האם יוקם בסיס פלסטיני שצופה על שטח אסטרטגי?

השב"כ הפלסטיני ביקש להקצות שטח ליד מודיעין. הסכנה: הוא צופה על כביש 443 ובמקרה של הסלמה עלול לשמש לירי לעבר רכבים ישראליים

עמיחי אתאלי | 29/5/2013 8:04 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הביטחון המסכל של הרשות הפלסטינית (במ"ס), ארגון המודיעין המקביל לשב"כ הישראלי, הגיש לפני שלושה שבועות בקשה חריגה למינהל האזרחי. במכתב שהועבר לראש המינהל, תא"ל מוטי אלמוז, מראשי הביטחון המסכל הפלסטיני ביהודה ושומרון, ניתן פירוט של בקשה להקצאת קרקע לארגון המודיעין הפלסטיני.

על פי הבקשה, השב"כ הפלסטיני מעוניין להקים את המפקדה הראשית שלו על שטח של מאות דונמים מדרום לעיירה הפלסטינית ביתוניא, כל זאת על אדמה בשטח C שמצוי תחת שליטה ביטחונית-ישראלית.

אלא שלתוכנית עלולות להיות השלכות ביטחוניות הרות גורל על ציר התנועה השני בחשיבותו לירושלים ועל ביטחונם של תושבי העיר מודיעין ושל היישובים בסביבתה.

הפלסטינים מבקשים שהבסיס יוקם על שטח גבוה השולט על כביש 443 ונמצא במרחק כמה עשרות מטרים בלבד ממנו. מסיור שערכנו בשטח שסימנו הפלסטינים, ראינו כמה קל לתצפת על העיר מודיעין, ועל היישובים מכבים ורעות. מהשטח ניתן לצפות בקלות גם לעבר כל גוש דן.

הבסיס עלול להפוך בעת עימות גם לשטח ששולט באש על צירי התנועה. מהבסיס ניתן בקלות לירות לעבר כביש 443 אפילו באמצעות נשק קל. לכן, הקמת בסיס כזה עשויה, במצב של הסלמה, להווות איום משמעותי על התושבים באזור מודיעין.

הביטחון המסכל הוא המקבילה הפלסטינית של השב"כ. מדובר בגוף מודיעיני שמטרתו לשמור על יציבות המשטר והוא עוסק באיסוף מודיעין ובסיכול בתוך החברה הפלסטינית אך גם לכיוונה של ישראל.

מאז עליית חמאס לשלטון ברצועת עזה, איבד הארגון מכוחו ועסק בעיקר באיסוף מודיעין. בשנות האינתיפאדה השנייה הוכחה מעורבות של קציני במ"ס בטרור נגד ישראלים.
"התקבלה בקשה"

דוגמה בולטת לכך היא פיגוע ההתאבדות בפיצריה בהתנחלות קרני שומרון שבו נרצחו שלושה בני נוער בפברואר 2002. במהלך המשפט שהתנהל נגד מתכנני הפיגוע הוכח כי זיאד אבו חמיד, סרן בשירות הביטחון המסכל, הפעיל את המחבל המתאבד ועודד אותו לבצע את הפיגוע.

דבר הגשת הבקשה הפלסטינית למינהל האזרחי נודע לתנועת "רגבים" שעוסקת במעקב אחר הבנייה הפלסטינית, וזו הגישה שאילתה למינהל האזרחי.

ביום חמישי האחרון קיבלו ברגבים את תגובת המינהל שבה ניתן אישור רשמי להגשת הבקשה על ידי הפלסטינים.

"במשרדי המינהל האזרחי התקבלה בקשה מהרשות הפלסטינית להקצאת תא שטח לצרכים ביטחוניים", נכתב בהודעה שעליה חתום קצין פניות הציבור בלשכתו של ראש המינהל האזרחי, "בקשה זו נבחנת בימים אלה על ידי כלל הגורמים האמונים של הטיפול בסוגיה".

גורמים פלסטינים אישרו אמש את דבר הגשת הבקשה אולם בתגובה לפניית מעריב אמש למינהל האזרחי נמסר כי ביממה האחרונה ביקשו הפלסטינים להקפיא את בקשתם ולכן עבודת המטה של המינהל בסוגיה הוקפאה. גורם ביטחוני המעורה בפרטים טען אמש כי הפלסטינים הבינו שסיכוייהם לקבל אישור לבקשה בשטח הספציפי הזה נמוכים ולכן החליטו לשקול מחדש את המיקום.

עובד ארד, רכז אזור יהודה ושומרון בתנועת רגבים אמר אמש למעריב: "אנחנו יודעים שהשב"כ הפלסטיני יודע ליירט שיחות ולעשות תצפיות וגם להשתתף בפיגועים. זה פשוט טירוף להעלות על הדעת שאנחנו במו ידינו ניתן להם שליטה של מאה אחוז על כביש 443, על מודיעין וגם על הבית של שר הביטחון".

גורם פלסטיני אמר אתמול ל-nrg מעריב: "יש הצעות ודיונים בעניין המחנה, עדיין לא ברור באיזה מחנה מדובר ובאיזה גודל. ההצעות לא הגיעו לכדי מעשים ממשיים". הגורם הוסיף כי "מדובר בעניינים ביטחוניים, ולכן אי אפשר להרחיב בפרטים".

בהכנת הידיעה השתתף אסף גבור

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

באיזו מידה תורם תוכן הכתבה לדמוקרטיה?

לא תורם כלל
1 2 3 4 5
תורם רבות

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק