איראן מתקינה צנטריפוגות מתקדמות חדשות

המדינה החלה בהתקנת דגם חדש של צנטריפוגות במתקן ההעשרה המרכזי שלה שבוע לפני חידוש השיחות עם המעצמות. הדגם החדש יאפשר העשרה יעילה פי חמש מהסוג בו השתמשו עד כה

סוכנויות הידיעות | 21/2/2013 20:43 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
איראן החלה להתקין את צנטריפוגות מתקדמות במתקן המרכזי שלה להעשרת אוראניום, הסמוך לעיר נתאנז. כך עולה מדו"ח סודי של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), שהגיע לידי סוכנויות הידיעות. הצעד צפוי לעורר זעם בעולם, ממש לפני חידוש השיחות בטהרן עם המעצמות האירופאיות.
 
נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד במפעל בנתנז
נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד במפעל בנתנז צילום: איי-אף-פי

הדגם החדש של הצנטריפוגות, מסוג IR-2m, יאפשר העשרה יעילה פי חמש מהסוג בו השתמשו עד כה, אשר מתקלקל לעתים תכופות. השדרוג מאפשר למעשה ייצור נרחב בהרבה של החומר ממנו ניתן לייצר דלק גרעיני וראשי נפץ גרעיניים. באיראן טוענים, לעומת זאת, כי זיקוק האוראניום נעשה עבור ייצור חשמל ולמטרות שלום בלבד.

>>> איראן מגבירה את יכולת העשרת האורניום

>>> איראן מרחיבה את תוכנית הגרעין

פריסת הצנטריפוגות החדשות מדגישה את סירובה המתמשך של איראן להגבלות שהציבה סבא"א, וכן להתעלמותה מהלחץ הבינלאומי לסגת מתכנית הגרעין שלה. הצעד אף עשוי להשפיע לרעה על מאמצי המעצמות לפתור את משבר הגרעין בדרכים דיפלומטיות.

נציגי שש מעצמות בינלאומיות צפויים להפגש עם נציגיה של איראן בפעם הראשונה מזה שמונה חודשים, בקזחסטן ביום שלישי הקרוב. הפגישה היא חלק ממאמצים במערב להחלץ מהמבוי הסתום אליו נקלעו השיחות בנושא. עם זאת, מומחים בעולם מעריכים כי הסיכוי להתקדמות של ממש בנטרול תוכנית הגרעין האיראנית נמוך למדי.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה לדו״ח סבא"א: "מדובר בדו״ח חמור מאוד, שמוכיח שאיראן ממשיכה להתקדם במהירות לקו האדום ששרטט ראש הממשלה בנאומו באו״ם. איראן קרובה היום מתמיד להשגת חומר מועשר לפצצה גרעינית. מניעת נשק גרעיני מאיראן יהיה הנושא הראשון שראש הממשלה נתניהו ידון בו עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה, שצפוי לבקר בארץ בעוד פחות מחודש".

לפני שבוע נחשף כי סוכנים איראנים ניסו לרכוש מסין 100 אלף מגנטים טבעתיים – שמועצת הביטחון קבעה כי אסור לייצא לטהרן - אך לא ברור אם המהלך צלח. כמות המגנטים מעידה על כוונתה של איראן, שכן היא מספיקה עבור 50 אלף צנטריפוגות חדשות, מספר הגדול פי חמישה ממספר הצנטריפוגות שאותן מפעילה איראן כיום.

בסוף החודש שעבר הועבר מכתב חסוי בין 35 נציגי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, בו נכתב כי איראן הודיעה לסוכנות על תכנון להתקין אלפי צנטריפוגות מסוג IR-2m באתר ההעשרה נתאנז.

כבר אז אמרו מומחים כי כבר באותה עת היה בידי איראן מספיק חומר מועשר לייצור מספר פצצות אטום, עם זאת, עדיין ישנם אתגרים הנדסיים משמעותיים אשר יעכבו את התהליך.

בתוך כך, בבית הלבן הגיבו לדו"ח האחרון בנוגע להתקנת הצנטריפוגות החדשות בנתנז, כשהם שולחים מסר ברור להנהגה האיראנית לפיו חלון ההזדמנויות שלהם הולך ואוזל.

בתשובה לשאלה בנושא, הבהיר אתמול דובר הבית הלבן ג'יי קרני, כי על אף שיש עדיין זמן לפתור את משבר הגרעין האיראני בדרכים דיפלומטיות, הרי ש"חלון ההזדמנויות לא יישאר פתוח ללא הגבלה", דברי קרני. עוד הזהיר, כי העיצומים הכלכליים על איראן יוחרפו במידה ולא "יינתן מענה הולם לדאגות של הקהילה הבין-לאומית, כבר בסבב השיחות הקרוב עם המעצמות" שצפוי להתחיל בשבוע הבא.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

באיזו מידה תורם תוכן הכתבה לדמוקרטיה?

לא תורם כלל
1 2 3 4 5
תורם רבות
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''חדשות חוץ''

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים