קלינטון: "שמעון פרס הוא אחד מאנשי החזון הגדולים בעולם"

נשיא ארה"ב לשעבר בירך את שמעון פרס בפתח החגיגות לרגל יום הולדתו: "כבוד גדול עבורי להיות כאן, בישראל תמיד הרגשתי בבית". לאחר מכן, נזכר קלינטון בימי אוסלו ומחה דמעה כשפרס הזכיר את מילות הפרידה שלו מיצחק רבין: "נכנסת ללב של כולנו"

nrg מעריב | 17/6/2013 21:35 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון, נאם הערב (ב') במרכז האקדמי פרס שבעיר רחובות, לכבוד יום הולדתו ה-90 של נשיא המדינה, שמעון פרס. "תמיד אהבתי לבוא לישראל", אמר קלינטון בנאום שפתח את שבוע החגיגות לכבוד הנשיא הישראלי. "כאן תמיד הרגשתי בבית".

"פרס הבטיח לדבר בהלוויה שלי", קלינטון עם חתן יום ההולדת צילום: ראובן קסטרו
קלינטון נחת בשעות אחר הצהריים בנמל התעופה בן גוריון ומשם נסע לעיר רחובות, על מנת לנוח לקראת האירוע לכבודו של פרס, במעמד הנשיא עצמו, שרים, חברי כנסת ואישי ציבור נוספים.

בפתח דבריו הודה קלינטון למרכז האקדמי על אירוח האירוע, וכן לפרס עצמו: "זה כבוד גדול עבורי להיות כאן לכבוד יום הולדתו ה-90 של פרס", אמר קלינטון וציין: "מדובר באחד מבעלי החזון הגדולים בעולם".

לאחר מכן, הוסיף נשיא ארה"ב לשעבר: "היה לי הכבוד לחגוג עם פרס את יום הולדתו ה-80 לפני עשור, ועכשיו אני כאן. פרס הבטיח להגיע ליום הולדתי ה-90 וגם לדבר בהלוויה שלי".

הנשיא האמריקאי לשעבר נזכר בימים בהם ביקר בישראל בתקופתו של ראש הממשלה המנוח, יצחק רבין, העלה גם זיכרונות מהסכם אוסלו וסיפר כיצד שכנע את רבין ללחוץ את ידו של יאסר ערפאת, ורה"מ לשעבר השיב לו: "בסדר, אבל בלי נשיקה".

קלינטון ציין בדבריו גם את הטכנולוגיה המתקדמת בישראל, אשר ממצבת את המדינה כמעצמת היי טק עולמית. עם זאת, הבהיר הנשיא כי למרות שהטכנולוגיה מייצרת הרבה הון, היא גם יוצרת הרבה מאוד פערים, אותם ניתן לסגור באמצעות שוויון בחינוך. "אי השוויון הולך ומתחדד", אמר. "יש לכם הרבה מאוד הזדמנויות, אך גם הרבה מאוד צרות".

קודם לכן, פנה פרס בנאומו לקלינטון ואמר כי הוא אחד ממנהיגי העולם אשר מצליחים לכבוש את לב האנשים, ואף הזכיר את הביטוי שתבע קלינטון עם מותו של ראש הממשלה לשעבר, יצחק רבין: "שלום חבר", "הקריאה הזאת עדיין בלבבות של כולנו", אמר. כששמע קלינטון את הדברים, מחה דמעה.

מוקדם יותר נפגשה הזמרת האמריקאית, ברברה סטרייסנד, עם פרס, והשניים אירחו עשרים ילדים מעמותת Make a Wish, שרו עמם שירים ואף העניקו להם מתנות. העמותה שלחה מכתב לבית הנשיא וביקשה להגשים את משאלות הילדים לפגוש את הנשיא ואת הזמרת.

הזמרת אמרה לילדים, אשר הפתיעו את סטרייסנד כששרו אחד משיריה, כי תקדיש להם את השיר "אבינו מלכנו" בטקס יום ההולדת של הנשיא מחר. "אנצור את המפגש הזה בלבי כל חיי", הוסיפה הזמרת.
לאחר מכן, התרעמה על תופעת הדרת הנשים שתפסה את הכותרות בארץ בשנה האחרונה. "מדכא לקרוא על נשים שנאלצות לשבת באחורי האוטובוס, או על נשים שלא יכולות לשיר בטקסים ציבוריים", אמרה סטרייסנד.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...