גלאון: יוזמת פרי רחוקה מלהציע שוויון בנטל

לקראת הדיון ברפורמת הגיוס בכנסת אמרה יו"ר מרצ כי "מדובר בארגון מחדש של האפליה הקיימת. החרדים יישמעו לרבנים ולא למפקדים"

זאב קם ואריק בנדר | 26/5/2013 17:39 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
יושבת ראש מרצ, זהבה גלאון, אמרה לקראת הדיון היום (ראשון) ברפורמת השוויון בנטל של ועדת פרי כי "המתווה החדש של 'שוויון בנטל' רחוק מאוד מלהציע שוויון. מדובר בארגון מחדש של האפליה הקיימת,
זהבה גלאון. החרדים יסורו למרות הרבנים לא המפקדים
זהבה גלאון. החרדים יסורו למרות הרבנים לא המפקדים צילום: פלאש 90
במסגרת חוקית חדשה".

- ועדת פרי הגישה את התוכנית לגיוס חרדים

לדברי גלאון "החוק מפלה לא רק בין מי שמשרתים -  חיילים שעושים שלוש שנות שירות וחיילי ישיבות ההסדר שמשרתים שירות מקוצר, אלא גם בין מי שיש להם התנגדות ערכית לשירות".

"בין היתר, ממשיך המתווה החדש במריחת הזמן האופיינית לממשלת ישראל ודוחה שוב את גיוסם של רוב החרדים בשלוש שנים, והוא אינו מציע מסלול אזרחי חלופי בצד המסלול הצבאי - שיאפשר לאנשים לשרת על פי צו מצפונם, ויעודד את השתלבותם של החרדים בחברה ובשוק העבודה".

גלאון הוסיפה כי "אם אכן יגוייסו מרבית החרדים לצבא, כפי שמבקש החוק החדש, צה"ל עשוי להפוך תוך זמן קצר מ'צבא העם' ל'צבא האל'. גיוס עשרות אלפי חרדים שסרים למרות הרבנים לא תביא לשיוויון בנטל, אלא תגרום בעיקר להדרת נשים בצבא ולהקמתן של מיליציות דתיות חמושות, שאינן נשמעות להוראות המפקדים".

בתוך כך, ארגון ויצו ישראל, פנה הבוקר ליועמ"ש לממשלה ולכל שרי ועדת השרים לשוויון בנטל, להבטיח כי גיוס חרדים לא יפגע בשילוב הוגן של נשים בצבא: "אנו מבקשות להבטיח שכל הסדר לגיוס לצה"ל של האוכלוסייה החרדית בישראל לא יהיה כרוך בהדרה או בהגבלה או בדחיקת מקומן או בהתניה של שירות נשים בכל צורה ואופן", נכתב במכתב אשר נשלח לשרים, כחלק ממאבקה של ויצו למניעת הדרת נשים בצבא, עוד מימי ועדת פלסנר בממשלה הקודמת".

גילה אשרת, יו"ר ויצו ישראל הוסיפה כי "יש להבטיח שהחקיקה לגיוס חרדים לצה"ל תכלול סעיפים להבטחת מעמדן וזכויותיהן של נשים ולמניעת הדרתן מתפקידים בצבא".

על פי תכנית ועדת פרי, עיקרי החוקים וההחלטות, קובעים כללים חודשים לשותפות בנטל, על ידי הגדרת גיוס תלמידי הישיבות בחוק שירות הביטחון (ולא בהוראת שעה) ובכך את החלת חובת שירות המדינה גם על החברה החרדית (זאת תוך כדי מתן ביטוי חוקי לערך לימוד התורה).

בנוסף, החוק מקצר את שירות הגברים בצה"ל ל-32 חודשים, מאריך את שירות הנשים בצה"ל ל-28 חודשים ומגביר משמעותית את השוויון בנטל שירות המדינה.

רפורמת הגיוס תכלול גם הגדרת יעדי גיוס, תמריצים חיוביים ושליליים החל מאוגוסט 2013. על מי שלא יצייתו לחוק יושתו הסנקציות הקבועות בחוק שירות ביטחון על השתמטות מצה"ל, או על השתמטות מלימודי תורה בתקופת דחיית השירות.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...