מנכ"ל משרד הרווחה על בכירי משרדו: "חיים בלה לה לנד"

יוסי סילמן, שנכנס לתפקידו לפני כחודש, תקף את עמיתיו למשרד על העיכוב המתמשך בהקמת מרכזי הגנה לילדים שנפגעו מהתעללות מינית

יובל גורן | 18/6/2013 8:47 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הפקידות הבכירה במשרד הרווחה מורגלת בדברי ביקורת המוטחים נגדה, אם בשל התנהלות רשויות הרווחה מול האזרח הקטן, ואם בשל התוויית מדיניות מגבוה - אלא שהפעם הביקורת מגיעה מכיוונו של לא אחר מאשר מנכ"ל משרד הרווחה בעצמו.

עוד בחדשות:
- תג מחיר באבו גוש
- לוחמי השייטת מגיבים: ביזו אותנו
- מחבל ודוקטור לכימיה מטעם האוניברסיטה העברית

במהלך יום העיון השנתי ל"מרכזי ההגנה", שנועדו לספק מענה מקצועי ומהיר (משטרה, רווחה, בריאות ומשפט) לילדים נפגעי התעללות מינית, יצא אתמול מנכ"ל משרד הרווחה יוסי סילמן בביקורת קשה על בכירים במשרד ואמר: "כשמחפשים דוגמאות לתרומה החשובה של המגזר השלישי - זה מגיע מהאנשים בשטח, ולא מאלו שחיים ב'לה לה לנד'", בהתייחסו לגורמים בכירים במשרד הרווחה, שבמשך תקופה ארוכה סירבו לקדם את הקמת המרכזים.

יוסי סילמן מנכ''ל משרד הרווחה בכנס מרכזי ההגנה
יוסי סילמן מנכ''ל משרד הרווחה בכנס מרכזי ההגנה צילוןם: ודים מיכאילוב
סילמן, שנכנס לתפקידו לפני כחודש בלבד, נחשף עם כניסתו לתפקיד לעיכוב המתמשך בהקמת מרכזי ההגנה, שאת הקמתם יזם מכון "חרוב" בעידוד ובתרומת לין שוסטרמן. על פי חוק שעבר בכנסת בשנת 2008, היו אמורים לקום שמונה מרכזים כאלו ברחבי הארץ עד שנת 2010, אך בפועל משרד הרווחה לא עמד ביעד וביקש לתקן החוק ולקבל הארכה.

גם לאחר הארכת התקופה עד אפריל 2013, ובעקבות עתירה לבג"ץ, פועלים כיום שלושה מרכזים בלבד: בירושלים, בבית החולים תל השומר ובבאר שבע. "מכון'חרוב' וקרן שוסטרמן למעשה'הכריחו' את משרד הרווחה להקים את המרכזים, ואם זה היה תלוי במשרד הרווחה זה לא היה קורה", אמר סילמן.

דבריו של סילמן קיבלו חיזוק ממנכ"ל מכון'חרוב', פרופ' אשר בן אריה: "אני שמח שהשכל הישר לבסוף ניצח. סוף-סוף אוכלוסיות סגורות כמו הקהילה החרדית מוצאות מקום מתאים להגיע ולקבל את הסיוע הכל כך חשוב הזה".

דבריו של פרופ' בן אריה התייחסו לנתונים שפורסמו אתמול בכנס שיזם מכון 'חרוב' בנושא מרכזי ההגנה, שמהם עלה כי בשנה החולפת 64 אחוז מהמקרים שטופלו במרכז ההגנה בירושלים היו מהמגזר החרדי, לצד 28 אחוז מהפניות מהמגזר הדתי-לאומי. שמונה אחוזים מהפונים היו מהמגזר החילוני.

לדבריו, אוכלוסייה זו מיעטה בעבר לבקש סיוע במניעת פגיעות מיניות בשל הקושי לגשת לתחנת המשטרה או לרשויות הרווחה והבריאות, וכעת מספקים מרכזי ההגנה מוקד נוסף לפניות.

בחלוקה לסוגי הפגיעות שטופלו במרכזי ההגנה עלה כי 88 אחוז מהמקרים היו פגיעות מיניות, לעומת 12 אחוז פגיעות פיזיות. בחלוקה לגילי הילדים נמצא כי מרבית הילדים שהגיעו לטיפול במקום (51 אחוז) היו בגילי חמש עד עשר.

במהלך הכנס עלו דוגמאות למקרים הקשים שהגיעו למרכזי ההגנה מאז החלו לפעול, אחד מהם עסק במקרה שטופל במרכז בתל השומר, פעוט בן שנה וחצי שעוד לא החל לדבר, והתברר כי נפגע מינית על ידי אחד משכניו. "הטיפול המשולב במרכז הביא לגילוי המקרה הקשה הזה. אם היו באים איתו לתחנת משטרה רגילה, אף אחד לא היה עולה על זה עד היום", אמר פרופ' בן אריה.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...