נפתח משפטו של אביגדור לברמן בפרשת השגריר

יו"ר ישראל ביתנו ושר החוץ לשעבר התייצב בבית משפט השלום בירושלים להקראת כתב האישום נגדו בעניין מינוי השגריר זאב בן אריה. הסעיפים: מרמה והפרת אמונים. העד המרכזי: דני אילון הערכה: משפט בזק והכרעה בתוך חודשים ספורים

יוסי אלי | 17/2/2013 7:23 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מדינת ישראל נגד אביגדור ליברמן: שר החוץ לשעבר ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, התישב היום (א') על ספסל הנאשמים בבית משפט השלום בירושלים, להקראת כתב האישום נגדו. ליברמן כפר באישומים. עורך דינו הבהיר "פעל כדין במסגרת סמכויותיו ולא עבר עבירה פלילית". מועד תחילת דיוני ההוכחות נקבע ל-25 באפריל.

 - מסתמן: משפט בזק לאביגדור ליברמן
- עובדי משרד החוץ: התנהלות מינויי השגרירים לקויה
- ליברמן: תיק החוץ יישאר אצל נתניהו עד להכרעה במשפט

השאלה הגדולה: האם יוטל עליו קלון?. אביגדור ליברמן
השאלה הגדולה: האם יוטל עליו קלון?. אביגדור ליברמן צילום: נועם מושקוביץ
במערכת הפוליטית הסיטו היום את העיניים מן המשא ומתן הקואליציוני והניסיונות המתישים להרכיב ממשלה אל בית משפט השלום בירושלים, שם ניפתח משפטו של שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן, הנאשם במרמה והפרת אמונים בפרשת מינוי זאב בן אריה לשגריר בלטביה. עו"ד של ליברמן, יעקב ויינרוט, הודיע בפתח הדיון כי מרשו כופר באשמה. ואמר כי "אפשר לקבוע את התיק להוכחות". נציגת הפרקליטות, מיכל סייבל, אמרה כי "אם הנאשם יורשע נדרוש עונש הקבוע בחוק".

המשפט ניפתח בשעה שתיים בצהריים. ליברמן התיישב על ספסל הנאשמים ולאחר שניקרא כתב האישום נקבע מועד תחילת דיוני ההוכחות ל-25 לאפריל. ליברמן מואשם בסעיפים של מרמה והפרת אמונים במהלך מינויו של השגריר בבלארוס לשעבר, זאב בן אריה, לשגריר בלטביה. בכתב האישום נטען כי בן אריה קודם במשרד החוץ לאחר שהעביר לליברמן מידע חסוי מתיק החקירה שהתנהלה נגדו בתיק המרכזי - "חברות הקש".

היועץ המשפטי לממשלה החליט כי בתיק זה ליברמן לא יועמד לדין, אבל יוגש נגדו כתב אישום בתיק השגריר, הקל יותר, ולכן ההערכות הן שהמשפט יסתיים במהירות. מכתב האישום עולה כי ליברמן פעל לקדם את בן אריה במשרד החוץ בשני תפקידים מרכזים: האחד הוא זוטר יחסית - יועץ במטה המדיני של שר החוץ, והשני, הגדול יותר - מינויו של בן אריה לשגריר בלטביה. אף שמדובר באישום קל יחסית לתיק "חברות הקש" שנסגר, אין להקל ראש בחשיבות המשפט: אם יחליטו השופטים להטיל קלון על ליברמן תהיה זו מכה אנושה לעתידו הפוליטי, עם השלכות כבדות גם על עתידם של חברי מפלגתו בישראל ביתנו.

העד המרכזי צפוי להיות חבר ועדת המינויים שהחליטה על מינוי בן אריה לתפקיד השגריר בלטביה. מדובר במי שהיה סגנו, דני אילון, וזה בהחלט יהיה מעניין לראות את אילון מתייצב להעיד נגד "הבוס" לשעבר. יהיה מעניין לשמוע גם את עדותו של בן אריה, המופיע ברשימת עדי התביעה.

בהחלטת נשיאת בית המשפט, השופטת שולמית דותן, נקבע כי השופטים בתיק יהיו חגית מאק קלמנוביץ', השופט הבכיר יצחק שמעוני והשופט איתן קורנהאוזר. בשל העניין התקשורתי הרב במשפט זה הוא ייערך באולם מרווח יחסית, שבו נחרץ גורלו של הח"כ צחי הנגבי בפרשת המינויים הפוליטיים.
"מצחין מבחינה ציבורית"

נוכח העובדה שבנימין נתניהו כבר הודיע כי ישמור את תיק החוץ כ"פיקדון" עבור ליברמן, עד לסוף משפטו, תקפה אתמול הח"כית הטרייה מהעבודה, מרב מיכאלי, את ראש הממשלה בעניין זה ואמרה באירוע "שבתרבות" בבאר שבע: "לשמור את תיק החוץ עבור ליברמן זה מצחין מבחינה ציבורית".

אמש היא שלחה מכתב לנתניהו ובו כתבה: "רבים מרשימת עדי התביעה הם עובדי מש רד החוץ, ובהם חברי ועדת המינויים במשרד. נוצר מצב שעובדי מדינה המועסקים במשרד החוץ יזומנו אל דוכן העדים ביודעם כי האדם שייפגע מעדותם הוא זה שעשוי לקבוע את עתידם המקצועי זמן קצר לאחר מכן. אלו יהיו עדים שחרב מונחת על צווארם, ויש בשל כך חשש כבד מפגיעה בטוהר ההליך המשפטי. אני משוכנעת שלא ייתכן שאדם במעמדך ייתן את ידו להעמיד עובדי מדינה בצלו של איום שכזה ולסכן את טוהר ההליך המשפטי. שמירת תיק בממשלה, על ידי ראש הממשלה, למי שמואשם במרמה ובהפרת אמונים כמוה כהתנהלות ציבורית לא תקינה בעליל. אבקשך להודיע כבר עתה, טרם שלב העדויות במשפט, שתיק החוץ לא יישמר לח"כ ליברמן כפיקדון אלא יימסר למי שיימסר, אם וכאשר תקום הממשלה בראשות".


צילום: פלאש 90
אביגדור ליברמן עם דני אילון צילום: פלאש 90
בהכנת הידיעה השתתפו אריק בנדר ואורי בינדר

מאת יוסי אלי

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

באיזו מידה תורם תוכן הכתבה לדמוקרטיה?

לא תורם כלל
1 2 3 4 5
תורם רבות
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים