נתניהו: "יש צורך בממשלה רחבה לקידום תהליך מדיני"

ראש הממשלה אמר היום בפורום שרי הליכוד כי ממשלה רחבה תאפשר תהליך מדיני, אך לא תאלץ אותו לויתורים מרחיקי לכת

אלי ברדנשטיין | 18/2/2013 0:04 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ראש הממשלה בנימין נתניהו סבור כי "יש צורך בממשלה רחבה שתאפשר לקדם תהליך מדיני מצד אחד ולא תכבול את הממשלה לעשיית ויתורים רחוקים מידי, מצד שני".

נתניהו אמר את הדברים בפורום שרי הליכוד היום (א') המתכנס מדי יום ראשון לפני ישיבת הממשלה. עד היום, לא נשמע נתניהו אומר דברים ברורים כל כך, על הצורך להתקדם בתהליך המדיני כשהוא מודה לראשונה שייאלץ להסכים לויתורים, גם אם מוגבלים. מקורב לנתניהו הסביר "שנתניהו מבין שאין לו ברירה היום והוא חייב  ללכת עכשיו להסדר מדיני עם הפלסטינים".

 דברים דומים התפרסמו במעריב ביום שישי לפני כשבועיים, אז גורמים בכירים בלשכת נתניהו ציינו שלממשלה החדשה שיקים נתניהו "יהיה פוטנציאל להתקדם בתהליך המדיני" וכן כי נתניהו "יהיה מוכן להתפשר, אך זה יהיה תלוי במחיר שיצטרך לשלם" ובהצעות שיונחו בפניו.
 
תחת הממשלה היוצאת, נתניהו הסביר בין היתר לעמיתיו בעולם שבגלל מגבלות קואליציוניות אינו יכול להתקדם בערוץ הפלסטיני. אלא שהתירוץ הזה כבר נשחק. נתניהו מבין שיצטרך להתאמץ קצת יותר בממשלה הבאה שיקים כדי להראות התקדמות כלשהיא בערוץ הפלסטיני.

ראש הממשלה רוצה בשותפות כמו ציפי ליבני או שלי יחימוביץ (שכאמור מסרבת להצטרף לממשלתו. בינתיים) כדי לאפשר תהליך מדיני, אך לא רוצה להעניק לה (או להן) את מרחב הפעולה בסוגיה זו. ולכן, הוא מבקש לצרף את  יאיר לפיד לממשלה כדי ליצור ציר נגד ויתורים מפליגים. בראייה זו, הבית היהודי בראשות נפתלי בנט מיותרים בעיניו, בגלל החשש ש"הם יטרפדו כל מהלך מדיני". 
להעביר החלטת ממשלה לקבלת עקרונות נאום בר-אילן

ההבנה שצריך להתקדם בתהליך המדיני אינה נובעת רק מהלחץ עתידי של הממשל האמריקני. נתניהו יודע שאירופה החליטה ללכת נגדו ומתכוונת ליצור דעת קהל עולמית שלילית נגד ישראל. עם זאת, הוא מבין מצוין שהאמריקאים הם גורם מרסן לאירופאים שהחליטו להמתין בינתיים למהלך של הבית הלבן. לכן, נתניהו, שמעדיף את האמריקאים על פני האירופאים,  ינסה להגיע להבנות מולם בנוגע לאופן ההתקדמות בערוץ הפלסטיני.

לשם כך, אף שלח את שליחו המיוחד עו"ד יצחק מולכו לוושינגטון בשבוע שעבר, בעיקר כדי לא לאבד שליטה על הרעיונות שיש לאמריקאים לקראת הביקור הקרוב של הנשיא אובמה  בישראל בחודש הבא.

בין הרעיונות שעלו בבית הלבן: להעביר בממשלה החלטה שמקבלת את עקרונות נאום בר אילן ואת פתרון שתי המדינות; להסכים לסוג כלשהיא של הקפאה, רשמית או לא, אך בעיקר חלקית, כזו שלא כוללת את גושי ההתנחלויות ומזרח ירושלים.יצוין כי נתניהו אף אישרר מחדש בשבוע שעבר את מחויבותו לנאום בר אילן ולפתרון שתי המדינות, אחרי תקופה ארוכה שהקהילה הבינלאומית חשה שהוא נטש את מחויבותו הפומבית בנידון. יצוין כי שרים בכירים בליכוד שוללים כל אחת מההצעות הללו, לפני שמתחדש תהליך רציני מול הפלסטינים.

בתוך כך, נראה ששר החוץ האמריקאי החדש, ג'ון קרי, צפוי בכל זאת להגיע לביקור מקדים לפני שאובמה ינחת כאן ב-20 לחודש הבא. קרי שוקל לקיים ביקור אזורי הכולל גם את טורקיה ומצרים ולבקר בישראל ב-15 במרץ, יום לאחר שהסתיימו שתי ההזדמנויות של נתניהו להרכיב ממשלה. 

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים