צומצם תקציב סטודנטים לקויי למידה

דוח מבקר המדינה: סחבת משרד החינוך פוגעת בשילוב סטודנטים בעלי לקויות במוסדות על-תיכוניים. בנוסף, אין אבחון לדוברי ערבית

רעות וילף | 8/5/2013 16:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תופעת ה"סחבת" של משרדי הממשלה מגיעה גם לנושא הטיפול בליקויי למידה באקדמיה: עיכוב חמור  של ארבע שנים בהתקנות התקנות לחוק הזכויות פוגע בשילוב בלי לקויות למידה במוסדות על-תיכוניים.

- דוח המבקר על ילדים חסרי מעמד בישראל
- דוח המבקר על שילוב יוצאי אתיופיה
- דוח המבקר על מצב בתי החולים בארץ
- דוח המבקר על הבניה בחופים

רק 250 שקלים לסטודנט לקוי למידה. הטכניון
רק 250 שקלים לסטודנט לקוי למידה. הטכניון צילום: אלכס רוזקובסקי
על פי דוח מבקר המדינה, חוק הזכויות, אשר נועד לעגן את זכותם של תלמידים עם לקות למידה לקבל התאמות לצורכיהם המיוחדים, הטיל על שר החינוך, לקבוע בתקנות הוראות לשילובם של בעלי הלקויות בלימודים במוסדות להשכלה גבוהה. החוק קבע שתקנות על פיו יובאו לאישור ועדת החינוך עד ינואר 2009, אולם במועד סיום הביקורת (אוקטובר 2012) עדיין לא הותקנו התקנות על פי החוק.

"משרד מבקר המדינה מעיר כי יש לראות עיכוב זה בחומרה", נכתב בדוח.
סטודנט במכון ויצמן לא מקבל סיוע

נקודה בולטת נוספת עליה מצביע המבקר נוגעת לתקצובם של סטודנטים בעלי לקויות למידה. בין השנים 1999-2011 חל גידול משמעותי (של כ-53%) במספר המוסדות להשכלה גבוהה שפנו לוות"ת לקבלת תקציב לטיפול בסטודנטים לקויי למידה, עוד בשנים אלו, חל גידול של מאות אחוזים במספר הסטודנטים לקויי הלמידה שלמדו במוסדות אלה ובמספר שעות הטיפול בהם. למרות כל זאת, כמעט לא חל שינוי בתקציב שהקצתה ות"ת (הועדה לתכנון ולתקצוב) לנושא. עקב כך למעשה צומצם במידה ניכרת התקציב הממוצע לטיפול בסטודנט לקוי למידה במוסדות אלה בשנים האמורות.

יש לציין כי גם בין המוסדות עצמם קיים פער משמעותי בסכומי הכסף המיועדים לסיוע לבעלי לקויות למידה. כך למשל בעוד סטודנט הלומד במכללה האקדמית כנרת זוכה לתקצוב של כ-3500 שקלים בשנה, עמיתו הלומד בטכניון זוכה לתקצוב שנתי של 250 שקלים בלבד, וסטודנט בעל לקות למידה ממכון ויצמן לא מקבל סיוע כלל.

עוד מצא המבקר כי סטודנטים דוברי ערבית מופלים לרעה כיוון שמת"ל (מערכת לאבחון לקויות למידה השייכת למרכז הארצי לבחינות ולהערכה) אינה מאפשרת אבחון לקויות למידה של מועמדים למוסדות להשכלה גבוהה דוברי ערבית. "מצב זה פוגע במועמדים ללימודים ובסטודנטים מקרב אוכלוסייה זו ויוצר חוסר שוויון בינם ובין אלה דוברי עברית".

עוד על דוח המבקר

- דוח המבקר על ראשי הרשויות
- דוח המבקר על ילדים בסיכון
- דוח המבקר על שילוב תלמידים בעלי צרכים מיוחדים במוסדות החינוך הרגיל
- דוח המבקר על טיפול במשפחות חד הוריות
- דוח המבקר על סטודנטים עם ליקויי למידה
- דוח המבקר על המורים במשרד החינוך
- דוח המבקר על ילדים חסרי מעמד בישראל
- דוח המבקר על שילוב יוצאי אתיופיה
- דוח המבקר על מצב בתי החולים בארץ
- דוח המבקר על הבניה בחופים

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...