ישראל מודה: אסיר הוחזק בכלא בזהות בדויה

בית המשפט התיר לפרסם כי אדם בעל אזרחות כפולה של ישראל ושל מדינה נוספת הוחזק בכלא מסיבות ביטחוניות. אותו אדם נמצא מת בתאו לפני כשנתיים והחקירה קבעה כי הוא התאבד, ובעקבות זאת הוחלט לבחון חשד לרשלנות. לפי ההודעה, בני משפחתו של האיש – שזהותו לא פורסמה – ידעו על מעצרו

חור אוריאל ניזרי | 13/2/2013 21:36 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
אחרי יממה של שמועות ופרסומים בחו"ל, הודתה הערב (ד') לראשונה המדינה כי אדם בעל אזרחות כפולה של ישראל ומדינה נוספת הוחזק בכלא בזהות בדויה וכי הוא התאבד לפני כשנתיים. בפסיקה לא פורסם כי שמו של האדם הוא אכן בן זיגייר, כפי שפורסם בתחקיר האוסטרלי.

פרשת האסיר X:
- "האסיר שהתאבד - סוכן מוסד ממוצא אוסטרלי"
- דיווח: השב"כ האוסטרלי חקר בעבר את זיגייר
- הפרלמנט האוסטרלי דורש תשובות מהשגריר הישראלי
- העיתונות בעולם: מדובר במותחן בלשי
  
בית המשפט המחוזי מרכז החליט הערב להסיר חלק מצו איסור הפרסום הגורף שהוטל על הפרשה, וזאת בעקבות "שקילה של מכלול האינטרסים הנוגעים לעניין - הביטחוניים והנוגעים לזכות הציבור לדעת – ובעקבות הפרסומים שהובאו בשעות האחרונות בכלי התקשורת השונים".
 
בן זיגייר, שנטען כי הוא האסיר איקס.
בן זיגייר, שנטען כי הוא האסיר איקס. צילום מסך
 
בפסיקה נאמר כי "בשירות בתי הסוהר הוחזק אסיר שהיה אזרח ישראלי והחזיק גם אזרחות זרה. מטעמי ביטחון, האסיר הוחזק בזהות בדויה, אולם משפחתו קיבלה מיידית הודעה על דבר מעצרו, והוא יוצג בכל ההליכים שנוהלו בעניינו על ידי עורכי הדין רועי בלכר, משה מזור ובועז בן-צור".

עוד נכתב בהחלטה כי "האסיר הוחזק בכלא מכוח פקודת מעצר שהוציא בית המשפט המוסמך. ההליכים בעניין האסיר לוו על ידי הגורמים הבכירים ביותר במשרד המשפטים, וזכויות הפרט של האסיר נשמרו, בכפוף להוראות הדין".

"אסיר זה נמצא מת בתאו לפני כשנתיים", הותר לפרסם. "בעקבות כך קיימה כב' השופטת דפנה בלטמן-קדראי, נשיאת בית משפט השלום בראשון לציון, חקירה של סיבות המוות, לפי חוק חקירת סיבות מוות, תשי"ח-1958(להלן: הליך חס"מ). בהליך זה הוצא צו המורה על קיום הדיון בדלתיים סגורות. צו זה עודנו בתוקף".

הפסיקה מוסיפה כי "בעקבות חקירתה הנרחבת, ניתנה לפני כחודש וחצי החלטה בהליך החס"מ,  ממנה עולה כי מדובר בהתאבדות. עם זאת, הנשיאה העבירה את התיק לבדיקת פרקליטות המדינה, לצורך בחינת היבטים של רשלנות. בכל ההליכים שנוהלו בעניין, לרבות בהליך החס"מ, יוצגו המנוח ומשפחתו על ידי עורכי הדין הנ"ל".

בית המשפט הבהיר כי "מעבר לכך לא ניתן לפרסם פרטים נוספים אודות הפרשה, וזאת מטעמים של ביטחון המדינה. היבטי בטחון אלה נבחנו ע"י בית המשפט המחוזי מרכז, שהחליט להוציא צו איסור פרסום גורף על הפרשה. צו זה הוצא על פי בקשת רשויות הביטחון שאושרה על ידי הגורמים הרלוונטיים במשרד המשפטים".

הבוקר התיר בית המשפט בלוד לפרסום את ממצאי תוכנית התחקירים "כתב זר" של רשת ABC האוסטרלית, שטענה אתמול כי יהודי אוסטרלי בשם בן זיגייר הוא "אסיר X" – אסיר אלמוני שישראל מעולם לא הודתה בקיומו, ושהעסיק בשנים האחרונות את התקשורת הישראלית והבינלאומית, בעיקר אחרי מותו בשנת 2010.לפי התחקיר שערך העיתונאי טרבר בורמן, זיגייר הגיע בראשית או באמצע שנת 2010 לכלא איילון שברמלה תחת מעטה של סודיות. "השומרים הונחו שלא לשאול שאלות, והאסירים האחרים לא ידעו דבר על הגעתו", ציין התחקירן. האסיר המסתורי, נטען עוד, הוכנס לאגף 15, כלא בתוך כלא המכיל תא אחד בודד שמצויד במערך טלוויזיות במעגל סגור ושהוקם עבור רוצחו של ראש הממשלה יצחק רבין, יגאל עמיר. הוא לא זכה לביקורים בתקופת מעצרו וחי בבידוד מוחלט מהעולם החיצון, נטען עוד.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פרשת בן זיגייר

כל הפרטים על פרשת בן זיגייר, הצעיר האוסטרלי שנטען כי פעל בשירות המוסד הישראלי והתאבד בעת שהוחזק בבידוד בכלא תחת זהות בדויה

לכל הכתבות של פרשת בן זיגייר

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים