מחבל לפני 10 שנים. היום דוקטור לכימיה מטעם האוניברסיטה העברית

עאדל הידמי ישב פעמיים בכלא לאחר שסייע בהכנת פיגועים, אחד מהם בירושלים, אך זה לא מנע מהאוניברסיטה להעניק לו תואר אקדמי

עמיחי אתאלי | 18/6/2013 9:17 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
עאדל הידמי, שריצה פעמיים עונשי מאסר בבתי כלא במדינת ישראל בגין מעורבותו בתכנון פיגועי טרור, הפך שלשום לדוקטור לכימיה מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים. הידמי, ערבי תושב מזרח ירושלים, הוא כיום  אקדמאי, חוקר במעבדות הכימיה המשוכללות של האוניברסיטה העברית בירושלים. בעבר, לפני כעשר שנים, הוא ניהל מערכת יחסים הדוקה עם תשתיות טרור שביקשו לבצע פיגועים קשים בירושלים.

מצטיין בטרור. טקס חלוקת תארי דוקטור באוניברסיטה העברית
מצטיין בטרור. טקס חלוקת תארי דוקטור באוניברסיטה העברית צילום: עמיחי אתאלי

בחודש אוגוסט 2002 היה הידמי בעיצומו של תהליך כתיבת עבודת דוקטורט במחלקה לכימיה של האוניברסיטה העברית. הוא התקבל לאוניברסיטה והחל בה את מסלול הלימודים שלו לדוקטורט, אף שכבר עשר שנים לפני כן, בשנת 1992, הוא נשפט ונשלח לעשרה חודשי מאסר על רקע הרשעתו בחברות בארגון טרור.

בעיצומו של העיסוק האקדמי האינטנסיבי שלו בכתיבת עבודת הדוקטורט היה הידמי שותף מרכזי בהתארגנות טרור נוספת: במהלך תקופת הפיגועים הקשים בישראל בשנת 2002 פנו שני פלסטינים תושבי רמאללה אליו וביקשו ממנו לסייע להם באיתור אדם שיהיה מוכן לבצע פיגוע התאבדות בירושלים. הידמי נרתם למשימה, ושידך לשניים אדם שהכיר אשר לטעמו התאים למשימה הקטלנית. שלושה ימים לפני המועד שבו זממו שני מתכנני הפיגוע להוציא לפועל פיגוע התאבדות במיקום מרכזי בירושלים עצרו אותם לוחמי יחידה מובחרת ברמאללה, וגם הידמי נעצר בביתו שבירושלים.

הידמי הועמד לדין ונשפט לשלוש שנות מאסר על רקע מעורבותו בתכנון הפיגוע. במהלך הדיונים במסגרת ההליך המשפטי נגדו, שנערכו בבית משפט השלום בירושלים, טענו נציגי השב"כ כי הידמי מנצל את היותו אזרח ישראלי בעל תעודת זהות כחולה כדי לארגן פיגועים.

עם שחרורו מהכלא ביקש הידמי לחזור לעבודת הדוקטורט שלו מהשלב שבה עצר אותה טרם מעצרו. הנהלת האוניברסיטה העברית החליטה לאפשר לו את המשך הדוקטורט, אולם בשל הרגישות הרבה הכרוכה בכך שעבודתו עוסקת בתחום הכימיה שיכולה לסייע רבות להרכבת מטעני נפץ הוחלט באוניברסיטה העברית לא לאפשר לו להשתמש במעבדות האוניברסיטה.

שלשום התקיים בקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית טקס מרגש של הענקת תוארי דוקטור ליותר מ-300 חוקרים שעמלו על עבודות מחקר באוניברסיטה העברית. אחד ממקבלי תואר הדוקטור היה לא אחר מאשר עדאל הידמי, אשר לא ניגש ללחוץ את ידו של נשיא האוניברסיטה פרופסור מנחם בן-ששון, אולם שמו הוקרא על ידי מנחה הטקס דן כנר והוא זכה לתשואות מהקהל הרב שישב ביציע.

מהאוניברסיטה העברית נמסר בתגובה: "האוניברסיטה אינה מונעת מאנשים בעלי רקע פלילי ללמוד בשעריה. עבודתו של עדאל הידמי, אשר ריצה את עונשו במלואו, נמצאה ראויה מבחינה אקדמית והוא עמד בכל הדרישות על מנת לקבל תואר דוקטור. עם זאת, יש לציין כי הידמי לא קיבל הרשאה להשתמש במעבדות האוניברסיטה לאחר הרשעתו".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק