אכן, יש עתיד

אין ספק שלפיד עשה לא מעט טעויות ויעשה עוד הרבה. אבל כשבוחנים את הדרך הקצרה שעבר מאז נבחר, ברור שהוא קורץ מחומר של מנהיגים

יעל פז-מלמד | 30/5/2013 8:03 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
בבתי קפה תל-אביביים הומים, במסעדות יוקרה, כמו גם בזולות, בפגישות חברים בערבי שישי, או בפרלמנטים השונים הפזורים ברחבי הארץ - כולם "נורא מאוכזבים". הם היו בטוחים שזה יהיה אחרת לגמרי. הוא (לפיד כמובן) יגיע לממשלה מגובה בסיעתו המעובה, ירכב על הסוס הלבן, ויביא לנו את כל הבטחותיו על מגש מפורצלן. וברגע שיסיים את זה, ומדובר פחות או יותר על רגע או שניים, הוא יחלוף על פני המאוכזבים של היום בתרועת ניצחון, והם יידעו שצדקו. בחרו נכון.

כן, מגיע שיכירו להם תודה. הם עשו את המאמץ האדיר, יצאו מבתיהם, הלכו לקלפי ושמו את הפתק של "יש עתיד". עכשיו תוכיח לנו שאתה ראוי. לא בעוד חצי שנה או שנה. עכשיו. אין לנו סבלנות לחכות. ושלא תמעד אפילו פעם אחת, כי אחרת אנחנו "נורא נתאכזב". לא בחרנו בך בשביל שתעשה טעויות. תן לנו את כל מה שאנחנו רוצים. ואנחנו רוצים, אוהו כמה דברים אנחנו רוצים.

לא תתן - תהיה "אכזבה עצומה". אנחנו נשקיף עליך מגגות מעוצבים, מדירות שכורות יקרות מדי, מפריפריה שאיש לא שם עליה עשרות שנים, מבתי חולים קורסים, ממערכת חינוך לא מתפקדת, מחנויות וסופרמרקטים שגובים עשרות אחוזי רווח לא מוצדקים. אם תתקן את כל זה בשלושה חודשים, נדע שצדקנו כשבחרנו בך. אם לא - "נורא נתאכזב".

קחו לדוגמה את הצעת החוק לשוויון בנטל. "איזו אכזבה". היינו בטוחים שהחוק החדש יהיה גורף. ייכתב בו שכל, אבל כל בחור או בחורה שמגיעים לגיל 18 יתגייסו לצבא, וזהו. חרדים, ערבים, ישיבות הסדר, בעלי אישיות בלתי מתאימה לשרת בצה"ל. ומה הבאת לנו? פשרה. הליכה זהירה בין הטיפות. ניסיון לחוקק משהו שגם יעבור בממשלה ובכנסת, וגם אפשר יהיה לעמוד בו.

מה זה השלוש שנים הללו של היערכות הצבא לקליטת אלפי חרדים? מה זה הגיל 21, שהוא הגיל המוצע לגיוס חרדים. ואיפה הערבים? הרי ברור שגם הם צריכים לשאת בשיוויון הזה, לעמוד דום במסדרים חגיגיים, עת מונף דגל מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית ולשיר בהתלהבות את התקווה. וישיבות ההסדר? למה להם מגיע? הייתה לך, המאכזב הלאומי, הזדמנות בלתי חוזרת לשנות את המצב, ואתה פשוט הרסת הכל.

ומשום שרבים כל כך מאוכזבים כל כך, הם אינם רואים את השינוי שכבר אפשר לדבר עליו, ואת זה שעוד נכון לנו בעתיד. הם לא מרשים לעצמם לבחון את הדברים אל מול המציאות הישראלית הבלתי אפשרית של שבטיות, שאפילו מעמד הביניים כבר אינו מקשה אחת, אלא אוסף של קבוצות שכל אחת מהן מושכת לכיוון אחר.
הישג אדיר

אם מתווה פרי לשוויון בנטל יעבור את כל הפרוצדורות הארוכות והמתישות שעוד מחכות לו, זה אכן יהיה הישג גדול. אולי לא היסטורי במובנים שהכרנו בשנות קיומה הראשונות של המדינה, אבל עדיין אדיר.

בפעם הראשונה יעבור בכנסת חוק המטיל חובת גיוס על כל בחור חרדי המגיע לגיל 21, כאשר סנקציות פליליות בצדו. וזה קורה פחות משלושה חודשים אחרי שיש עתיד נכנסה לקואליציה והוציאה משם את החרדים. וזה קורה למרות שראש הממשלה מגחך בזחיחות בכל פעם שהנושא עולה, חולם להחזיר את דרעי וחבריו לממשלה, להמשיך לתת להם מיליארדים בלי שיחזירו מאומה.

אין ספק שיאיר לפיד ומפלגתו עשו לא מעט טעויות. והם עוד יעשו די הרבה. אבל כשבוחנים את הדרך הקצרה שלפיד עבר מאז שנבחר, ברור שהוא קורץ מהחומר של מנהיגים, וברור גם שהוא יממש חלק מהבטחות הבחירות שלו, וחלק גדול יותר לא יממש בקרוב. ומה שהכי ברור שהמאוכזבים הסדרתיים יספרו רק את מה שלא יתממש. הם לא יתנו לאף אחד לקחת מהם אכזבה טובה.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

יעל פז-מלמד

צילום: דעות

עיתונאית ועורכת במעריב. כותבת מאמרים פוליטיים וכן כתבות אישיות בנושאי פנאי ואוכל. עורכת את "בכיף", מוסף בענייני טיולים, תיירות, אוכל ופנאי

לכל הטורים של יעל פז-מלמד

עוד ב''דעות''

פייסבוק