החמצה היסטורית

איך אישה חכמה ומנוסה כמו ציפי לבני קנתה את הבטחות השווא של נתניהו? כבר מעכשיו אפשר לקבוע ש"הפלסטינים סיכלו את הסכם השלום"

יעל פז-מלמד | 21/2/2013 10:05 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
כמו רופא השיניים שהעניק טיפול חירום לפציינט סובל, וכשנשאל כמה מגיע ענה: "כמה שהיית מוכן לשלם לי כשכאב לך" - כך נתניהו ולבני, רק שהפעם לבני היא הרופא ונתניהו הפציינט. במצוקתו הגדולה לנוכח הברית בין לפיד לבנט, ובלהיטותו להקים ממשלה עם החרדים, הוא היה מוכן להבטיח ללבני כל שחפצה נפשה.

הסדר עם הפלסטינים על בסיס שתי מדינות לשני עמים - קחי; חלוקת תיקים על בסיס שר לכל שלושה ח"כים - אין בעיה; מבטים מצועפים אחד אל האחר במסיבת עיתונאים נטולת שאלות - ודאי.
משחקים ברופא וחולה, לבני ונתניהו.
משחקים ברופא וחולה, לבני ונתניהו. צילום: פלאש 90

רואים, לפיד ובנט, אני המנצח הגדול. אני מצליח לייצר שוב ממשלה שלא תעשה כלום, שמספר שריה יהיה גבוה, ושבה החרדים יקבלו שוב מיליארדים על חשבון מעמד הביניים, והשוויון בנטל יהפוך לחלום רחוק.

אני מאמינה לציפי לבני שנכון לעכשיו היא משוכנעת שהיא תוביל את המו"מ עם הפלסטינים והיא בטוחה שנתניהו נחוש לקדם את עקרון שתי המדינות לשני העמים. לפי עדותה, היא ישבה עם נתניהו שעות ארוכות, ויחד הם ליבנו את כל הסוגיות במחלוקת, השאירו את המשקעים מאחוריהם, וכעת שניהם ממריאים אל עבר אופק חדש.

מאמינה לה, אבל לא מאמינה לתמימות של מי שמכירה את האיש כבר עשרות שנים. היא הראשונה לדעת שמה שנתניהו אומר בשיחות בארבע עיניים, כאשר הוא צריך משהו ממישהו, אין לו כל ערך אחרי שהוא משיג את מבוקשו.

איך ייתכן שציפי לבני, אישה כה חכמה, קונה את ההבטחות של נתניהו ומוכנה לתת לו את חבל ההצלה שהוא כה זקוק לו? אין מצב, בשום קונסטלציה שלא תהיה, שממשלה שתהיה מורכבת מהליכוד ביתנו, החרדים, ואולי אפילו בנט, בראשות בנימין נתניהו, תלך מילימטר אחד לקראת הסכם שלום עם הפלסטינים.

כבר עכשיו ניתן לקבוע שהפלסטינים הם שפוצצו את הכוונות הטובות של הממשלה הזו, שאין פרטנר, ושפנינו שלנו לשלום, אבל אין עם מי לעשות אותו. לבני תשב שעות ארוכות עם אבו מאזן, אנשים מטעמה ישבו ימים ולילות עם אנשים מטעמו של אבו מאזן, כמעט יגיעו לכדי הסכם, ולימים יספרו לנו איך כבר שורטטו מפות, העקרונות נקבעו, אבל הפלסטינים, אתם יודעים. הם לא מחמיצים שום הזדמנות להחמיץ הזדמנות.

ובינתיים, כולנו בדרך להחמיץ הזדמנות היסטורית לייצר כאן ממשלה שתענה על רצון רוב מכריע של בוחרים, שאמרו שהם רוצים ממשלה שבה החרדים לא יקבלו את ליטרת הבשר שלהם בלי לתרום מאומה, ושבה מתנחל לא יקבל מהמדינה 70 אחוז יותר ממה שמקבל כל אזרח בתוך הקו הירוק, כולל עיירות הפיתוח והפריפריה.

במו ששת המנדטים שלה הכשירה לבני את נתניהו להרוס לרבים מאיתנו את התקווה שמשהו ישתנה. שפעם אחת יקשיבו למה שהציבור רוצה וישנו סוף-סוף את העיוותים שיצרה ממשלת נתניהו בארבע שנות חייה.האישה שאמרה שחזרה לפוליטיקה כדי להעיף משם את נתניהו, הודיעה לאזרחי ישראל, כולל אלו שבחרו בה, שמעכשיו נתניהו הוא האיש הטוב בסיפור. הוא רוצה לשנות, שוב איננו אותו נתניהו שמעניין אותו רק לשרוד ושמוליך את כולנו אל תהום פעורה.

"איזו טעות עשינו שבחרנו בה", אמרו לי אתמול זוג מושבניקים אוהבי הארץ הזו. אבל גם בפוליטיקה, את הכסף סופרים במדרגות. מה שהתחיל בבחירות הללו, ימשיך ביתר שאת גם בבחירות הבאות, שאם לפיד ויחימוביץ' אכן יהיו באופוזיציה - יכולות להיות קרובות ביותר. החלום על מדינה אחרת ועל פוליטיקה חדשה רק יושהה לזמן מה. הוא לא ימות.

אם נתניהו ימשיך להנהיג את המדינה כמו בעל מכולת קטן, 31 המנדטים שקיבל ייראו כמו ניצחון אדיר. ולבני? לצער רבים וטובים, ואני בתוכם, היא תיעלם.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

יעל פז-מלמד

צילום: דעות

עיתונאית ועורכת במעריב. כותבת מאמרים פוליטיים וכן כתבות אישיות בנושאי פנאי ואוכל. עורכת את "בכיף", מוסף בענייני טיולים, תיירות, אוכל ופנאי

לכל הטורים של יעל פז-מלמד

עוד ב''דעות''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים