חיילי ההגנה האווירית לא יחשבו לוחמים

צה"ל הכניס לשימוש שלוש הגדרות חדשות: לוחמים, חיילים קרביים ומפעילי אמצעי לחימה קרביים. באחרונה יכללו לוחמי סייבר וכיפת ברזל

אחיקם משה דוד | 29/5/2013 21:52 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: צה"ל
חיילי ההגנה האווירית של חיל האוויר לא יקראו יותר לוחמים, או חיילים קרביים. לעומתם, חיילי מנהלה הפועלים במקומות המסכנים את חייהם - כן יוגדרו חיילים קרבים. כך הוחלט לאחרונה בצה"ל
כיפת ברזל. המפעילים לא יחשבו לוחמים
כיפת ברזל. המפעילים לא יחשבו לוחמים צילום: יהודה בן יתח
בעקבות תוכנית מטה נרחבת.

מטרת תוכנית המטה היא להגדיר מחדש מיהו לוחם וזאת בעקבות זילות השימוש בהגדרה זו. כך למשל, הקפידו במערך ההגנה האווירית לכנות את החיילים המפעילים את מערכת כיפת הברזל "לוחמים" וגם חיילים המשרתים במערך הסייבר כונו בצה"ל "לוחמי סייבר".

בצה"ל הבינו כי אמצעי הלחימה החדשים ומרחבי הלחימה החדשים משנים בעצם את הגדרת הלוחם ולכן הקימו וועדה מיוחדת של אגף המבצעים שערכה עבודת מטה נרחבת.

יצויין כי בנוסף ליוקרה שיש בהגדרה "לוחם", יש לה השפעה גם בנושאים הכספיים כגון במשכורות החיילים ובתגמולים שהם מקבלים לאחר השירות (כמו מענקי שחרור ולימודים). לכן הוועדה החליטה ליצור מעתה שלוש הגדרות חדשות בצה"ל (שיתווספו אל זו של החיילים העורפיים): לוחמים, חיילים קרביים, ומפעילי אמצעי לחימה קרביים.

לוחמים יוגדרו מעתה כמי שמאומנים לפעול מול האויב תוך סיכון חייהם. תחת ההגדרה הזאת יכנסו כמובן הלוחמים בחטיבות החי"ר, בעלי תפקידים בהנדסה הקרבית העלולים למצוא עצמם בשדה הקרב, טייסי מסוקי קרב וחיילים המפעילים אמצעי ירי נגד מטוסים ועלולים להיפגע בשדה הקרב מאותם המטוסים.

ההגדרה השנייה תהיה של "חייל קרבי". תחת ההגדרה הזאת אפשר למצוא גם חיילים המסכנים את חייהם בשדה המבצעי, אך משתייכים לתחום של תומכי הלחימה למשל - חיילי חיל חימוש, או טכנאים המתפעלים אמצעים טכניים הנמצאים בשדה הקרב בשימוש היחידות הלוחמות.

בהגדרה האחרונה של "מפעיל אמצעי לחימה קרביים" יכללו חיילים שעד עתה הוגדרו "לוחמים" כמו חיילי הסייבר, כיפת ברזל וכו'.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים