ניסיונות של פלסטינים לחפור מנהרות ביו"ש מתחת לגדר ההפרדה

עד כה נהגו פלסטינים לחדור לישראל על ידי טיפוס על גדר ההפרדה, חיתוכה וניתוק מערכת ההתרעה, אך לאחרונה סיכלו כוחות הביטחון לפחות שני ניסיונות חדירה פלסטיניים דרך מנהרות מתחת לגדר ליד טייבה. החשש: השיטה תשמש לחטיפת חיילים

אסף גבור | 14/6/2013 7:19 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
שיטה פלסטינית חדשה לעקיפת גדר ההפרדה: לפחות שני ניסיונות חדירה של פלסטינים לתוך שטח ישראל דרך מנהרות שנחפרו מתחת לגדר ההפרדה סוכלו באזור טייבה.

יידוי אבנים לעבר סיור צה''ל על גדר ההפרדה
יידוי אבנים לעבר סיור צה''ל על גדר ההפרדה צילום: AFP
המנהרות ברצועת עזה, שמשמשות להברחת נשק, אמצעי לחימה, אוכל וחומרי בנייה, הן אמנם מציאות מוכרת, אך כעת מתגלה כי מנהרות החדירה יובאו על ידי ארגונים פלסטיניים מרצועת עזה לגדר ההפרדה ביהודה ושומרון.

כוחות הביטחון סיכלו לפחות שני ניסיונות חדירה של פלסטינים באזור טייבה דרך מנהרות שנחפרו מתחת לגדר ההפרדה. החוליה הפלסטינית שניסתה לעבור במנהרות הצליחה לברוח מהמקום לפני שכוחות הצבא הגיעו, ולכן לא בוצעה חקירה לגבי מניע החדירה או השיוך הארגוני של החוליה.
מסתירים עקבות

הניסיון להסתנן דרך מנהרות שנחפרות מתחת לגדר ההפרדה מצטרף לדרכים נפוצות אחרות שהפלסטינים נוקטים, ביניהן טיפוס מעל הגדר, ניתוק מערכת ההתרעה במגע וחיתוך הגדר. באזור טול כרם היו כמה ניסיונות מתוחכמים יותר של פריצה לגדר כמו "פתיחת חלונות" - פעולה שבה חותכים את הגדר, עוברים דרכה ולאחר מכן משאירים את החלק החתוך שלם כדי לא לעורר חשד של אירוע חדירה.

למרות הניסיונות הרבים לפריצת הגדר, מערכת הביטחון מודעת לשיטות השונות ופועלת באופן יומיומי את ההסתננויות.

חטיפה לצורך מיקוח

החשש הגדול בפריצת הגדר, או בחפירת מנהרות שנועדו לחדור לתוככי ישראל, הוא ביצוע חטיפה לצורכי מיקוח. הניסיון של ארגון חמאס לחדש את פעילותו ביהודה ושומרון אמנם מסוכל בעקבות מעצרים חוזרים של בכירי הארגון, אבל יש לא מעט חוליות חמושות שמפוזרות בשטח שמכוונות לפגוע בחיילים או לחטוף אותם.

מי שהכריזו מלחמה נגד גדר ההפרדה הן ועדות ההתנגדות לגדר, שמובילות את מרבית האירועים של פריצת הגדר ונותנות הוראה לפעילים במסגרת אירועי המחאה העממית לחתוך את הגדר לפעמים בכמה מקומות במקביל כדי להקשות על כוחות הביטחון.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק