דיווח: זיגייר עבד עבור חברת קש של המוסד

העיתונאי האוסטרלי שדיבר עם בן זיגייר לגבי עבודתו במוסד ב-2010, סיפר כי הצעיר האוסטרלי עבד בחברה אירופית שכנראה הייתה שייכת לארגון הביון הישראלי ומכרה ציוד לאיראן

nrg מעריב | 13/2/2013 22:37 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ג'ייסון קטסוקיס, הכתב לענייני המזרח התיכון של קבוצת התקשורת האוסטרלית פיירפקס מדיה שחקר לראשונה את הטענות כי בן זיגייר הוא סוכן מוסד, סיפר הערב (ד') כי זיגייר עבד בשירות של חברה אירופית שכנראה הייתה חברת קש של סוכנות הביון הישראלית.

פרשת האסיר X:
- ישראל מודה: אסיר בזהות בדויה התאבד בכלא
- "האסיר שהתאבד - סוכן מוסד ממוצא אוסטרלי"
- דיווח: השב"כ האוסטרלי חקר בעבר את זיגייר
- הפרלמנט האוסטרלי דורש תשובות מהשגריר הישראלי
- העיתונות בעולם: מדובר במותחן בלשי

הגרדיאן הבריטי דיווח כי באוקטובר 2009 יצר מקור אנונימי בעל קשרים לעולם הביון קשר עם קטסוקיס וסיפר לו על שלושה אוסטרלים שמחזיקים גם באזרחות ישראלית אשר פועלת בחברת קש שהוקמה על ידי המוסד באירופה ואשר מוכרת ציוד אלקטרוני לאיראן ולמדינות נוספות.
 
בן זיגייר.
בן זיגייר. צילום מסך
 
"הסיפור היה שמוסד גייס אוסטרלים כדי לרגל עבורו, תוך שימוש בחברת קש באירופה. זה נשמע טוב מדי מכדי להיות אמת", סיפר קטסוקיס לגרדיאן. "אבל זה נראה לי שווה בדיקה. החברה הייתה קיימת. הצלחתי גם לבסס שזיגייר ואחד מהאנשים הנוספים עבדו עבורה. לא הצלחתי לוודא לגבי האדם השלישי".

לפי קטסוקיס, הרשויות האוסטרליות החלו לסגור על זיגייר "ושהוא אפילו עשוי להיעצר", בין השאר מאחר שהוא שינה את שמו ארבע פעמים. "גם מצאתי שהוא ביקש לקבל ויזת עבודה עבור איטליה", אמר.

אחרי שנטען כי שלושה מהמחסלים של בכיר חמאס, מחמוד אל מבחוח, בדובאי בינואר 2010 נשאו דרכונים אוסטרליים, החליטו קטסוקיס ועורכיו לבדוק לעומק את הטענות כי זיגייר שינה את זהותו כדי ליצור דרכונים מזויפים עבור המוסד.

"הרגשנו שעלינו ללכת לזיגייר ולהציג לו את הסיפור. לא היה קשה למצוא אותו. הוא היה בירושלים והתקשרתי אליו הביתה", סיפר. "כאשר דיברתי אתו, הוא היה ספקני בהתחלה ואמר לי ללכת לעזאזל – אבל הדבר המעניין היה שהוא לא ניתק. הוא ממש נשמע בהלם, אבל הוא הקשיב למה שהיה לי לומר".

קטסוקיס מודה כי הוא עדיין לא מבין למה הצעיר האוסטרלי לא ניתק את השיחה. "עם זאת, הוא הכחיש הכל", אמר. "הוא אמר שהוא לא ביקר בכל המדינות שנטען שהוא היה בהן. ניסיתי להתקשר שוב, אבל בסוף הוא אמר לי להתחפף".הכתב אף הצליח לדבר עם המנכ"ל של החברה המסתורית. "הוא נראה מוזר קצת", סיפר. "הוא הכחיש את כל מה שדיברתי עליו, אבל אז הוא רצה לדבר אתי שוב ולקבוע פגישה".

במקביל, קטסוקיס בדק את הסיפור עם מקורות נוספים, בהם גורם ממשלתי בכיר. לפי קטסוקיס, אותו גורם אישר את הפרטים לכאורה – ובעקבות זאת פרסם העיתונאי כבר בשנת 2010 כי שלושה אזרחים אוסטרלים ריגלו לכאורה עבור המוסד. רק כעת, הוא חשף את קיומה של חברת הקש.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פרשת בן זיגייר

כל הפרטים על פרשת בן זיגייר, הצעיר האוסטרלי שנטען כי פעל בשירות המוסד הישראלי והתאבד בעת שהוחזק בבידוד בכלא תחת זהות בדויה

לכל הכתבות של פרשת בן זיגייר

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים