הבלוף של "קו הצדק"

הקמפיין לרדיפת מעלימי מס מתמקד באזרחים מהשורה והופך אותם לעבריינים. זאת בשעה שהממשלה מתירה לטייקונים לשלם שיעורי מס מגוכחים

אדם רז | 12/2/2013 8:51 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
לאחרונה יצא קמפיין חדש כחלק מתוכנית "סודית" שגובשה ברשות המסים ובמשרד האוצר למלחמה בתופעת ההון השחור. מטרת הקמפיין היא להגדיל את הכנסות המדינה באמצעות גביית מסים מאזרחים המעלימים מס.

העלמת מס היא בעיה של כולנו, גורס הקמפיין, מכיוון שהמעלימים גוזלים מאיתנו, האזרחים הטובים הנושאים בנטל, ומכבידים עלינו. בפרסומת נטען שההכנסות הלא מדווחות מגיעות לעשרות מיליארדי שקלים. כך הצופה מקבל את הרושם שמוכר הפלאפל, האינסטלטור או השיננית הם אויבי העם.

הפתרון, כביכול, לחוליי הכלכלה הישראלית הוא "קו הצדק", שאליו יכול האזרח הטרוד להתקשר כדי לדווח על מעלימי מס שחיים בקרבנו. הצ'ופר למלשין? שיעור מסוים (עשרה אחוזים בדרך כלל) מסכום גביית המס מהעבריין.
משתמש בפטריוטיזם עבור מדיניותו הכלכלית הנאו-ליברלית, שטייניץ.
משתמש בפטריוטיזם עבור מדיניותו הכלכלית הנאו-ליברלית, שטייניץ. צילום: ראובן קסטרו

בעוד שאין ספק שצריך לגבות יותר מסים, השאלה היא ממי ואיך. מאחורי הקריאות השבלוניות של "התייעלות" ו"בירוקרטיה" מחד או מלחמה נגד מעלימי המס החיים בקרבנו מאידך מסתתרת אמת פוליטית פשוטה יותר - המדינה מאפשרת לחברות גדולות, לטייקונים ולאנשים שמרוויחים משכורות גבוהות במיוחד (על ידי הקמת "חברות ארנק") להתחמק מתשלום מס. הכסף הגדול לא מצוי אצל המורה הפרטית או מוכר הפרחים, אלא אצל מי שמרוויח סכומים גדולים.

למעשה המדינה של שטייניץ ונתניהו בנתה מודלים מתוחכמים שמאפשרים לעשירים להימנע מתשלום מסים. ההכנסות הצפויות מהמהלך החדש הן נמוכות, ועומדות על כשני מיליארד שקלים בלבד. משרד האוצר בחר לצאת למלחמה נגד האזרחים הנורמטיביים, במקום נגד מי שבאמת מרושש את המדינה.

הקמפיין החדש הוא לא רק קטנוני, אלא גם מסוכן לחברה הישראלית. אכן, צריך לשלם מסים, אבל אפשר גם להבין את אובדן האמון של האזרחים במערכת בעקבות השחיתויות ברשות המסים מפני שהמיסוי של חלק מהחברות הגדולות נמוך יותר מזה של האזרח המצוי ומסיבות רבות נוספות.

שר האוצר אמר: "פטריוט אמיתי משלם מיסים כחוק. אנחנו רוצים לעלות מרמה ים-תיכונית לרמה אירופאית". שטייניץ בא ללמדנו ש"קו הצדק" מאפשר לכל אחד מאיתנו לבטא את הפטריוטיות הטמונה בו, וגם לעשות קצת כסף על הדרך. בדוכן הפלאפל מתחת לבית לא נתנו קבלה? הבה נלמד את המוכר שיעור באזרחות, דמוקרטיה ושוויון.

בנוסף לכך עבירת מס הופכת לעבירת הלבנת הון, וזו כבר עבירה רצינית. המורה לפסנתר נמצאת עתה בתחום העבירות הפליליות של הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור. המלשין מציל את עם ישראל על ידי הפיכתו לשותף במלחמה בהון השחור. כך לפי שטייניץ.במציאות ל"קו הצדק" יש היבטים מדאיגים: ראשית, התמקדות באזרחים במקום באישים ובחברות שבאמת צריכים לשלם. שנית, הפיכת אזרחים מהשורה לעבריינים. שלישית, חשש לפגיעה מהותית בזכויות אזרח. רביעית, יצירת מערכת המאפשרת "לסגור חשבונות". ניתן בהחלט לדמיין סיטואציה שסכסוך שכנים ייגמר בהלשנה ל"קו הצדק".

למעשה אדם שלא מדווח על העלמת המס של המורה לפסנתר לא רק בוגד במדינתו - הוא גם עבריין שפועל נגד הרשויות. יוצא שאנו חיים בחברה שרוב חבריה הם עבריינים בפוטנציה. ספק גדול אם מחר יבואו לעצור את המורה לפסנתר, אולם עתה כולם ילמדו שכדי להיות אזרח הגון צריך גם להלשין (ועל הדרך להרוויח כסף). שטייניץ לא מנסה לחנך את האוכלוסייה - הוא פשוט משתמש בפטריוטיזם כשוט שנועד להגשים את מדיניותו הכלכלית הנאוליברלית.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

אדם רז

צילום: דעות

חבר במרכז החינוכי על שם יגאל אלון

לכל הטורים של אדם רז

עוד ב''דעות''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים