מסתמן: מזכ"ל האו"ם יגנה בחריפות את הבניה ב-E1

דוח מזכ"ל האו"ם על יישום ההחלטה להעניק לרשות הפלסטינית מעמד של מדינה צפוי לגנות באופן את הרחבת ההתנחלויות

אלי ברדנשטיין | 21/2/2013 7:28 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
שלושה חודשים לאחר ההחלטה לקבל את פלסטין כמדינה משקיפה באו"ם עומד מזכ"ל האו"ם באן קי מון לפרסם בשבוע הבא דוח על יישום ההחלטה.

גורמים בכירים בירושלים מודאגים מאוד מהדוח. משרד החוץ ומשלחת ישראל לאו"ם פועלים מול לשכת המזכ"ל ושגרירת ארה"ב לאו"ם סוזן רייס, בניסיון להשפיע על באן שיימנע מניסוחים בעלי אופי פוליטי, התומכים חד צדדית בעמדה הפלסטינית ומתעלמים מהעמדה הישראלית או מגנים אותה.
 
אבו מאזן עם באן קי מון.
אבו מאזן עם באן קי מון. צילום: אי-פי

החלטת עצרת האו"ם להכיר בפלסטינים כמדינה משקיפה בסוף נובמבר קבעה כי בתוך שלושה חודשים יפרסם מזכ"ל האו"ם דוח המפרט כיצד ההחלטה מיושמת במערכת האו"ם ויתאר את השינוי שחל בפועל במעמד הפלסטינים מאז ההכרה בהם.

בירושלים מתאמצים מאוד לוודא שהדוח יהיה טכני ועובדתי כפי שנקבע בהחלטה, ללא הטיות פוליטיות. אלא שמפרטים בטיוטת הדוח שהגיעו לידי מעריב עולה כי באן מתכוון לגנות באופן חריף ביותר את החלטות ישראל לקדם את תוכניות הבנייה בשטח E1 בתגובה להכרה הפלסטינית באו"ם.

באן משתמש במונחים קשים ואומר שמדובר בהחלטה שבהשוואה לכל ההחלטות הנוספות לבניית אלפי יחידות דיור במזרח ירושלים ובגדה המערבית, היא המדאיגה ביותר והוא מביע דאגה עמוקה ממנה. באן מפציר בישראל לשקול מחדש את המשך קידום התוכניות ב-E1.

בהמשך מתייחס באן להתחייבות הפומבית של ראש הממשלה בנימין נתניהו לחדש את התהליך המדיני מול הפלסטינים. אלא שהתייחסות של באן לחידוש המשא ומתן מטרידה מאוד את ירושלים, שכן היא לא כוללת את העמדה הישראלית, לפיה יש לעשות זאת ללא תנאים מוקדמים, ומדברת רק על פתרון שתי מדינות בלי להזכיר גם שני עמים.
הפלסטינים יוכלו להצטרף לסוכנויות חדשות

היבט נוסף שמדאיג את ישראל הוא התייחסות הדוח לזכות הפלסטינים להצטרף לסוכנויות או"ם חדשות. גם החלטת העצרת להכיר בפלסטינים לא מבהירה נקודה זו באופן ברור. החשש העיקרי הוא מפני פנייה פלסטינית להתקבל כחברים בבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג שיאפשר להם לתבוע את ישראל.

לפי טיוטת הדוח, הפלסטינים יוכלו להמשיך וליהנות מהזכויות שלהם להשתתף בדיונים שונים של עצרת האו"ם ובוועידות בינלאומיות שונות שהאו"ם מקיים. עם זאת קובעת טיוטת הדו"ח שלפלסטינים "לא תהיה זכות להצביע, כולל בבחירות" לסוכנויות, למוסדות ולוועדות שונות של האו"ם וכי "לא יוכלו להגיש מועמדות" בבחירות או מינויים לתפקידים שונים במוסדות האו"ם".במובן זה אין שינוי במעמדם ובפועל כל ארגון יוכל להחליט אם לקבלם. עם זאת, לאכזבת ישראל, טיוטת הדוח לא קובעת במפורש שהפלסטינים לא יורשו להצטרף לסוכנויות או"ם, דוגמת אונסק"ו שאליו הצטרפו באוקטובר 2011, ונראה שהפלסטינים יוכלו להמשיך במאמציהם להתקבל לסוכנויות או"ם חדשות.

עניין מדאיג נוסף הוא שטיוטת הדוח קובעת שלראשונה, הפלסטינים יוכלו להשתתף בבחירות או להגיש מועמדות לבחירת שופטים לבתי דין פליליים בינלאומיים מיוחדים (דוגמת טריבונל לרצח חרירי). בישראל חוששים שהפלסטינים יוכלו להשתתף בטריבונל כזה אם יוקם, למשל, בסוגיית הבנייה בהתנחלויות.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים