צה"ל אופטימי: המהומות ביו"ש ידעכו בהדרגה

בצה"ל סבורים כי לווייתו של ערפאת ג'רדאת, שמת בכלא בישראל, היוותה את שיאו של הגל. נתניהו שוקל לשחרר עשרות אסירי פת"ח

אסף גבור, אחיקם משה דוד ואלי ברדנשטיין | 26/2/2013 8:13 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
למרות המראות הקשים בשטחים, גורמי צבא ביהודה ושומרון הביעו אתמול (ג') אופטימיות והעריכו כי גל המהומות של הימים האחרונים ילך וידעך, והאירועים לא יובילו לאינתיפאדה חדשה. ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים אתמול התייעצויות ביטחוניות בעקבות האירועים, ונפגש בירושלים עם טוני בלייר, שליח הרביעייה הבינלאומית למזרח התיכון, ודן עמו במחוות אפשריות לפלסטינים. אחת מהן היא שחרור של כמה עשרות אסירים, בעיקר של פת"ח.

מפגין פלסטיני ליד כלא עופר
מפגין פלסטיני ליד כלא עופר צילום: אי-פי
באוגדת איו"ש הייתה אתמול בבוקר דריכות רבה לקראת הלווייתו של העציר הביטחוני ערפאת ג'רדאת, שמת בכלא מגידו. המפקדים הבכירים עמדו בראש הכוחות בשטח, וההנחיות ללוחמים היו לשמור על איפוק ככל הניתן כדי לא להלהיט את השטח, מה שהתברר כצעד נכון ואפקטיבי.

לאחר ההלוויה התעמתו פלסטינים עם כוחות צה"ל בחברון, בבית עומר ובטול כרם, ויידו אבנים לעבר החיילים. בבית לחם הושלכו מטעני נפץ מאולתרים לעבר החיילים, ואלה הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. הפלסטינים דיווחו כי חאלד אל-כורד, נער בן 13 ממחנה הפליטים אל-אעידה שליד בית לחם, נפגע מירי של צה"ל ופונה במצב קשה לבית החולים בבית ג'אלה.

בצה"ל דיברו אתמול על ירידה בנפח האירועים, אם כי ההערכה היא שהם יימשכו לפחות עד בואו של נשיא ארה"ב ברק אובמה ב-20 במרס.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן האשים את ישראל ביצירת אווירה שדוחפת את עמו להתקוממות. במהלך טקס ברמאללה אמר אבו מאזן: "ישראל הורגת ילדים ומשתמשת בירי חי לעבר ילדים. לא נרשה להם לשחק בחייהם של בנינו ושל בני משפחותינו. לא נרשה להם להשאיר את אסירינו בבתי הכלא של הכיבוש לכל חייהם. הישראלים רוצים להגיע למצב שאנחנו לא מעוניינים בו, והם שיישאו באחריות על מה שהם גורמים".
מותו לא יעבור בשתיקה

אבו מאזן התייחס למותו של האסיר הביטחוני ערפאת ג'רדאת בכלא הישראלי ואמר: "מותו של העציר הפלסטיני לא יכול לעבור בשתיקה. האסיר ג'רדאת הגיע לכלא וחזר כגופה. אנחנו נחושים לבחון כיצד זה קרה".

כשצמד המילים "אינתיפאדה שלישית" נישא באוויר ניסה אבו מאזן להרגיע את השטח ואמר: "אנחנו יודעים שישראל מובילה לכיוון של כאוס, אבל לא נאפשר להם להגיע למצב הזה. אנחנו לא מעוניינים באלימות. אנחנו דורשים שלום שבנוי על צדק ועל הקמת מדינה עצמאית בגבולות67' שבירתה ירושלים. בלי ירושלים אין שלום ואין מדינה".

יו"ר הרשות התייחס גם לאפיק המדיני: "אנחנו רוצים בעקירת ההתנחלויות כי אנחנו מדינה תחת כיבוש, ועל פי הסכמי ז'נבה, אסור לישראל לשנות את המצב בשטח שכבשה ואסור לה להעביר אליו אוכלוסייה. המועצה לזכויות האדם הורתה לישראל להפסיק את הבנייה בהתנחלויות, וציינה כי כל שינוי בדמוגרפיה ובגיאוגרפיה סותר את החוק הבינלאומי".

למרות הצהרותיו הלוחמניות של אבו מאזן, גם אתמול היה שיתוף פעולה בין הצבא הישראלי לבין מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. בגזרות רבות העדיפו כוחות צה"ל להשאיר את הטיפול במהומות בידיהם של הפלסטינים, ורק לאחר שלא הצליחו עברה המשימה לידי הצבא וכוחות משמר הגבול.
בצה"ל מרוצים מכך שמספר הנפגעים הפלסטינים אתמול היה נמוך יחסית, ופועלים פלסטינים המשיכו להגיע לעבודה בישראל כמעט כרגיל.

בהלוויה הסוערת נכחו גם אנשי חמאס בגדה ורבים מבכירי פת"ח, ובהם חבר הפרלמנט מוסטפא ברגותי, שהכריז: "אתם מביטים כרגע על היום הראשון של האינתיפאדה".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

באיזו מידה תורם תוכן הכתבה לדמוקרטיה?

לא תורם כלל
1 2 3 4 5
תורם רבות

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק