לפיד ובנט מתחזקים - בחירות חוזרות יפגעו בנתניהו

לפי הסקר, אם הליכוד-ביתנו לא תצליח להרכיב קואליציה היא צפויה לאבד לפחות שלושה מנדטים בבחירות, יש עתיד תגדל ל-24 מנדטים והנשיא עשוי להטיל עליה את הרכבת הממשלה. במקרה של בחירות חוזרות גם העבודה יורדת ל-11 מנדטים

שלום ירושלמי | 22/2/2013 8:20 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: בחירות,סקר
סקר "מאגר מוחות" עבור nrg מעריב קובע כי במידה ויתקיימו בחירות חוזרות, הליכוד-ביתנו יורדת בשלושה מנדטים, אולם נשארת המפלגה הראשונה עם 28 מנדטים. לעומת זאת, יש עתיד עולה ל-24 מנדטים, קפיצה של 5 מנדטים. גם הבית היהודי וש"ס עולות במנדט אחד ל-13 ו-12 בהתאמה. על פי הסקר, מפלגת העבודה צונחת אף היא ב-4 מנדטים ועומדת על 11 מנדטים.

- חשש בליכוד: אם נלך לבחירות, נתרסק

באשר למפלגות הקטנות יותר, מרצ עולה ל-7 מנדטים, התנועה של לבני יורדת ל-5 מנדטים וקדימה מקבלת רק מנדט 1. חד"ש ורע"ם-תע"ל שומרות על כוחן עם 4 מנדטים ובל"ד מקבלת מנדט נוסף ועומדת על 3 מנדטים.
לפיד ובנט מתחזקים - נתניהו נפגע

יאיר לפיד ונפתלי בנט יודעים היטב מדוע הם עומדים על שלהם ומתעקשים להיכנס יחד לקואליציה. לפי הסקר שנערך אתמול (ה'), אילו היו מתקיימות בחירות נוספות היום היו השניים מקבלים יחד תשעה מנדטים יותר מהליכוד-ביתנו. 24 מנדטים ליש עתיד ו-13 לבית היהודי. רשימת הליכוד-ביתנו, שמורכבת משתי רשימות נפרדות שרק לא מזמן החזיקו בידיהן 28 מנדטים (הליכוד) ו-15 מנדטים (ישראל ביתנו), מידרדרת לפי הסקר ל-28 מנדטים בלבד. מעניין מה ארתור פינקלשטיין, שחזה לאיחוד הזה 45 מנדטים, היה אומר על זה.

במקרה כזה לפיד עצמו יוכל לקבל מהנשיא מנדט להקים את הממשלה הבאה יחד עם בנט ומשם כל האפשרויות פתוחות. על פי תוצאות הסקר, נתניהו יהיה חייב להתפשר על צירוף לפיד ובנט לממשלה כדי להימנע מבחירות חדשות.

ראש הממשלה משלם בימים הללו מחיר ציבורי כבד על התנהלותו במשא ומתן הקואליציוני ועל התעקשותו להכניס את החרדים לממשלה בניגוד להלך הרוחות בבחירות. מצד שני, אם לפיד ובנט לא ייכנסו לממשלה נתניהו יכול לפנות ליחימוביץ' ולבקש ממנה סיוע דחוף. אמנם בינתיים היא מתעקשת להישאר באופוזיציה אך לפי הסקר בחירות נוספות עלולות להיות אסון עבור מפלגתה, ולכן קיימת אפשרות שהיא תשנה את דעתה כדי להימנע ממרוץ פוליטי נוסף.השאלה היא מדוע יחימוביץ', שעומדת מאחורי הבטחותיה ומסרבת להיכנס לממשלה, מאבדת ארבעה מנדטים. ייתכן שהיא משלמת על הזגזוג שלה בקמפיין.

הציבור לא שוכח את יחסה המשתנה כלפי ראש הממשלה, מפלגות הימין והחרדים. כמו כן הסוגיה המדינית, שיחימוביץ' נמנעה לחלוטין מלעסוק בה בתקופת הבחירות, חוזרת כעת לסדר היום לקראת ביקורו המתקרב של הנשיא אובמה. הבוחרים זוכרים את ההתעלמות הזו. לבני, שהבליטה את היחסים עם הפלסטינים בתקופת הבחירות, מצליחה לשרוד ומאבדת לפי הסקר מנדט אחד בלבד.

67% ממצביעי העבודה לא ישמרו לה אמונים

הסקר בדק גם לאן עוברים הבוחרים. 87 אחוז ממצביעי הליכוד אמרו כי אם יתקיימו בחירות נוספות הם יצביעו לרשימה פעם נוספת. ואולם, 13 אחוז מהם נוטשים את המפלגה. ארבעה אחוז עוברים ליש עתיד.

בעבודה המצב קשה יותר. רק 67 אחוז ממצביעיה יבחרו במפלגה פעם נוספת, אם יתקיימו בחירות חדשות. 11 אחוז מעבירים את קולם ליש עתיד, שלושה אחוזים יבחרו בלבני, ו-19 אחוז ענו תשובות אחרות. גם התנועה, על ששת המנדטים שלה, נחלשת לפי הסקר. 65 אחוז מתומכיה של לבני יצביעו עבורה פעם נוספת. עשרה אחוזים יעברו ללי כוד-ביתנו ו-25 אחוז (!) יבחרו בלפיד.

נראה כי דווקא מצביעי יש עתיד, שרובם המכריע החליט להצביע לו רק בשבוע שבו התקיימו הבחירות, שלמים עם בחירתם. 98 אחוז מהם אמרו כי ייתנו לו את קולם פעם נוספת. גם בנט לא צריך לחשוש מבחירות נוספות: 88 אחוז ממצביעיו יבחרו בו שוב.

הסחף לעבר יאיר לפיד, שלא נעצר גם לאחר הבחירות, מעיד על כך שהוא צדק. 22 המנדטים שחזה לעצמו אמנם לא הגיעו אליו ב-22 בינואר , אבל החלטתו להמליץ על נתניהו, ולא להצטרף לניסיונות להקים גוש חוסם, הברית שלו עם בנט והתעקשותו על ממשלה ללא חרדים עושות לו רק טוב. במקרה קיצון של בחירות חדשות הוא עשוי להקדים את חלומו בקדנציה אחת, ולהיות ראש הממשלה כבר ב-2013.

סקר מעריב ומאגר מוחות
סקר מעריב ומאגר מוחות סקר מעריב ומאגר מוחות
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

באיזו מידה תורם תוכן הכתבה לדמוקרטיה?

לא תורם כלל
1 2 3 4 5
תורם רבות
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים