פצצת זמן

יש שפע רמזים שאובמה תומך בביטול מדיניות העמימות הגרעינית. אך מהלך זה עלול לחזק הממד הגרעיני במזה"ת ולפגוע ביכולת ישראל להתגונן

אדם רז | 2/6/2013 7:43 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
מאמר המערכת של "הניו יורק טיימס" (27.5.13) " לזרוק כסף על פצצות גרעיניות" ביקר בחריפות את הגידול בתקציב ארה"ב המופנה לחידוש מלאי הנשק הגרעיני האמריקאי, שחלק ממנו עודנו שוכן באירופה במטרה להגן על חברות נאט"ו מפני האיומים השונים.

התהיות שעולות ממדיניות אובמה בתחום הגרעיני הן רבות, והסיבה לכך נמצאת בפער בין הכרזותיו לבין מעשיו. מאז נאום פראג באפריל 2009, שבו הכריז הנשיא על חזון מרחיק לכת של עולם ללא נשק גרעיני, מקובל לטעון שהאסטרטגיה של אובמה מכוונת להפחתת מאגרי הנשק הגרעיני בעולם עד ביטולם הסופי, לחיזוק האמנה למניעת תפוצה גרעינית ולמניעת נשק גרעיני ממדינות נוספות ואיראן בראשן.

התקציב שאובמה הפנה לשנת 2014 לחידוש הארסנל הגרעיני האמריקאי המצוי באירופה עומד על 537 מיליון דולר- 45.5 אחוז יותר מהשנה החולפת. הביקורת בארה"ב על אובמה היא לא רק על ההשקעות בפצצות מימן המצויות מחוץ ליבשת, אלא גם על התקציבים האדירים שאובמה מפנה לחיזוק הארסנל הגרעיני הממוקם בארה"ב ולאמצעי שיגור ושילוח שונים.

הפער בין ההכרזות למעשים קיים לא רק במדיניות הגרעין של אובמה מבית, אלא גם כלפי עמדתו ביחס למדיניות הגרעין הישראלית. נטען שהחזון המקסימליסטי של אובמה של עולם ללא נשק גרעיני עלול להוביל לתוצאות הפוכות לחלוטין בכל הקשור לישראל ואיראן. עדות ראשונה לכך אפשר היה למצוא בכינוס בוושינגטון ב-2010 של "פסגת הביטחון הגרעיני המיוחדת", שבה אובמה התנגד להטלת וטו על האולטימטום הערבי שדרש להפנות את הלחץ הבינלאומי לכושרה הגרעיני על ישראל. היו שראו בכך עדות לכך שאובמה אינו עומד מאחורי ההסכמה בין ישראל לארה"ב בדבר מדיניות העמימות הגרעינית.

ראובן פדהצור פרסם ב"הארץ" מאמר בשם "הרתעה גרעינית גלויה" (28.5.13) והתייחס למחקר שהתפרסם לאחרונה בארה"ב שבו נכתב: "יהיה זה לא נכון מצד וושינגטון לעמוד בדרכה של ישראל לעבר מדיניות גרעינית גלויה". פדהצור כותב: "אין זה מן הנמנע שמחברי המחקר נותנים ביטוי לעמדות הנשיא האמריקאי". אמנם אין לכך סימוכין, אבל רמזים יש בשפע.

ביטול מדיניות העמימות הגרעינית, אם תזכה לתמיכת אובמה, תוביל לחיזוק הממד הגרעיני במזה"ת, תחזק את המוטיבציה של מדיניות ערביות נוספות לרכוש נשק גרעיני ותפגע ביכולת של ישראל להתגונן באמצעות כוחה הקונבנציונלי. כמו כן, במחקר שהתפרסם לאחרונה בארה"ב העריכו את הוצאות ישראל על הפרויקט הגרעיני בשבעה מיליארד שקל. הרתעה גרעינית מפורשת תאלץ את ישראל להשקיע פי כמה וכמה בחימוש גרעיני כדי לנסות לשמור על מאזן גרעיני יציב; מאזן שהיתכנות קיומו באזור מוטלת בספק ובמחלוקת.


היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

אדם רז

צילום: דעות

חבר במרכז החינוכי על שם יגאל אלון

לכל הטורים של אדם רז

עוד ב''דעות''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים