מתווה נתניהו: גיוס מחצית מהחרדים תוך חמש שנים

ראש הממשלה מציע תוכנית שתפעל בשיטת "המקל והגזר". אם לא יושגו יעדי הגיוס יקוצצו תקציבי כל הישיבות החרדיות. ביש עתיד דוחים את ההצעה: "תוכנית לא רלוונטית, זה אפילו לא מתווה יעלון משופר"

זאב קם | 12/2/2013 7:50 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
פגישת המו"מ השנייה בין נציגי הליכוד-ביתנו ונציגי
אחוזי גיוס עולים באופן מיידי. נתניהו ולפיד
אחוזי גיוס עולים באופן מיידי. נתניהו ולפיד צילום: פלאש 90
יש עתיד שהתקיימה אתמול עסקה כולה בנושא השוויון בנטל ובהצגת "מתווה נתניהו" שגובש בליכוד-ביתנו להגברת אחוז הגיוס של החרדים לצה"ל. המתווה שהוצג בפגישה גובש על ידי פרופ' יוג'ין קנדל מטעם המועצה הלאומית לכלכלה.

כפי שדווח במעריב, המתווה אינו קובע מכסה המגבילה את מספר תלמידי הישיבות שיוכלו להמשיך ללמוד, אלא עוסק ביעדי גיוס לצבא לאוכלוסייה החרדית. על פי המתווה המוצע, יועלה אחוז המתגייסים לצבא מקרב קבוצת הגיל החרדית שנעה בין גילאי 18 ל‭24-‬ למעל 50 אחוזי גיוס. היוזמה מגדירה יעד של חמש שנים. "בניגוד למתווה של לפיד, שרק מתחיל בעוד חמש שנים, פה אחוזי הגיוס עולים באופן מיידי‭,"‬ טענו גורמים בליכוד-ביתנו.

המתווה עצמו צפוי לכלול שורה של מקלות וגזרים, שיופעלו בהתאם לעמידה ביעדים. הסנקציה המרכזית אמורה לחול אם אחוז הגיוס לצבא, שיחול על כל הישיבות ביחד, לא יגיע ליעד שנקבע מראש. במצב כזה, יקוצצו תקציבי כל הישיבות החרדיות בשיעור מסוים, שייקבע בהמשך. "לא תהיה הסכמה של החרדים למתווה כזה, והם יפגינו על זה‭,"‬ טענו בליכוד-ביתנו.

"אבל בסוף יהיה אפשר לבצע את התוכנית‭."‬ המתווה מבקש גם להקים מסגרות שירות אזרחיות וצבאיות חדשות שיוגדרו כמתאימות יותר לציבור החרדי.

"אנחנו מאמינים שבסוף אפשר לבצע אותו בהדרגתיות‭,"‬ אמרו בליכוד-ביתנו. את מתווה לפיד הגדירו במפלגה כ"בעייתי מבחינה משפטית" וככזה שלא יעמוד במבחן בג"ץ, בעיקר לאור הסנקציה הקובעת כי כל מי שלא ישרת יאבד את התמיכה הכלכלית מהמדינה.גורמים בכירים ביש עתיד התייחסו למתווה שהוצג על ידי הליכודביתנו ואמרו כי מדובר בתוכנית ללא כפייה אמיתית להתייצב לשירות, וגם ללא מספרים ברורים ומוגדרים. "הוא בעיקר כולל מקלות וגזרים כלכליים ומנגנונים שטוענים שיובילו לעזיבת הישיבות‭,"‬ אמרו ביש עתיד. "זה אפילו לא נחשב למתווה יעלון משופר. זה מבוסס על כלכלה ולא על חוק. זה פשוט לא רלוונטי‭." ‬

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

באיזו מידה תורם תוכן הכתבה לדמוקרטיה?

לא תורם כלל
1 2 3 4 5
תורם רבות
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים