הכנסת אישרה את "חוק המשילות" של ישראל ביתנו

בתום דיון סוער, ולמרות מחאות קולניות מצד האופוזיציה, אישרה מליאת הכנסת בקריאה טרומית את הצעת החוק לשינוי שיטת הממשל הידועה בשם "חוק המשילות". בעד החוק הצביעו 51 ח"כים מהקואליציה, ו-43 ח"כים הצביעו נגד, בהם יו"ר הכנסת לשעבר ריבלין

אריק בנדר | 8/5/2013 13:32 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בתום דיון סוער, ולמרות מחאות קולניות מצד האופוזיציה, אישרה מליאת הכנסת בקריאה טרומית את "חוק המשילות", לשינוי שיטת הממשל בישראל. בעד החוק הצביעו 51 ח"כים מהקואליציה, ו-43 ח"כים הצביעו נגד, בהם יו"ר הכנסת לשעבר ריבלין, יו"ר הכנסת הנוכחי יולי אדלשטיין נמנע.
 
מליאת הכנסת
מליאת הכנסת צילום: פלאש 90

יו"ר הכנסת לשעבר, ח"כ ראובן (רובי) ריבלין, החליט להתנגד להצעת החוק לשינוי שיטת הממשל: "זו אות קין על מצח הליכוד. גם מי שחושב שלצורך הגברת המשילות צריך לצמצם את מספר הצעות האי אמון יכול לצמצמן לפעם בחודש או שבועיים, אך אסור להגביל אי אמון ל-61 ח"כים. אם זה יהיה המצב אפשר לסגור את הכנסת", אמר.

על פי הצעת החוק, יוכפל ויעלה אחוז החסימה לארבעה אחוזים, יוגבל מספר השרים ל-19, כולל רה"מ, ויהיו מקסימום ארבעה סגני שרים. כמו כן, רה"מ יוכל לפזר את הכנסת ללא הסכמת נשיא המדינה.

בנוסף, קובעת הצעת החוק שהצעות אי אמון בממשלה יוגשו אך ורק כאשר קיים רוב של לפחות 61 חברי כנסת, ויוצע בהן מועמד חלופי לראשות הממשלה. במידה והמועמד לא הצליח להקים ממשלה, הכנסת לא תפוזר והממשלה שכיהנה טרם הצעת אי האמון תמשיך לכהן.

את הצעת החוק יזם יו"ר ועדת חוקה, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) והצטרפו אליו חברי סיעתו, ח"כ רוברט אילטוב וח"כ חמד עמאר.

לדברי ח"כ רותם: "הצעת חוק זו הינה מימוש ההבטחה שלנו לבוחרים לחיזוק המשילות והכנסת. לא ייתכן שראש הממשלה והממשלה בכלל יהיו נתונים לסחטנות ותעלולים פרלמנטריים אין סופיים". עוד הוסיף כי "העם בוחר בממשלה על מנת שזו תמשול ותנהל את ענייני המדינה, ועלינו לאפשר לה זאת. כל מי שטובת המדינה והחיים התקינים של האזרחים כאן עומדים לנגד עיניו צריך לתמוך בהצעה זו".

במהלך הדיון תקפו חברי כנסת מהאופוזיציה, ובראשם יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ', בחריפות את הצעת החוק. יחימוביץ' אמרה: "ההצעה היא חצופה וברוטאלית. אתם לא מתביישים? קצת כבוד עצמי. עוד יחליטו שצריך לגרש ולפטר מהכנסת מי שמתנגד לממשלה". הוסיפה "תגידו אנחנו במשטר מלוכני שרה"מ קם בבוקר ומחליט לבד שהוא מפזר את הכנסת כי קם עם מצב רוח לא טוב או ראה כתבה במגזין שקוראים לו ביבי קינג".

היא הדגישה בדבריה שהניסיון למנוע מאופוזיציה להגיש הצעות אי אמון היא פגיעה לא רק באופוזיציה אלא גם בדמוקרטיה ובמדינת ישראל. יחימוביץ' תקפה בחריפות גם את שרת המשפטים לבני, העומדת בראש ועדת השרים לחקיקה ואמרה: "איך את מעיזה להעביר הצעה כזו לחקיקה? תתביישי לך. ומי מנהל את העסק? האדם היושב על ספסל הנאשמים". "משילות חסרה לכם? יש לכם עודף משילות. מי שיש לו כבוד עצמי והיה פרלמנטר בחייו שיצביע נגד חוק עכשיו".

השר עוזי לנדאו (ליכוד ביתנו) ניסה להגן על הצעת החוק ואמר: "הדרך שבה אופוזיציה מתנגדת מביאה לביזוי הכנסת. נפגשתי פעם עם שגריר הודו והוא לא הבין איך יש אינפלציה כזאת באי אמון. בהודו מגישים הצעת אי אמון רק פעם במושב, אצלנו יש מספר הצעות לכל שבוע. אתם גורמים לזילות מושג האמון".

השר עמיר פרץ (התנועה) אמר כי סיעתו הפנתה הסכמה לתמוך בהצעה טרומית בכך שהיא לא תקודם ללא הסכמה בין כל מרכיבי הקואליציה. "אני מודיע לאופוזיציה שאנו לא נסכים בשום פנים ואופן שהצעת החוק תגיע להמשך חקיקה בלי הסכמתינו. לא נסכים להעלות אחוז חסימה ולא נסכים לפגוע במוסד אי אמון, שהוא מרכזי בשיח הדמוקרטי".

שלי יחימוביץ'
שלי יחימוביץ' צילום: פלאש 90

במהלך הדיון הסוער הורחק מהאולם מוחמד ברכא שאמר כי ח"כ רותם מנסה לחסל את הבית הזה "פשיסטים כמוהו מחסלים את הבית הזה".

יו"ר מרץ זהבה גלאון, יו"ר ש"ס אריאל אטיאס ונציגים נוספים מהאופוזיציה דרשו לדחות את ההצבעה ולקיים אותה רק לאחר שובו של נתניהו מסין, אולם בקשתם לא התקבלה.

למרות המשמעת הקואליציונית הצביעו חברי הכנסת ראובן ריבלין ומשה פייגלין נגד הצעת החוק. ריבלין תקף בחריפות: "מנחם בגין מתהפך בקבר, זה חיסולה של דמוקרטיה והרס של הכנסת. בושה".

יולי אדלשטיין הודיע אף הוא כי הוא רואה בסעיפים של ההצעה פגיעה בדמוקרטיה ולכן החליט להימנע בהצבעה. אולם כאמור בסופו של דבר אושרה ההצבעה ברוב קולות הקואליציה.

הצעת החוק של ישראל ביתנו תואמת במלואה את ההסכם הקואליציוני שחתמו הליכוד-ביתנו עם יש עתיד, הבית היהודי והתנועה. בהסכם נאמר כי הממשלה תביא לאישור הכנסת כבר במושבה הראשון את הצעת החוק לשינוי שיטת הממשל, שתחול החל מהכנסת ה-20 ואילך וכל השותפות הקואליציונות מתחייבות לתמוך בה.

בהסכמים נאמר כי מספר חברי הממשלה לא יעלה על 18, לא יהיו שרים ללא תיק, אי אמון קונסטרוקטיבי רק ברוב של 65 ח"כים במקום 61 כיום, אחוז החסימה יעלה ל-4 אחוז, חברי סיעה שיתפצלו לא יהיו זכאים לדמי מפלגות וכי ראש הממשלה יכול לפזר את הכנסת בצו, בתוך 28 יום, ולא תידרש הסכמת נשיא המדינה להחלטת ראש ממשלה לפזר את הכנסת.
 

ח''כ דוד רותם.
ח''כ דוד רותם. צילום ארכיון: פלאש 90

>>> יחימוביץ': שינוי שיטת הממשל "אות קלון"

>>> גלאון: ליברמן מציע משטר נוסח פוטין

>>> דנקנר: בעד הצעת החוק לשינוי שיטת הממשל

בשבוע שעבר, קרא היועץ המשפטי לכנסת, אייל ינון לחברי הכנסת "להפנים את משמעויות התיקונים" המוצעים בהצעת החוק לשינוי שיטת הממשל, ולבחון בזהירות רבה את השינויים המשטריים המוצעים.

בחוות דעת ששלח לח"כים כתב ינון, כי אומנם הכנסת רשאית לתקן את חוקי היסוד ולשנות את כללי המשחק הנהוגים - כאשר אינם כוללים פגיעה בעקרונות היסוד של המשטר הדמוקרטי - אך הוא מבקש מחברי הכנסת לבחון את משמעות השינויים המוצעים.

בנוגע לתיקון המוצע על אופן הגשת הצעת אי אמון, לפיו יהיה צורך לגייס חתימות של 61 חברי כנסת, כתב היועץ המשפטי לכנסת, כי אין בו כדי לשנות את התוצאה החוקתית-משטרית, לפיה ניתן להפיל את הממשל רק ברוב של 61 חברי כנסת, שכן כבר היום דורש חוק היסוד רוב כזה של קבלת אי אמון.

אולם לדבריו, מבחינה מעשית התוצאה תהיה, "ביטולו של מוסד האי אמון כפלטפורמה מרכזית לדיונים ולביקורת המושמעת על הממשלה וככלי מרכזי של האופוזיציה לרכז תשומת לב ציבורית לנושאים השנויים במחלוקת".

 

אייל ינון, היועץ המשפטי לכנסת
אייל ינון, היועץ המשפטי לכנסת צילום: פלאש 90
 עוד אמר כי "ההצעה לא כוללת תחליף אפקטיבי אחר שיפצה את האופוזיציה על אובדן כלי פרלמנטארי משמעותי כזה". 

לגבי התיקון הקובע כי ממשלה שנפלה באי אמון תמשיך לכהן במקרה שהמועמד להחלפת ראש הממשלה לא הצליח להרכיב ממשלה בתוך 35 יום, כתב היועמ"ש כי "מדובר בסטייה מעיקרון חוקתי קיים, לפיו בכל עת הממשלה נהנית מאמון הכנסת. שינוי זה עלול לגרום למצב שבו ממשלה תעמוד בפני כנסת לעומתית וספק אם בכך כדי להגביר את המשילות".
בעקבות חוות דעת, תקף ח"כ רותם, העומד מאחורי יוזמת החקיקה לשינוי שיטת הממשל, את היועמ"ש לכנסת.

"לתומי חשבתי עד היום כי חברי הכנסת מבינים את משמעות החוקים המחוקקים על ידם, וממילא הם בוחנים בזהירות רבה כל דבר חקיקה. אני סמוך ובטוח שכמי שקרא בעיון את הצעת החוק, קראת בוודאי גם את דברי ההסבר המפורטים, המסבירים כל סעיף וכל תיקון בחוקים השונים, ואינני רואה כל צורך להוסיף על כך דבר", כתב ח"כ רותם בפנייתו לינון.

ח"כ רותם, יושב ראש ועדת החוקה, חוק ומשפט, טען כי העברת חוות הדעת לכלל חברי הכנסת טרם ההצבעה, מהווה התערבות בלתי ראויה בעבודה החקיקתית של הכנסת. "אני תמה כי חרף היותי חבר כנסת משנת 2007, מעולם לא קיבלתי ממך חוות דעת לגבי הצורך להבין את החקיקה אותה מחוקקים בכנסת", אמר והטיח ביועמ"ש כי כעת "ניתן להבין מה עמדתך לגבי שינויים בשיטת הממשל".

לבסוף ציין רותם, "כי גופים חוץ פרלמנטריים העוסקים מזה שנים בתיקון שיטת הממשל בישראל, סבורים כי הצעת החוק הינה טובה, וחלקם אף טוענים שאיננה מספקת, ומבקשים לקדם הצעת חוק זו במהירות".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

באיזו מידה תורם תוכן הכתבה לדמוקרטיה?

לא תורם כלל
1 2 3 4 5
תורם רבות

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...