הפלסטינים מעצימים את הפגנות הזעם

הרשות הפלסטינית רואה בהפגנות למען האסירים אמצעי לשחרור לחץ של התושבים, אבל בישראל מודאגים מקצב הפעילות

אסף גבור | 21/2/2013 9:26 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הפרות הסדר בשטחים בשבוע האחרון וההפגנות הגדולות בקריאה לשחרור האסירים הפלסטינים שובתי הרעב, מסמנים מבחינת גורמי הביטחון בישראל עלייה משמעותית בקצב הפעילות ובהיקפה. גם היום צפויה הפגנה גדולה בביתוניה, הפגנה שכבר הפכה ליומיומית.

שלושה נושאים עיקריים מעסיקים את הפלסטיני הממוצע בימים אלו: המצב הכלכלי, האסירים והתהליך המדיני - בסדר הזה.
 
מפגין פלסטיני בעימות עם כוחות הביטחון ליד שכם.
מפגין פלסטיני בעימות עם כוחות הביטחון ליד שכם. צילום: אי-פי-אי
 
ברשות הפלסטינית מבקשים להתעלם מהנושא הכלכלי ומהתהליך המדיני ולהתמקד בנושא האסירים שובתי הרעב, משום שמדובר בקונצנזוס. ההפגנות הגוברות סביב הנושא מהוות במובן מסוים שחרור לחץ פלסטיני.

הפעילות הזו גם מגובה על ידי הרשות. בכיריה תומכים בהפגנות וחלקם אף משתתפים בהן במטרה ללחוץ על ישראל. לכך מצטרף לחץ דיפלומטי, כאשר בכירים ברשות מנסים לגייס את ארה"ב ואת אירופה כדי שילחצו גם הן על ישראל.

אולם, בעוד אבו מאזן בוחר לשים בצד את התהליך המדיני ה"קפוא" ולהניף את דגל האסירים הפלסטינים, אי אפשר לטאטא מתחת לשטיח את המצוקה הכלכלית. פקידי הרשות קיבלו רק מחצית ממשכורתם וכדור השלג של המשבר הכלכלי ממשיך לצבור תאוצה.

הכלכלן הבכיר ברשות, ראש הממשלה סלאם פיאד, תקף את ישראל על מה שהוא כינה "התוקפנות הישראלית על כספי העם הפלסטיני, כנקמה על המהלך הפלסטיני של הכרזה על מדינה באו"ם".

בתוך כך הביעו גורמים פלסטינים תקווה שכניסתה של ציפי לבני לממשלתו של בנימין נתניהו כשרת משפטים וכאחראית על המשא ומתן, תיצור אווירה חיובית.

"ניסיונה המדיני של לבני בעבר מול הפלסטינים, תחת ממשלתו של אהוד אולמרט, היה טוב, אם כי בסופו של דבר לא הוביל לשום כיוון", אמר אחד הגורמים. "בסך הכל השיחות איתה היו טובות וייתכן שבשנים האחרונות התגבשו אצלה דעות שיכולות לסייע עוד יותר במשא ומתן".עם זאת, גורמים אחרים הזהירו מפני "עלה התאנה התורן" שרכש לו נתניהו, כאשר לבני בעצם מחליפה את אהוד ברק. אותם גורמים לא מאמינים שלבני תוכל להוביל לשינוי המדיניות של נתניהו ולדבריהם יש להמתין לראות את קווי היסוד של הממשלה ואת חבריה הנוספים, כדי לדעת עד כמה משמעותי מינויה של לבני, אם בכלל.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''צבא וביטחון''

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים