האם תכנית פראוור תהפוך למשבר בינלאומי?

ח"כים מסיעת בל"ד פנו לשגרירי כל המדינות הזרות בישראל, בדרישה להתערב ולבלום את יישום תוכנית פראוור להסדרת אדמות הבדואים בנגב

אריק בנדר | 23/5/2013 21:42 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
האם תכנית פראוור להסדרת התיישבות הבדואים בנגב תהפוך למשבר בינלאומי? חברי הכנסת של סיעת בל"ד, ג'מאל זחאלקה, חנין זועבי ובאסל ג'טאס, שלחו היום מכתב דחוף לשגרירי המדינות הזרות בישראל, ובו הם דורשים את התערבותם כדי לעצור את "מדיניות הריסת הבתים ולבלום את יישום תוכנית פראוור-ביגן בנגב". 
 
הריסת הכפר הבדואי אל עראקיב
הריסת הכפר הבדואי אל עראקיב צילום: יהודה לחיאני

הפנייה של סיעת בל"ד לשגרירים באה בעקבות הריסת 18 בתים לפני שבוע בכפר "עתיר" בנגב על ידי רשויות המדינה, "בנוסף לעקירת והשמדת מאות עצי זית, והברחת עשרות משפחות וילדיהם".

"הדחפורים נכנסו לכפר, בליווי כוחות משטרה מיוחדים, בדומה לפעולה צבאית, יצרה אווירה של פחד ואימה בקרב התושבים והילדים, הרסה בתים ועקרה עצים", כתבו הח"כים במכתב.

עוד ציינו הח"כים במכתב כי פעולות ההריסה הן תרחישים מקדימים ליישום תוכניות הממשלה הישראלית, כדי להוציא לאור את תוכנית פראוור-ביגן, "שמטרתה לעקור ולהגלות את בני עמנו מאדמותיהם בנגב".

>>> "הסדרת ההתיישבות הבדואית – היסטורית"

>>> עולם שלישי, חמש דקות מבאר שבע

>>> הצבעה בהולה על העברת מאות אלפי דונם לבדואים

>>> נדחתה ההצבעה על הסדרת התיישבות הבדואים

"כפר עתיר הינו אחד מתוך 35 כפרים ערבים בנגב שישראל מסרבת להכיר בהם, למרות שרובם קיים בנגב עוד לפני קום מדינת ישראל", הבהירו הח"כים בפנייה. "תושבי הכפרים האלה סובלים מהיעדר שירותים אלמנטריים כגון: מים, חשמל, תשתיות, בתי ספר ומרפאות".

"במקום שישראל תפתח את אותם כפרים, היא מתכוונת לעקור את תושביהם, כדי להשתלט על האדמות ולנשלן מבעליהן הערבים, ולהפקיע אותן לטובת פרויקטים ממשלתיים כמו הקמת מושבים חקלאיים והתנחלויות יהודיות".
 

תשתיות בדואים בנגב
תשתיות בדואים בנגב  צילום: אלי דסה

עוד נכתב בפנייה, כי תזכיר חוק "הסדרת התיישבות הבדואים בנגב", המתבסס על מתווה פראוור- ביגן, שאותו אישרה הממשלה, יובא לאישור הכנסת להצבעה בקריאה ראשונה ביום שני הקרוב.

המתווה תואם בבסיסו את התוכנית המחוזית הגדולה "מטרופולין באר שבע", המיועד להרחיב את שטח שיפוט באר שבע והמושבים שבסביבתה על חשבון אדמות האזרחים הערבים ילידי הארץ.

חברי סיעת בל"ד מציינים בפנייתם לשגרירים הזרים כי החברה הערבית בכללותה מתנגדת בתוקף לתוכנית פראוור-ביגן, שלטענתם רק מעצימה את "העוול ההיסטורי נגד האזרחים הערבים בנגב, בעלי האדמה המקוריים, ומעניקה לגיטימציה להריסת בתיהם וכפריהם".

עוד הם כותבים כי גם ההנהגה הערבית הפוליטית בישראל, הארגונים המקומיים לזכויות האדם והארגונים הבינלאומיים כמו ועדת האו"ם הבינלאומית האמונה על המלחמה באפליה האתנית, וכן הפרלמנט האירופי, מתנגדים לתוכנית.

בסיום המכתב ביקשו הח"כים מהשגרירים הזרים להתערב לאלתר כדי ללחוץ על הממשלה הישראלית לעצור את הריסת הבתים, הפקעת האדמות ועקירת התושבים הערבים מכפריהם, וקראו להם לפעול כדי לבטל את תוכנית פראוור ולדרוש מהממשלה לנהל משא ומתן עם האזרחים הערבים בנגב על ביטול תוכנית פראוור, ועל ההכרה בזכות הערבים בנגב לבעלות על האדמות ועל פיתוח כפריהם.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

באיזו מידה תורם תוכן הכתבה לדמוקרטיה?

לא תורם כלל
1 2 3 4 5
תורם רבות

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...