא של המתווה היא שכולם הולכים לבקום ושצה"ל הוא הריבון."

גורמים ביש עתיד הוסיפו כי אין להם שום רצון לסגור אפילו ישיבה אחת בישראל, אבל "אנחנו לא מוכנים שהישיבות יהיו עיר מקלט למי שלא רוצה להתגייס לצבא," הסבירו. "הוויכוח הוא לא על התלמידים שיישארו בישיבות. השאלה היא אך ורק אם מדינת ישראל היא הריבון. בנוגע לשאלה איך בונים נכון את המתווה ומהם השלבים, אם למישהו יש הצעה טובה יותר, אנחנו מוכנים לשמוע."
פירון נפגש עם רבנים

אם למישהו עוד היה ספק עד כמה הברית בין יש עתיד והבית היהודי חזקה, מבהירים בשתי המפלגות כי היא אכן כזו. "שיתוף הפעולה בין הבית היהודי ויש עתיד הרבה יותר עמוק ממה שנוטים לחשוב," גילו אתמול בשתי המפלגות. בימים האחרונים ובימים הבאים התקיימו ויתקיימו פגישות רבות בין ח"כ הרב שי פירון מיש עתיד ובין רבנים מובילים בציונות הדתית.

 "המטרה היא להסביר את העניין האידאולוגי והרעיוני במתווה לפיד, ולהפיג  את החשש ממנו," מסבירים בשתי המפלגות . "שתי המפלגות מסכימות שכל אחד בישראל צריך לשרת."

בתוך כך, היום בצהריים צפויים להיפגש ראש הממשלה נתניהו ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט בקריה בתל אביב, לאחר שאתמול תקף יו"ר הבית היהודי את יחס התקשורת לרעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו. "המתקפה על שרה נתניהו מאוד לא במקומה. היא אישה טובה שאוהבת את


בעלה, וזכותו המלאה להתייעץ איתה כמו שאני מתייעץ עם אשתי," אמר בנט בראיון לתוכנית הבוקר של ערוץ .10 "בבדיחה שלי, שעדיף שלא הייתה נאמרת, על קורס הטרור - עשו שימוש כדי לתקוף אותה, ואני מצטער על זה. אם מישהו רוצה לבקר את מדיניות נתניהו - הוא הכתובת, ולא היא".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים