הבית היהודי: ממשלה עם לפיד או בחירות

במפלגתו של בנט מקשיחים עמדות: דורשים את ביטול מינויה של לבני לשרת משפטים ולממונה על המו"מ המדיני. למעריב נודע כי אמש נערכה ישיבה חשאית של צוות קמפיין הבחירות לקראת אפשרות של בחירות חוזרות אם המו"מ הקואליציוני ייכשל

זאב קם | 21/2/2013 7:19 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הסחרור שאליו נכנסה תקופת המשא ומתן הקואליציוני קיבל אמש תפנית חדשה ודרמטית. יום לאחר ההודעה על צירופה של "התנועה" לקואליציה, ובעקבות המבוי הסתום במו"מ מול הבית היהודי ויש עתיד, נודע למעריב כי מפלגתו של בנט החלה בהקמה מחודשת של צוות קמפיין הבחירות. אמש, מיד בסיום ועידת הבית היהודי בירושלים, נערכה בחשאי ישיבת הקמפיין הראשונה, במטרה להיערך לבחירות אפשריות.

- בנט: לא אסון אם נהיה באופוזיציה

בכירים במפלגה אף פנו לאיש הפרסום, ספי שקד, שלקח חלק משמעותי בקמפיין הבחירות של המפלגה כדי לחדש את שיתוף הפעולה אם הקמת הקואליציה תיכשל והבחירות יוקדמו.
בנט בוועידת הבית היהודי.
בנט בוועידת הבית היהודי. צילום: מירי צחי
להתחלת התארגנות המפלגה לקראת בחירות קדמה ביקורת קשה על ההחלטה של ראש הממשלה לצרף את מפלגתה של ציפי לבני, כשותפה ראשונה בקואליציה, ובמיוחד ביחס להחלטה להפקיד בידיה את ניהול המו"מ המדיני ואת תיק המשפטים.

במפלגה הבהירו אמש כי לא יוכלו להצטרף לממשלה, אם נתניהו לא יבטל את ההחלטה למנות את לבני לשרת המשפטים וכאחראית למו"מ המדיני. בהמשך לדברים שפורסמו בתחילת השבוע במעריב, על כך שהבית היהודי ויש עתיד הודיעו לליכוד כי יצטרפו לקואליציה רק ביחד, הבהירו אמש בכירים בבית היהודי כי ההחלטה נשארה כפי שהיא. "הברית עם לפיד היא פלדה", אמרו אתמול במפלגה. "נעדיף ללכת לבחירות מלהיכנס לממשלה בלעדיו. זו שותפות אמיתית ואמיצה".

אתמול התכנסה ועידת הבית היהודי והעניקה גיבוי מוחלט ליו"ר המפלגה, נפתלי בנט, לאחר שאישרה את כל ההמלצות שהביא בפניה. ההחלטה הבולטת שאושרה קובעת כי מינוי השרים (אם המפלגה תצטרף לקואליציה) ייעשה באמצעות המלצה של היו"ר ואישורה על ידי מרכז המפלגה.

בנאומו בפני הוועידה נשמע בנט מפויס בהשוואה להתרחשויות מאחורי הקלעים. "אני פונה לראש הממשלה", אמר בנט במהלך נאומו. "אם לעת כזו הגעת למלכות, זו ההזדמנות שלך. אנחנו בצומת דרכים היסטורי והכדור אצל ראש הממשלה. האם נסתער על המטרה או נחמיץ את גודל האירוע. האם נחבר את החרדים או נטמון את הראש בחול לעוד מתווה סרק".בנט הוסיף כי "הייתה שותפות טבעית בין הליכוד לציונות הדתית. בקמפיין האחרון הותקפנו ברגל גסה, משהו בשותפות נפרם, אבל לא מאוחר לתקן".

מצנע נגד לבני

בינתיים, למרות ההצטרפות הטרייה לממשלה, הרוחות בתוך מפלגת התנועה סוערות מתמיד. אתמול נערכה ישיבת הסיעה הראשונה, לאחר החתימה על ההסכם הקואליציוני, והמתח הורגש היטב בחדר הסיעה הקטן. עוד לפני תחילתה של הישיבה, התחמק עמרם מצנע, מספר 2 ברשימה, מללחוץ את ידו של עמיר פרץ, מספר 3 ברשימה, שהושיט את ידו לעברו.

מצנע לא הסתיר את כעסו בעקבות הדיבורים על כך שלבני מייעדת לפרץ את תפקיד השר להגנת הסביבה. "אין לי שום כוונה לתת ללבני את התענוג שבפרישה שלי מהכנסת", אמר מצנע בשיחות סגורות, והתייחס לניסיונות של גורמים במפלגה לגרום לו לפרוש מהכנסת, לטובת הבא בתור ברשימה, יואל חסון.

לבני הסבירה למצנע, בפגישה שערכו השניים, כי עדיין לא החליטה מי ימונה לשר השני במפלגה, וכי בכוונתה להחליט על כך רק ערב הרכבת הממשלה. עם זאת, לבני הוסיפה כי היא נוטה למנות את פרץ לתפקיד, בעיקר לאור המהלך הפוליטי שעשה כשעזב את העבודה והצטרף לתנועה רגע לפני הבחירות.

גם בנושא השוויון בנטל נשמעים קולות ברורים נגד המתווה שמציע נתניהו, שמבוסס על תכניתו של יוג'ין קנדל מהמועצה הלאומית לכלכלה. ח"כ אלעזר שטרן הבהיר כי הוא מתנגד נחרצות למתווה של קנדל, וכי בכוונתו להוביל לכך שהמתווה שגיבש בעצמו יקבל את תמיכת הממשלה החדשה. היום צפויים שטרן וקנדל להיפגש ולדון בנושא.

המתווה של שטרן, שכתב בשנים האחרונות, דומה במידה מסוימת למתווה לפיד, ומדבר על שבע שנים שבהן יוכלו החרדים לבחור אם להמשיך ללמוד בישיבה, להתגייס לצבא, או לצאת לשוק העבודה, ולמעשה יוכלו להמשיך ליהנות מהפטור הנוכחי. באותן שנים יקוצץ תקציב הישיבות. לדברי שטרן, הדבר אמור לתמרץ את החרדים לצאת לעבודה או להתגייס. את הכסף שיילקח מהישיבות יעבירו לטובת החיילים המשוחררים או החיילים בסדיר.

משא ומתן עם קדימה

במסגרת המגעים מול המפלגות האחרות, נפגשו אמש ראש הממשלה נתניהו, ויו"ר קדימה מופז, לפגישה בארבע עיניים, אך לאחריה נמסר כי לא נרשמה התקדמות משמעותית במשא ומתן. גורמים בקדימה הסבירו כי השניים דנו בקווי היסוד של הממשלה הבאה, בדגש על נושא השוויון בנטל, אך לא הגיעו עדיין להסכמה בנושא.

מופז ונתניהו
מופז ונתניהו צילום: אי-פי
 
לדברי אותם גורמים, במפלגה יתקשו לקבל את מתווה יוג'ין קנדל, שאינו שונה בהרבה ממתווה יעלון, אליו התנגדו בכנסת הקודמת, ובעקבותיו פרשו מהקואליציה. בקדימה הביעו מורת רוח גם מהעובדה שפתרון שתי מדינות לשני עמים לא הוכנס להסכם עם מפלגתה של לבני.

אתמול גם פורסם בחדשות 2 כי יו"ר יש עתיד, יאיד לפיד, נפגש עם ח"כ אלי ישי מש"ס, בחדרו של ישי בכנסת. בסיום הפגישה לא נרשמה הסכמה או התקדמות בין הצדדים. ישי הביע אמש מורת רוח מהעובדה שדבר הפגישה דלף לכלי התקשורת.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

באיזו מידה תורם תוכן הכתבה לדמוקרטיה?

לא תורם כלל
1 2 3 4 5
תורם רבות
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים