לישראל אין שר חוץ - שר החוץ הבלגי לא יגיע

ביקור השר הבלגי, המוגדר "ידיד ישראל מובהק שכמעט אין דומים לו במערב אירופה", יידחה, כי לרה"מ נתניהו המחזיק בתיק החוץ אין זמן פנוי לפגישה איתו

אריאל כהנא | 18/4/2013 21:28 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
אחרי האזהרות מגיעות התוצאות. שר החוץ של בלגיה, דידייה ריינדר, החליט שלא לקיים את ביקורו בישראל בשבוע הבא, כתוצאה מהיעדר שר חוץ במשרה מלאה והמבנה המסורבל של הצמרת המדינית מאז כינון הממשלה.
 
שר החוץ הנפקד, ליברמן
שר החוץ הנפקד, ליברמן צילום: פלאש 90

ריינדר, המוגדר במערכת המדינית "ידיד ישראל מובהק שכמעט אין דומים לו במערב אירופה", אמור היה להגיע לארץ ביום שישי הבא. כמקובל, הוא ציפה לפגוש במהלך הביקור את מקבילו, אשר במקרה בישראלי מכהן גם כראש ממשלה, בנימין נתניהו.

בלשכת רה"מ התקשו למצוא זמן פנוי לשר הבלגי והציעו לו כחלופה לשוחח עם סגן שר החוץ אלקין והשר לעניינים בינלאומיים, יובל שטייניץ. ריינדר דחה את הרעיון ועמד על כך שעליו להיפגש עם נתניהו. לשכת נתניהו נעתרה אך השיבה שאין אפשרות לקיים את הביקור במועד המתוכנן ולפיכך, מדובר כעת בין הצדדים כי הביקור יידחה בחודש.

במשרד החוץ מאשרים את הדברים ואומרים כי "הביקור לא בוטל אלא נדחה בחודש מטעמי לוחות זמנים".

במערכת המדינית לא מופתעים מדחיית ביקורו של השר הבלגי. כבר לאחר הקמת הממשלה הזהירו במשרד החוץ כי היעדר שר במשרה מלאה וחלוקת תחומי אחריותו של המשרד לשרים אחרים תפגע בפעילות המדינית.

לפני שבועיים פורסם ב"מקור ראשון" כי כל שר חוץ שמגיע לישראל נאלץ להיפגש לפחות עם ארבעה אישים ישראליים כדי ללמוד מהי המדיניות הישראלית. המדובר על רה״מ נתניהו, השר יובל שטייניץ, השרה ציפי לבני וסגן שר החוץ זאב אלקין.

כל אחד מהארבעה אחראי להיבטים אחרים במדיניות החוץ, כך שהאורחים אינם יכולים לוותר על מי מהם. נתניהו על התמונה הכוללת, שטייניץ על איראן ועניינים בינלאומיים, לבני ממונה על התיק הפלסטיני ואלקין על מדיניות החוץ בפועל.יצוין כי בלא מעט מקרים מבקשים האורחים להכיר דמויות מפתח נוספות במערכת הישראלית. כך למשל, צפוי השר הקנדי להיפגש עם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ואילו השר הנורבגי שביקר השבוע בארץ רצה לשוחח דווקא עם שר הכלכלה, נפתלי בנט.
 
נתניהו ואובמה. שרים נכנסו ויצאו מהפגישות
נתניהו ואובמה. שרים נכנסו ויצאו מהפגישות צילום: איי.אף.פי
מעבר לסרבול, מסלול ביקורי החובה גוזל מהאורחים זמן יקר. ״במקום שיעברו בין ארבעה משרדים ממשלתיים בזמן הקצר שיש להם, עדיף היה לקחת אותם לעיר העתיקה או למפעל הייטק״, אומרים מקורות במערכת המדינית.

פיצול הסמכויות יוצר גם מצבים מביכים, המחייבים את השרים להיכנס ולצאת במהלך פגישות, בהתאם לתחומי אחריותם. כך למשל השר שטייניץ השתתף רק בחלק מהמפגש שקיים שלשום רה״מ עם השר הנורבגי איידה. זאת בנוסף לפגישה אישית בין השניים אתמול. באופן דומה, שרים נכנסו ויצאו במהלך הפגישות עם אובמה, מכיוון שאחריותם מוגבלת לנושאים חלקיים במדיניות החוץ.

בצד הביטול הבלגי, מגיע ביקור חשוב מאזרבייג'ן. אלמאר ממאדיארוב, שר החוץ האזרי יעמוד בראש משלחת שתבוא לביקור בישראל בשבוע הבא. זו הפעם הראשונה שדרג כה בכיר באזרבייג'ן מבקר בגלוי בישראל.

במהלך הביקור יפגוש שר החוץ האזרבייג'ני את נשיא המדינה שמעון פרס, את ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו, את יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, את סגן שר החוץ זאב אלקין, את יו"ר ועדת החוץ והבטחון של הכנסת, אביגדור ליברמן, את ראש המועצה לבטחון לאומי יעקב עמידרור, וכן בכירים נוספים.

השיחות בין ישראל לאזרבייג'ן תתמקדנה בקידום היחסים הבילטראליים בתחומי המדיניות, הכלכלה, האנרגיה, הסחר והתרבות. המשלחת תבקר גם אצל חברות היי-טק ישראליות, במטרה לבחון אפשרויות לשיתוף פעולה בתחום זה.

עוד תיערכנה שיחות בנושא תהליך השלום במזרח התיכון, וסביב שיתוף הפעולה בין המדינות בארגונים בינלאומיים, על רקע חברותה הנוכחית של אזרבייג'ן במועצת הבטחון של האו"ם.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

באיזו מידה תורם תוכן הכתבה לדמוקרטיה?

לא תורם כלל
1 2 3 4 5
תורם רבות
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים