מתחים בצמרת: בכירי הליכוד שוב מסוכסכים

חשיפת המכתב נגד שר החינוך והמאבק על התיקים העלו מחדש את המשקעים והאווירה הקשה במפלגה. מי נגד מי? תמונת מצב

זאב קם | 20/2/2013 7:48 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: הליכוד
פרשת המכתב נגד שר החינוך גדעון סער העלתה מחדש את המשקעים מהקרבות הפנימיים המרים הניטשים בתוך הליכוד. יריבויות שחלקן נמשכות כבר יותר מעשור, אחרות נולדו רק בשנים האחרונות, אך הן קשות ומעניינות לא פחות.

האווירה בליכוד קשה בימים אלה. השחיקה בכוחה של המפלגה שהצליחה להשיג רק 20 מנדטים בבחירות האחרונות תגרום לכך שרק למעטים מהם יינתן תפקיד שר. הכישלון הזה מיוחס, בין היתר, גם לשר החינוך, שהיה ראש מטה הבחירות. אלה הסכסוכים הבולטים במפלגה:
 
בנימין נתניהו וגדעון סער בגני התערוכה בערב הבחירות.
בנימין נתניהו וגדעון סער בגני התערוכה בערב הבחירות. צילום: ראובן קסטרו
 
גדעון סער וישראל כץ: היריבות בין שר החינוך ושר התחבורה נמשכת שנים רבות והיא באה לידי ביטוי לא אחת בהתבטאויות שהשניים משמיעים זה נגד זה. שניהם רואים את עצמם כמועמדים לרשת את נתניהו, בבוא היום, כך שהיריבות לא עומדת להסתיים בקרוב.

המאבק ביניהם על מידת הקירבה לנתניהו ניכר בשנים האחרונות. לפעמים נתניהו מקרב את האחד ומרחיק את השני, ולהיפך. לא פעם טרפדו השניים זה לזה הצעות חוק בוועדת השרים לחקיקה.

כרמל שאמה הכהן וחיים כץ: כולם זוכרים את ימי ועדת ששינסקי, שמסרה את המלצותיה על רווחי המדינה מחברות הגז, והריב המתוקשר שהחל בין כץ ושאמה הכהן. בניגוד לכץ, שאמה תמך בהמלצות.

לאחר חילופי מהלומות מילוליות הודיע כץ לפעיליו כי גמר אומר לסיים את הקריירה הפוליטית של שאמה הכהן, שמצדו לא פספס אף הזדמנות לחבוט בכץ בראיונות בתקשורת. בסופו של דבר שאמה נבחר במקום סביר בבחירות הפנימיות בליכוד אך מספר המנדטים הנמוך שקיבלה הליכוד-ביתנו השאיר אותו מחוץ לכנסת.

לימור לבנת וגילה גמליאל: שתי הנשים הבכירות, שנאבקו עד לא מזמן על תפקיד "האישה הראשונה במפלגה" ,נאבקות עתה על תפקיד של שרה.

לימור לבנת ומירי רגב: כדי להבין את עוצמת השינאה בין השתיים די להיות נוכח בדיוני ועדת השרים לחקיקה ולשמוע את דעתה של לבנת על הצעות החוק שיזמה רגב. גם הדומיננטיות של רגב בתקשורת ובקרב פעילי הליכוד לא מוצאת חן בעיניה של לבנת. בכל הקשור להעדפתו של נתניהו, רגב נמצאת הרחק מאחור בהשוואה ללבנת.

החיוכים נעלמו. נתניהו עם בכירי התנועה אחרי הפריימריס
החיוכים נעלמו. נתניהו עם בכירי התנועה אחרי הפריימריס צילום: ראובן קסטרו

רובי ריבלין וגדעון סער: בפריימריז האחרונים בליכוד גילה ריבלין כי אינו ברשימת המומלצים של סער ואף נמצא ברשימת החיסול של אנשיו. מאז היחסים ביניהם אינם טובים כבעבר.

ישראל כץ וגלעד ארדן: השניים מסוכסכים כבר שנים. הדבר בא לידי ביטוי ברשימות החיסול ההדדיות בפריימריז. יריבות נוספת בין השניים נוצרה לאחר שארדן התכוון להתמודד על תפקיד יו"ר מזכירות הליכוד, שנחשב לאחד הנכסים המוכרים של כץ.

משה יעלון וגדעון סער: אולי אחד הקרבות היותר מדוברים במפלגה, לאור העובדה הפשוטה שהשניים נחשבים לבעלי הסיכויים הגבוהים ביותר לרשת את נתניהו כשתגיע העת.

בנימין נתניהו וסילבן שלום: היריבות המיתולוגית ביותר במפלגה בעשור האחרון. יריבות שעלתה לטונים הגבוהים ביותר במערכות הבחירות האחרונות על ראשות הליכוד. בשתי המערכות האחרונות נתניהו "סידר" לשלום תרגיל בחירות שמנע ממנו להתמודד על הבכורה, מה שהוביל להשוואה המפורסמת של שלום בין הבחירות לראשות הליכוד ובין הבחירות במפלגת השלטון בסוריה.


גם הפקדת תיק הנגב והגליל בידיו של שלום, בממשלה היוצאת, לאחר שנתניהו כלל לא התכוון למנותו לשר, לא שיפרה את היחסים בין השניים.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

באיזו מידה תורם תוכן הכתבה לדמוקרטיה?

לא תורם כלל
1 2 3 4 5
תורם רבות
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים