ח"כים בש"ס נגד דרעי: "הוא מוביל את הציבור החרדי-ספרדי לאבדון"

החלטתו של דרעי להצביע נגד חוק עמאר העניקה למתנגדיו הזדמנות לתקוף. "הוא לא מפסיק לרמות", הם אמרו, "הוא מנסה לסגור חשבון עם תומכי אלי ישי"

זאב קם | 14/6/2013 7:36 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
1.

המאבק שהתקיים השבוע סביב חוק עמאר נראה לכאורה מאבק בין רבנים. אבל מי שהסתובב ביום רביעי אחר הצהריים במסדרונות הכנסת גילה שהסיפור צבוע בצבעים פוליטיים. סיעת ש"ס עומדת בפני פיצוץ רב עוצמה. הקרב האמיתי השבוע התקיים בכלל במשולש של אריה דרעי, אלי ישי וראש הממשלה נתניהו.

סוגר חשבונות עם תומכי ישי? ח
סוגר חשבונות עם תומכי ישי? ח"כ דרעי ואלי ישי צילום: אורי לנץ
ישי ונתניהו דחפו במרץ ובעקשנות את החוק שמאפשר לרב עמאר להתמודד פעם נוספת לתפקיד הרב הראשי. מנגד, דרעי פעל בכיוון הפוך. בשורה התחתונה: דרעי ניצח בקרב. היכולת שלו להביא את הרב עובדיה יוסף להודיע שאין ברירה, אבל חובה להתנגד לחוק עמאר, היא על גבול הקוסמות. אבל זה גם מה שהביא למרד הגלוי שניצת השבוע בקרב חברי הכנסת של ש"ס נגד היו"ר.

מי ששמע בימים האחרונים את הדברים שיצאו מפיהם של חברי הכנסת אברהם מיכאלי, יעקב מרגי, ניסים זאב, יצחק וקנין, דוד אזולאי, וכמובן של היו"ר המודח אלי ישי, התקשה להאמין. את מה שאותם ח"כים חשבו בעבר, אבל לא העזו לומר בגלוי, הם אמרו השבוע בפומבי.

"דרעי מוביל את הציבור החרדי-ספרדי לאבדון", הצהיר אחד מהם. "הוא חסר אמינות באופן מוחלט", אמר השני. "הוא לא מפסיק לרמות אותנו", טען השלישי. "האיש פשוט לא השתנה מהפעם הקודמת". הח"כים טוענים כי דרעי החל בסגירת חשבונות עם תומכי אלי ישי.

צריך להבין, מדובר בחברי כנסת שנלחמים כרגע על חייהם הפוליטיים. הם הגיעו למצב שכבר אין להם מה להפסיד. הם יודעים שאם דרעי יוכל הוא יוציא אותם מהמפלגה. את ההשפעה של דרעי על הרב עובדיה הם מגדירים כחזקה ודרמטית.

והנה הסבר נוסף, שעולה מתוך המפלגה, בנוגע לשאלה את מי היה רוצה לראות דרעי בתפקיד הרב הראשי הספרדי, במקום הרב עמאר: הרב בנימין אטיאס, רבה הראשי של פתח תקווה. שם המשפחה לא מטעה. מדובר באחיו של השר אריאל אטיאס.

דרעי סירב אמש להגיב לדברים.

2.

אקורד הפתיחה המדיני של השבוע היה שייך לדני דנון מהליכוד, שבכלל עסוק כל כולו בבחירות לראשות מרכז הליכוד, אבל עדיין מצא זמן להכריז כי על גופתו יהיו כאן שתי מדינות. זה היה האות למבול של מסרים בין סיעות הקואליציה, האשמות וגם הצעות לשיתופי פעולה. ביום שני, במהלך ישיבת סיעת התנועה בכנסת, הודיעה לבני כי נתניהו יצטרך לבחור בקרוב בינה ובין "הדנוניזם".

גם סיעת יש עתיד חטפה מלבני, שהטילה עליה חלק מהאחריות לכך שהנושא המדיני לא מקבל דחיפה. עד כאן הדברים שנאמרו בחלק הפתוח של הישיבה. בחלק הסגור כבר נשמעה לבני אחרת, ואף סיכמה עם חבריה לסיעה כי יציעו ליש עתיד לקיים שיתוף פעולה מדיני הדוק בתוך הקואליציה, שאף יכלול ישיבות סיעה משותפות בנושא. במקביל נפגשו השבוע לבני ולפיד, כשגם התהליך המדיני היה חלק מהנושאים בהם דנו. ביש עתיד מספרים כי גם קצב הפגישות בין לבני ובין השר פרי, שמונה על ידי לפיד לעסוק בתחום המדיני, התגבר באופן משמעותי בתקופה האחרונה, ובמיוחד בימי ראשון, לפני ישיבות הממשלה.

למרות זאת, ביש עתיד לא אהבו את התיק שלבני הפילה עליהם. "אנחנו, בניגוד ללבני, נותנים את השקט למי שצריך לעבוד", הסבירו גורמים במפלגה. "מי שעובד כרגע וזקוק לזמן זה ג'ון קרי. אנחנו לא רוצים להפריע לו ולצאת כרגע ביוזמה מדינית משלנו". בעקיצה לכיוונה של לבני, העירו ביש עתיד כי היא דאגה לקבוע בהסכם הקואליציוני הקמה של צוות שרים מיוחד שיהיה אחראי על קידום הנושא המדיני, אך בפועל כמעט ולא פעלה לכינוס הצוות ולקידום פעילותו. בסביבתה של לבני הסבירו כי מי שבסמכותו לכנס את צוות השרים הוא רה"מ, וכי מאז הקמת הממשלה נערכו שתי ישיבות של הצוות.

3.

בשבוע שעבר סיפרנו לכם שגורמים בכירים בליכוד וגם בעבודה טענו כי נאומה של יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', מעל בימת הכנסת היה למעשה הנחת היסודות לקראת כניסה עתידית של מפלגת העבודה לממשלה. שימו לב לחילופי הדברים שנשמעו השבוע בחלק הסגור של ישיבת סיעת העבודה בכנסת בין יחימוביץ' ובין ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג. במהלך דיון שנגע לאחד מענייני התקציב פלט הרצוג בטעות: "אנחנו יושבים בקואליציה". התיקון , כמובן, לא איחר לבוא.

"בוז'י, אנחנו באופוזיציה", העירה יחימוביץ'. "אנחנו עדיין באופוזיציה", תיקן הרצוג בחזרה. "אחרי הנאומים שלך בימים האחרונים, אז יש עוד תקווה". אקורד הסיום בנושא היה שייך לח"כ נחמן שי. "זו לא תקווה", הפטיר, "זה רק מגדיל את האכזבה". למי שבמקרה לא הבין, האכזבה היא מחוסר הכניסה לקואליציה.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...