בליכוד מאיימים: נתניהו לא פוסל בחירות חדשות

על רקע חוסר ההצלחה לפרק את הברית בין לפיד לבנט, טוענים במפלגה כי רה"מ לא יהסס ללכת לקלפי. בבית היהודי לא מתרגשים: "נתניהו מאיים באקדח ללא כדורים, הוא יקבל 12 מנדטים"

זאב קם | 18/2/2013 7:38 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
האם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מוכן ללכת עד הסוף במשחק הפוקר הפוליטי שהוא מנהל מול הברית המפתיעה לפיד-בנט? בכירים בליכוד ביתנו, שמעורים בנבכי המו"מ הקואליציוני, טוענים כי נתניהו אינו חושש מבחירות וכי הוא לא מתכוון להיכנע לתכתיב שהציבו בפניו השניים - גם במחיר של בחירות חדשות.

- נתניהו לשרי הליכוד: ממשלה רחבה תאפשר מו"מ מדיני ללא ויתורים
- גורם בכיר בבית היהודי: לא נהיה "עבד נרצע" של נתניהו

"כדאי שבנט לא ימשוך את החבל יותר מידי, כי בסוף הוא יקרע", הבהירו אתמול הבכירים. "נתניהו מוכן ללכת לבחירות, העיקר שלא להיכנע לברית שלו עם לפיד". לדברי אותם גורמים, בשלב זה ראש הממשלה אינו מוכן לשמוע על אפשרות של ויתור על השותפות עם המפלגות החרדיות. "אין שום סיטואציה שבה נתניהו יוותר על החרדים", טענו . "כדאי שבנט ולפיד יפנימו את זה. נתניהו לא מוכן להכניס את לפיד לקואליציה לפני שהוא מסכם עם כל השותפים הטבעיים".
 
בדרך לקלפי? ראש הממשלה בנימין נתניהו בבוקר יום הבחירות בחודש שעבר.
בדרך לקלפי? ראש הממשלה בנימין נתניהו בבוקר יום הבחירות בחודש שעבר. צילום: יוסי זמיר

גורמים אחרים במפלגה תהו אתמול בקול רם מה יסביר במצב כזה בנט לבוחריו. "איך יתייחסו הבוחרים שלו לאפשרות של הליכה לבחירות רק בגלל שהוא לא הסכים לסגור הסכם קואליציוני", אמרו בליכוד. "נראה את בנט מסביר לציבור שלו שלא קמה ממשלת ימין בגלל שהוא לא רצה את החרדים בפנים. אנחנו נוכיח לציבור שהבית היהודי הוא בכלל לא מפלגת מרכז-ימין, אלא מרכז-שמאל".

בין אם מדובר באיום אמיתי או רק בטקטיקת מו"מ, בבית היהודי בחרו אתמול שלא להתרגש מהדברים. "נתניהו מאיים באקדח ללא כדורים", אמרו אמש בכירים במפלגה. "אם ילכו היום לבחירות הליכוד יקבל 12 מנדטים, מכיוון שהציבור יעניש אותו על אי הקמת הממשלה הטבעית ביותר - איתנו, שזה מה שהיה צריך לעשות מלכתחילה. במקום לעשות את הדבר הפשוט, מסתבכים בליכוד באינספור ספינים".

גם גורמים אחרים במערכת הפוליטית העריכו אתמול שהאיום של הליכוד ביתנו ללכת לבחירות הוא איום סרק, לנוכח מצבו המשפטי של ליברמן ומצבו הציבורי של נתניהו, שיספוג מכה קשה אם לא יצליח להקים ממשלה.
דף מסרים נגד בנט

כאילו שלא הסתיימה מערכת הבחירות, בליכוד-ביתנו החלו להוציא בימים האחרונים דפי מסרים נגד הבית היהודי ונגד הברית בין בנט ללפיד, ולהעביר אותם לשרים ולח"כים. לדברי גורמים במפלגה, נתניהו הוציא דף מסרים שמציג את בנט כמי שפוגע אנושות בגוש הימין, וככזה שאכפת לו רק מעצמו.

"בנט בגד בבוחרים שלו", מסביר אחד מאותם מסרים. גורמים בליכוד טענו אתמול כי במפלגה חוזרים על הטעות שעשו במהלך קמפיין הבחירות, כאשר תקפו את הבית היהודי. "בשיחות שעורכים עם הבית היהודי מדברים איתם בצורה נעימה ומחבקת, ולעומת זאת, בראיונות בתקשורת תוקפים את המפלגה ללא רחם", האשימו אותם גורמים.בליכוד אף הוסיפו כי בישיבת פורום "שרינו" שנערכה אתמול הגדיר נתניהו את לפיד ובנט כ"שני שחקנים צעירים, שעדיין אינם מבינים בפוליטיקה ובאיך לנהל מדינה". נתניהו הבהיר עוד לשרים: "אין בכוונתי להישבר. צריך לנהל את המדינה לנוכח האתגרים שניצבים בפנינו".

"לא נהיה עבד נרצע"

בתגובה להתקפות של הימים האחרונים מצד הליכוד-ביתנו, בבית היהודי החליטו אתמול להשיב מלחמה. "נתניהו חושב שהציונות הדתית היא עדיין כלבלב המחמד של הליכוד", האשימו בכירים במפלגה. "מי שהונה את בוחריו זה הליכוד, שדקה אחרי הבחירות רץ ללבני ונותן לה את האחריות למו"מ, כשהיא בעד חלוקת ירושלים. לאחר מכן נתניהו רץ ליחימוביץ', למרות שהיא לחלוטין נגד תפיסת העולם הכלכלית שלו. זו הונאת הבוחרים האמיתית".

אותם בכירים הוסיפו כי אם נתניהו מעוניין לסגור איתם הסכם, אפשר לעשות זאת "בתוך שעתיים", לדבריהם. "עד לרגע זה בליכוד לא הסבירו לנו מהו הכיוון המדיני של הממשלה. האם הכיוון של לבני, שזה אומר חלוקת ירושלים וקווי 67?

יאיר לפיד ונפתלי בנט
יאיר לפיד ונפתלי בנט צילום: מירי צחי
 
"גם לא הסבירו לנו מהו הכיוון הכלכלי. האם הולכים לגרעון של עוד 100 מיליארד שקלים, כמו שמציעה יחימוביץ'? לא דיברו איתנו על קווי יסוד ולא חשפו את ספר התקציב. זורקים לנו בתקשורת אמירה עמומה לגבי תיקים ומצפים שנזנק פנימה. כנראה שלא הבינו שיש פה משהו חדש, שנקרא עקרונות. אין להם מה לדבר על תיקים עד שלא נגיע להבנה על קווי היסוד של הממשלה".

בבית היהודי גם טענו כי נתניהו הוא זה שגרם להחלטתם לכרות ברית עם לפיד. "הוא עשה כל שביכולתו כדי לדחוק אותנו ללפיד", טענו. "הוא פגש את יחימוביץ', גלאון ולבני, לפני שטרח לפגוש את בנט. גם ההצעה שלהם, שעד עכשיו לא ברור אם היא אמיתית, ניתנה לנו דרך התקשורת ולא בפגישה רצינית. הם כנראה לא הפנימו שהציונות הדתית הרימה ראש ולא תהיה העבד הנרצע של נתניהו. המשך ההתנהגות התמוהה הזו רק תקשה על הקמת ממשלה".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

באיזו מידה תורם תוכן הכתבה לדמוקרטיה?

לא תורם כלל
1 2 3 4 5
תורם רבות
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים