גם לפיד מתנגד להסכם בין נתניהו ללבני

כמו בנט, גם ביש עתיד יצאו נגד מינוי לבני לאחראית על המו"מ המדיני ועל שני התיקים שקיבלה התנועה. ומה מציע נתניהו ליחימוביץ?

זאב קם | 27/2/2013 8:32 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
לא רק בבית היהודי תוקפים את ההסכם הקואליציוני של הליכוד-ביתנו עם התנועה: ביש עתיד מתנגדים לכך שלבני תקבל שני שרים בממשלה הבאה.

אחרי שהבית היהודי הביעו התנגדות להסכם עם לבני בעיקר משום שנתניהו התחייב להעניק לה את האחריות למו"מ המדיני מול הפלסטינים, נראה כי במסגרת הברית החזקה בין הבית היהודי ויש עתיד גם במפלגתו של לפיד יוצאים נגד ההסכם.
 
יאיר לפיד וציפי לבני.
יאיר לפיד וציפי לבני. צילום: אי-פי-אי
 
בכירים ביש עתיד הבהירו אתמול כי אם יצטרפו לממשלה, הם ידרשו שינוי משמעותי של ההסכם עם לבני. "ההסכם, כמו שהוא, סותר באופן מובהק את מצע יש עתיד בנוגע למספר השרים שיכהנו בממשלה", הסבירו .

לדבריהם, לא במקרה בחרה לבני לא לנקוב בשמו של השר השני (פרץ או מצנע). "היא בעצמה אינה בטוחה שתקבל בסופו של דבר שר שני", הסבירו. "בהסכם אין כלום, למעט חלוקת תפקידים. אין טיפת אידאולוגיה. אצלנו זה לא יהיה ככה. אם לפיד יכהן כשר החוץ אין שום סיכוי שלבני תנהל את המו"מ המדיני".

פיתויים לעבודה

זה היה רק עניין של זמן עד שבלי כוד-ביתנו ינסו לבצע מהלך שובר שוויון מול העבודה, בניסיון נוסף (ואולי אחרון ) לעקוף את הברית החזקה בין לפיד לבנט: "הצעת חלומות" לשלי יחימוביץ' ולעבודה, שכוללת כמעט כל תפקיד כלכלי וחברתי אפשרי בממשלה הבאה, יחד עם הבונבוניירה השמורה לפואד בן אליעזר במשכן הנשיא. לעבודה מוצעים משרדי האוצר והתמ"ת, וליחימוביץ' עצמה תפקיד של שרת האוצר. אבישי ברוורמן מיועד למשרד התמ"ת.

לפי אפשרות אחרת דווקא ברוורמן יהיה שר האוצר, לאור המשנה הכלכלית המתונה יותר שלו וכסוג של מינוי מקצועי. במצב כזה יחימוביץ' תוכל לקבל את התמ"ת.

עוד כוללת ההצעה גם את תיק הרווחה ליצחק הרצוג, שכיהן בעבר בתפקיד, ולמסור את האחריות על רשות השידור לידי ח"כ איתן כבל. ואם כל זה לא מספיק, הדובדבן שבקצפת מיועד לח"כ הוותיק פואד בן אליעזר. בליכוד-ביתנו מוכנים להתחייב להציבו כמועמד הקואליציה לתפקיד נשיא המדינה הבא.גורמים במערכת הפוליטית ציינו כי הסיבה שעד עתה לא הועלתה תוכנית הקיצוצים של הממשלה הבאה, לא במסגרת המו"מ הקואליציוני ולא בכלי התקשורת, נובעת מהרצון לא לפגוע במאמצים שמשקיע יו"ר ההסתדרות עופר עיני לקדם את האפשרות לכניסתה של העבודה לקואליציה.

יש להדגיש, עד לרגע זה יחימוביץ' לא מראה סימנים כי בכוונתה להיענות לחיזוריו של נתניהו. אמש קיימה המפלגה ישיבת סיעה ובה הובהר כי אין כל כוונה להיכנס לממשלה וכי יחימוביץ' תוביל את האופוזיציה בכנסת ה-19.

שינוי שיטת הממשל

בליכוד-ביתנו גיבשו בימים האחרונים מספר הצעות בנושא שינוי שיטת הממשל. גורמים המעורים במו"מ הקואליציוני אמרו אמש כי לא מדובר בשינוי שיטה אלא בהצעות שמתווספות לשיטה הקיימת, ואינן משנות אותה מהיסוד. ובכל זאת, במסגרת המו"מ הועלו צעדים שצפויים לחולל סערה בכנסת, אם אכן יוחלט לקדמן.

ההצעה המשמעותית מכולן עוסקת בסמכות שתינתן לראש הממשלה לעכב את אישורו של חוק שאושר בכנסת בשלוש קריאות. על פי ההצעה, ראש הממשלה יוכל לדרוש הצבעה חוזרת על הצעת חוק שאושרה בכנסת, ולהחזיר את הצעת החוק לכנסת להצבעה נוספת גם לאחר אישורה בכנסת.

סמכויות נוספות. נתניהו בכנסת.
סמכויות נוספות. נתניהו בכנסת. צילום: פלאש 90


סעיף נוסף במתווה שגיבש הליכוד-ביתנו מציע כי אם יושג רוב של 61 חברי כנסת בהצבעת אי אמון בממשלה, יעמדו לרשותו של המועמד שיומלץ על ידי חברי הכנסת 21 יום להרכיב קואליציה. אם אותו מועמד לא יצליח במלאכת ההרכבה, תחזור לכהן באופן אוטומטי אותה ממשלה שהופלה בהצבעת אי האמון בכנסת.

סעיף נוסף בהצעה של הליכוד-ביתנו מבקש להעלות את אחוז החסימה לכניסת מפלגה לכנסת העומד כיום על 2 אחוז, ל-3.5 אחוז. גם החוק הנורבגי, שקובע כי ח"כ שמונה לשר מתפטר מהכנסת ומאפשר לח"כים הבאים ברשימה להיכנס לכנסת, גם הוא נמצא במתווה של לשינוי השיטה. סעיף נוסף במתווה קובע כי כדי לאשר חוק שכולל הוצאה של 50 מיליון שקל ומעלה יידרש רוב של 61 חברי כנסת.

ממשיכים לדבר

לאחר יום של הפסקה בשיחות יתחדשו הבוקר המגעים בין הליכוד-ביתנו והבית היהודי, בדגש על נושא השוויון בנטל. לאחר הפרסום במעריב על פריצת דרך במו"מ על גיל הגיוס לחרדים, הגדירו אתמול בליכוד-ביתנו ובבית היהודי את השיחות הנמשכות כ"טובות מאוד".

בליכוד-ביתנו הסבירו כי הם מצפים לשמוע מהבית היהודי מהו המתווה שגובש יחד עם יש עתיד בנושא השוויון בנטל. "המו"מ כרגע עוסק במהות, בקווי היסוד", אמר אתמול בנט בישיבת סיעת הבית היהודי. "נכנסנו לתהליך מהותי של מו"מ, וזה טוב. אני מאמין שנקים ממשלה במהרה".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

באיזו מידה תורם תוכן הכתבה לדמוקרטיה?

לא תורם כלל
1 2 3 4 5
תורם רבות
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים