מסתמן: 4 סוהרים יועמדו לדין בשל מות זיגייר

בשב"ס זועמים על ההחלטה להטיל את האחריות להתאבדותו של זיגייר בתא המבודד בכלא איילון על ארבעה מאנשי הארגון: שני קצינים ושני סוהרים. עדיין לא ברור אם יועמדו לדין פלילי או משמעתי. בכיר בשב"ס: "ברור שישנם גורמים נוספים שהיו מעורבים בפרשה. אנחנו מקווים שבפרקליטות יבינו את זה"

אבי אשכנזי וחור אוריאל ניזרי | 20/2/2013 7:16 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בימים האחרונים הביעו בכירים בשירות בתי הסוהר (שב"ס) לא אחת חשש שהאחריות על התאבדותו של בן זיגייר בכלא איילון תוטל על הארגון, והם ידעו מדוע: אתמול, בעקבות פרסום דוח השופטת דפנה בלטמן-קרדאי על נסיבות המוות, הוחלט שארבעה בעלי תפקידים זוטרים יחסית בשב"ס ישלמו מחיר אישי על המחדל. בשלב זה לא ברור אם יועמדו לדין פלילי או משמעתי. החלטה תתקבל בימים הקרובים.

- לכל הכתבות על פרשת בן זיגייר

בעלי התפקידים הם קצין בדרגת רב-כלאי (המקבילה לרב-סרן בצבא), קצין במערך המודיעין של שב"ס, ושני סוהרים שהיו בחדר הבקרה שאליו הועברו תמונות מצלמות המעקב בתאו של האסיר איקס.
 
הכניסה לכלא איילון.
הכניסה לכלא איילון. צילום: אי-אף-פי
 
"אנחנו לא מתנערים מאחריות ומחכים להחלטת הפרקליטות", אמר אמש בכיר בשב"ס. "מה שפורסם בדוח מתייחס רק לשב"ס וברור שישנם גורמים נוספים שהיו מעורבים בפרשה, אך הדוח, לפחות החלק שפורסם ממנו, אינו מתייחס אליהם. אנחנו מקווים שהפרקליטות תתעשת ותבין שאי אפשר להפיל את כל האחריות רק על ארבעה בעלי תפקידים בשב"ס, ובוודאי לא במישור הפלילי".

בעקבות התאבדותו של דודו טופז באוגוסט 2009 בתלייה באמצעות כבל חשמל של קומקום ספג השב"ס ביקורת קשה והוא הקים ועדה מקצועית לבחינת נהלי הארגון, כדי למנוע התאבדויות של עצורים. ההמלצות שיושמו היו שינויים בבינוי, תחזוקת התאים, מיון האסירים ואבחונם כבעלי פוטנציאל לאובדנות, וגם התקנה של אמצעים טכנולוגיים מתקדמים כגון מצלמות מעקב כדי למנוע התאבדויות נוספות.

כל אלה לא מנעו מבן זיגייר לשים קץ לחייו בתלייה באמצעות סדין שלקח אל תא השירותים, מחוץ למעקב המצלמות, כפי שנחשף אתמול במעריב. "לא היו לנו כל הכלים לאבחן אם האסיר היה בעל נטיות אובדניות", אמר בכיר בשב"ס. "האסיר לא הוגדר על ידינו כבעל נטיות אובדניות ולא עבר תהליך מיון דומה לכל אסיר אחר ולכן הטיפול בו בתוך הכלא היה שונה".

נציב שב"ס, אהרון פרנקו, קיים ישיבה מיוחדת עם צמרת השב"ס בעקבות פרסום הדוח. הוא ציין כי העיסוק האינטנסיבי בפרשה מעלה דילמות קשות, ומחייב איזונים בין שיקולי ערך חיי האדם, כבוד האדם, פגיעה בפרטיותו, צמצום יכולות הפעולה שלו ועוד.הוא הדגיש כי אין חולק על כך כי שב"ס הצליח להביא לצמצום התופעה: בשנת 2011 התאבדו בבתי הסוהר ארבעה אסירים ובשנת 2012 שלושה, לעומת 12 בשנה, בשנים קודמות.

סיבת המוות: חנק

חלק מדוח חקירת נסיבות המוות פורסם אתמול ובו נכתב כי סיבת המוות היא חנק, "באמצעות הידוק לולאה סביב הצוואר כתוצאה מכריכת סדין".

"חקירת מקרה מותו של איקס", כתבה השופטת בלטמן-קרדאי, "העלתה כי קיימות ראיות לכאורה לכך שמחדלי גורמים שונים בשב"ס גרמו למותו".

אגף 15 בכלא איילון
אגף 15 בכלא איילון צילום: יוסי אלוני
 
השופטת סברה כי ניתן לבחון אשמה של גורמים נוספים, לרבות בדרג הפיקוד הבכיר. על אף עמדתה כי יש מקום לאישומים פליליים בפרשה, היא מותירה את ההחלטה הסופית בעניין לפרקליטות.

היא ציינה: "ב-15 בדצמבר 2010, בשעה 20:19, נמצא זיגייר תלוי בחדר המקלחת שבתא 15 בכלא איילון ועל צווארו כרוך סדין הקשור לחלון בתאו, זאת לאחר שנעצר בקשר למשפט פלילי שהתנהל נגדו בביהמ"ש המחוזי".

יום לאחר המוות הורתה הפרקליטות לפתוח בחקירת סיבת המוות. בינואר 2011 הוזמנה משפחתו של זיגייר לבית המשפט ודרשה הסברים. לבקשתה, הדיונים נעשו בנוכחות נציג המשפחה וכל החומר הועבר לעיונה. אנשים נחקרו תחת אזהרה, כאשר המשמעות היא שהיה חשד לפלילים. עדות נלקחה גם מרעייתו של האסיר, מאמו, מעורך דינו משה מזור ומאנשי השב"ס.

מהדוח עולה כי בספטמבר 2011 המדינה טענה בבית המשפט המוות לא נגרם בגלל רשלנות. לפי הנחיות השופטת, נבחנה תחילה השאלה האם המוות נגרם כתוצאה ממעשה מכוון של גורם אחר, כלומר רצח.

עדויות על המצב שבו נמצא זיגייר תלוי בסדין רטוב ומגולגל, הקשור בסורגי חלון השירותים, וגם ממצאי הבדיקה הטוקסיקולוגית שהפריכה חשדות אחרים, בנוסף לבחינת תנאי כליאתו והעובדה שבמצלמות המעקב שכיסו את הכנסה לתא לא נראתה כניסה של אדם מבחוץ - הפריכו את החשד לחיסול. בדוח נכתב עוד כי בניתוח הגופה נמצאו בדמו של זיגייר שרידים של תרופות הרגעה.

בן זיגייר
בן זיגייר 
 
לכן החקירה התמקדה משלב זה בחשד לגרימת מוות ברשלנות ובבחינת תפקוד אנשי השב"ס וכן נהלי הכליאה, הוראות השמירה והפיקוח, ויישומן. כל אלה הביאו להחלטה שיש לייחס את האחריות למחדל קודם כל לשני סוהרים ולשני קצינים בשב"ס.

משב"ס נמסר בתגובה: "שירות בתי הסוהר מודע לגודל האחריות המוטלת על כתפיו בשמירה על חייו של כל אסיר ועצור באשר הוא. החלטת השופטת, כפי שהותרה לפרסום, נלמדת על הבטיה השונים. בשנים האחרונות נקט שב"ס במגוון פעולות חדשניות ומאומצות שצמצמו את מספר המתאבדים בצורה דרסטית ".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פרשת בן זיגייר

כל הפרטים על פרשת בן זיגייר, הצעיר האוסטרלי שנטען כי פעל בשירות המוסד הישראלי והתאבד בעת שהוחזק בבידוד בכלא תחת זהות בדויה

לכל הכתבות של פרשת בן זיגייר

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים