רבע מחיילי ההסדר מאריכים את שירותם

על רקע החלטת ועדת פרי להאריך את השירות הצבאי של חיילי ההסדר, נתונים מראים כי רבע מהם כבר עושים זאת בפועל במסלול פיקודי

יוחאי עופר | 29/5/2013 8:43 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
החלטת ועדת פרי בראשית השבוע על הארכה בחודש אחד בלבד של שירות בני ישיבות ההסדר היא הישג עליו חתומים ראשי איגוד ישיבות ההסדר, יחד עם רבני הציונות הדתית ומנהיגי מפלגת "הבית היהודי".
 
חיילים דתיים ישרתו פחות מחרדים. חרדים בשערי הבקו''ם
חיילים דתיים ישרתו פחות מחרדים. חרדים בשערי הבקו''ם צילום: יהונתן שאול

חברי "הליכוד" ו"יש עתיד" שהצביעו בעד הארכה של חודש בלבד הוכיחו נאמנות להסדרים פוליטיים שאליהם הגיעו עם הקמת הממשלה, כפי שהצהיר אמש שר הביטחון משה (בוגי) יעלון כשנשאל מדוע לא הוארך משך השירות. "אני מחויב להסכם הקואליציוני ובשלב הזה אנחנו לא מאריכים את השירות, אני מקווה שראשי ישיבות ההסדר ימצאו את הדרך במהלך הזמן להשתתף בעניין הזה ולהאריך את שירות בני ישיבות ההסדר", אמר יעלון.

על פי נתוני משרד החינוך, כשבעת אלפים מבוגרי החינוך הממלכתי-דתי מתגייסים כל שנה. בשנת 2010 היו 6,850 בוגרים ומספרם צמח בהדרגה בכמה עשרות עד השנה הנוכחית שבה עתידים לסיים 7,025 צעירים את לימודי התיכון ולהיכנס אל מעגל המתגייסים. ההערכה היא כי כ-1,500 יתגייסו דרך מסלול ההסדר, רבע מהם יצאו לקורסי פיקוד ויאריכו את שירותם בשנה לפחות, ועוד כאלף יחזרו אל ספסל הלימודים (שנה ד') בתום שנה וארבעה חודשים של שירות.

את השירות מבצעים מרביתם בחטיבות החי"ר השונות, חיל האיסוף הקרבי, בחטיבות השריון ויחידות התותחנים. מעטים מהם מוותרים על השירות במסלול ההסדר ומתגייסים ליחידות מיוחדות.

על רקע הטענות שקיימת אבטלה סמויה בישיבות רבות, טוענים בישיבות ההסדר כי מדובר בסוגיה אשר מטופלת. במהלך דיוני ועדת פרי הופיעו ראשי איגוד ישיבות ההסדר בפני חבריה וטענו כי הארכת השירות היא מהלך שיפגע בפעילות ישיבות ההסדר כולה.

"התנגדנו למהלך והפעלנו את מי שצריך", אומר איתן עוזרי מנכ"ל האיגוד. "הרעיון מבחינתנו הרסני בגלל שכך אין משמעות להסדר. אם זה הופך לשנתיים שירות לא ניתן יהיה לפתח תלמידי חכמים במסלול שירות כזה וחלק גדול פשוט יוותרו מראש ".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק