בצה"ל נערכים להפגנות מול כלא עופר ובחברון

הפגנת המחאה שתיערך לשחרור האסירים הפלסטינים שובתי הרעב, תצטרף להפגנה לציון יום השנה לטבח שביצע ברוך גולדשטיין

אסף גבור | 22/2/2013 11:23 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הפגנות המחאה הסוערות לשחרור האסירים הפלסטינים שובתי הרעב מול כלא עופר בביתוניא יימשכו גם היום (ו'), ויצטרפו להפגנות בחברון לציון יום השנה ה-19 לטבח שביצע ברוך גולדשטיין במערת המכפלה.
צה
צה"ל נערך להפגנות ענק.פלסטינים בביתוניא, אתמול צילום: אסף גבור


הפגנת התמיכה באסיריםשובתי הרעב אתמול בביתוניא הסתיימה בשני עיתונאים ישראלים שנפצעו מיידוי אבנים ובעשרות פלסטינים שנזקקו לטיפול לאחר ששאפו גז מדמיע.

בערוצי התקשורת הפלסטיניים קראו אתמול להמונים להגיע להפגנת התמיכה בארבעת האסירים שובתי הרעב. הלימודים במוסדות הלימודים הופסקו, ואוטובוסים אורגנו על ידי הוועדות השונות כדי להסיע את הצעירים למוקד ההפגנות בביתוניא בגזרת רמאללה.

צה"ל נערך כראוי לאירוע, כלקח מההפגנה שהתקיימה במקום ביום שישי שעבר. ג'יפים של הצבא ומג"ב עם אמצעים לפיזור הפגנות שכללו כדורי גומי, מטולי גז מדמיע ותותח מים נפרסו בדרך המובילה לכלא, ובהרים הסובבים את הכלא ואת כביש 443 הוצבו חיילים נוספים עם אמצעים לפיזור הפגנות, מחשש שהמפגינים ינסו לפרוץ למתחם בית הכלא. מפקד אוגדת איו"ש, תת-אלוף חגי מרדכי, הגיע למקום ותדרך את הכוחות.

מוחמד חטיב, ממארגני ההפגנה, הבהיר את מטרתה: "אני לא חושב שיהיה פה משהו חריג. אנחנו רוצים להפגין למען האסירים שובתי הרעב, בקריאה לשחרורם המהיר". לטענתו , כמה מהאסירים כבר שוחררו בעסקת שליט, אך נעצרו שוב "ללא סיבה". עוד אמר: "הישראלים השתמשו בסעיף בהסכם שלפיו אפשר לעצור את האסירים המשוחררים בלי להסביר למה. ובאמת הם נעצרו בלי שיתקיים להם משפט, והם ממשיכים לרצות את העונש שנקבע להם עוד לפני העסקה".

בצד הפלסטיני, ביציאה מהכפר ביתוניא, הקימו עשרות צעירים רעולי פנים מחסום אבנים וצמיגים בוערים. אחר כך החלו ליידות אבנים לעבר כוחות הביטחון עם רוגטקות וקלע דוד. "אנחנו לא מפחדים מהצבא, ננצח בזכות האבנים שלנו", הצהיר מוחמד, צעיר בן 19, שאחז בדגל חיזבאללה. "החיילים הם אלה שצריכים לפחד".

כבר בתחילת העימותים נפצע באורח קל כתב ערוץ 1, יורם כהן, מאבן שפגעה בראשו. מאוחר יותר נפגע גם צלם ערוץ 10 בפלג גופו העליון מיידויי אבנים.

התהלוכה הגדולה, שבה השתתפו מאות סטודנטים מהאוניברסיטאות אלקודס וביר זית, הגיעה בשלב זה למוקד העימותים. המפגינים צעדו לעבר הכלא כשהם אוחזים בדגלי פת"ח ענקיים וברקע מושמעים שירי מחאה למען האסירים. אחרי דקות ספורות החלו החיילים לירות לעברם גז מדמיע, ומרבית המפגינים נסו לכיוון הכפר.

הצעירים המשיכו ליידות אבנים. בחורות צעירות שהמתינו מאחור טיפלו במפגינים שסבלו משיעול כבד ומדמעות בעיניים. "תעשן, הסיגריה חזקה יותר מהגז", הפצירה אחת מהן בצעיר שהשתעל. חברתה התיזה על ידיו בושם ופקדה עליו לשאוף את הריח כדי להפחית את הצריבה בקנה הנשימה."אנחנו לא מוכנים לוותר על הצדק שלנו ושל האסירים הפלסטינים", אמר אחד הנערים תוך כדי שפשוף עיניו הבוערות מהגז. "נמשיך להפגין עד שהם ישוחררו". צעיר אחר הודיע שהשטח ימשיך לבעור וכי צפוי לשני הצדדים עימות ארוך יותר. "אנחנו מוכנים לאינתיפאדה שלישית, הצבא הישראלי לא ימנע מאיתנו להשיג את זכויותינו".

אחרי שעתיים של עימותים עלו המפגינים על האוטובוסים שהמתינו להם וחזרו לביתם. הכרוז שהשמיע את שירי המחאה הזכיר להם שהיום תתקיים באותו מקום הפגנה דומה.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

בדרך לאינתיפאדה שלישית?

צילום: אי-פי-אי

המהומות בשטחים גוברות ובמערכת הביטחון נערכים לאפשרות של התפרצות של אינתיפאדה חדשה. כל הדיווחים על המתיחות הגוברת ביהודה ושומרון

לכל הכתבות של בדרך לאינתיפאדה שלישית?

עוד ב''בדרך לאינתיפאדה שלישית?''

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים