בכירים בליכוד: לפיד ברח במקום לעמוד מאחורי ההחלטה

ביקורת קשה על החלטת שר האוצר להמריא לצרפת, בין היתר לחופשה פרטית, במקום להשתתף בהצבעה על העלאת המע"מ. בכיר בליכוד: "כמעט פרץ מרד של ח"כים מסיעות הקואליציה בהצבעה". בשבוע הבא: לפיד יביא לאישור תוכנית חדשה לבניית 80 אלף יחידות דיור

זאב קם, אריק בנדר ויוסי גרינשטיין | 30/5/2013 7:12 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מליאת הכנסת אישרה אתמול בתום דיון סוער את העלאת המע"מ באחוז אחד, ל-18 אחוז , החל מיום ראשון הקרוב. אולם, שר האוצר יאיר לפיד נעדר מן ההצבעה משום שהמריא אמש לחו"ל עם רעייתו לחופשה פרטית המשולבת עם פגישות עבודה. 
יאיר לפיד
יאיר לפיד צילום: מירי צחי


באופוזיציה זעמו על לפיד וטענו: "שר האוצר ברח לחו"ל בזמן שהכנסת העלתה את המע"מ לכל אזרחי המדינה - כי הוא פוחד מהביקורת".

לפיד עמד להמריא שלשום לצרפת לפגישה עם ראשי ה-OECD, אולם ביטל ברגע האחרון את נסיעתו בגלל "המשבר הקואליציוני". אתמול , בתום מסיבת העיתונאים בנושא מתווה השוויון בנטל, נטש לפיד את משכן הכנסת ולא נשאר להצבעה על העלאת המע"מ.

יושבת ראש האופוזיציה, שלי יחימוביץ', תקפה את לפיד על היעדרותו מההצבעה, ואמרה: "אני מתקשה להאמין גם בדמיוני שאחרי שלפיד חתם על צו מעוות להעלאת המע"מ שפוגע בעניים, הוא יצא לחופשה בחו"ל".

גם יו"ר סיעת העבודה, יצחק הרצוג, התייחס להיעדרותו של שר האוצר ואמר: "יאיר לפיד- אייכה? ".
אולם , חברי האופוזיציה לא היו היחידים שזעמו על היעדרות לפיד. "זו בושה וחרפה שלפיד העז לא להיות נוכח בהצבעה, ולא להסביר מעל בימת הכנסת את ההחלטה על העלאת המע"מ", האשימו הבכירים בליכוד. "הביזיון הזה מצדו של לפיד מהווה נקודת שיא של התנהלות תלושה וחסרת היגיון". אותם בכירים בליכוד הגדירו את היעדרותו של לפיד כ"בריחה של ממש".
"נקודת שיא של חוסר היגיון"

רבים מחברי הכנסת בקואליציה, כולל מסיעתו של לפיד, ביקרו את העובדה שנדרשו להצביע בעד העלאת המע"מ, בעוד שר האוצר נעדר מההצבעה. "כמעט פרץ מרד של ח"כים מסיעות הקואליציה בהצבעה הזו", תיאר אמש בכיר בליכוד את התגובות שקיבל במליאת הכנסת. "אי אפשר היה לפספס את ההלם על פניהם של חברי הכנסת מיש עתיד כאשר נודע להם ששר האוצר לא יהיה נוכח בהצבעה, משום שהעדיף לנסוע לצרפת".

סגן שר האוצר, מיקי לוי, ניסה לגונן על לפיד ואמר: "זהו שקר, היעלה על דעתכם? עד כדי כך ירדתם לשפל? שר האוצר נסע לחו"ל בשליחות מדינת ישראל לכנס של
"OECD.

אולם , ממש באותה שעה אישרה לשכת שר האוצר כי נסיעתו של לפיד אכן כוללת גם חופשה פרטית. מלשכתו נמסר כי שלשום בוטלו הפגישות שנקבעו ללפיד להיום בפריז. אולם, לאחר שמתווה השיוויון בנטל אושר, ביקש שר האוצר מאנשיו לנסות ולקבוע לו פגישות מחדש.

הפגישה היחידה שנקבעה לו עד כה היא עם שר האוצר הצרפתי מחר בצהריים. בלשכה אישרו שהנסיעה כוללת גם חופשה פרטית ואף הדגישו כי לפיד טס במחלקת תיירים עם רעייתו ומימן את הטיסה מכיסו. החופשה תמשך עד מוצאי שבת ואז ישוב לפיד ארצה כדי להשתתף בישיבת הממשלה ביום ראשון.

בתום הדיון הסוער אושרה אתמול ההחלטה להעלות את המע"מ באחוז אחד ברוב של 45 ח"כים מהקואליציה לעומת 39 מתנגדים ונמנע אחד, משה פייגלין )הליכוד-ביתנו(. עם זאת בלטו בהיעדרם חברי הכנסת החברתיים של הליכוד מירי רגב, חיים כץ ואורלי לוי אבקסיס. כן נעדרו השר סילבן שלום.

מהקואליציה נעדרו עוד יו"ר התנועה ציפי לבני והשר עמיר פרץ. משורות האופוזיציה בלטו בהיעדרם אריה דרעי ואלי ישי מש"ס.

ניסיון להקל על מצוקת הדיור

בתוך כך, שר האוצר יביא ביום שני לקבינט הדיור תוכנית חדשה. לפי ההצעה, תשווק רשות מקרקעי ישראל קרקע לבניה של 25 אלף יחידות דיור בשנה לפחות ויתוכננו 80 אלף יחידות דיור חדשות עד סוף 2014. התוכנית כוללת תמריצים לעידוד שוק דירות להשכרה, כולל פטור ממס הכנסה ליותר מ-20 שנה ופטור ממע"מ על דירות להשכרה בעת מכירתן.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...