דוח: תנאי השירות של חיילי כיפת ברזל אינם ראויים

נציב קבילות החיילים לשנת 2012 חושף במסמך כי למרות ההילה והפרסום של מערך ההגנה האווירית, לחיילי המערך תלונות קשות נגד תנאי השירות שלהם. "נחרדתי מאמירות החיילים", העידו בנציבות, ובדובר צה"ל ציינו: "נפיק לקחים ונתקן את הדרוש תיקון"

אחיקם משה דוד | 18/6/2013 17:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
דוח מספר 41 של נציבות קבילות החיילים במשרד הביטחון והעומד בראשה, האלוף במיל' יצחק בריק, שהותר היום (ג') לפרסום, חושף תלונות קשות של חיילי מערך כיפת ברזל על תנאי השירות שלהם. עוד בדו"ח: השפלות של חיילים על ידי מפקדיהם, אלימות מילולית קשה של מפקדים כלפי חיילים וקשר שתיקה למעשים לא ראויים בתוך חלק מהיחידות.

מערכת כיפת ברזל
מערכת כיפת ברזל צילום: אדי ישראל
קבילות רבות הוגשו בשנת 2012 לבריק, שערך בדק בית מקיף במערך והתריע בפני צה"ל על המצב הבלתי נסבל. בריק מרבה לעסוק בנושא תשתיות חיילים ועסק בכך גם בשנה שעברה, אך נראה כי ממצאיו בדוח הנוכחי בקשר לחיילי כיפת ברזל, חורגים מהרגיל.

מהקבילות הרבות שהוגשו על ידי החיילים עלו ממצאים קשים, כפי שנכתב בדוח: "תנאי שירות רעועים בבסיסים הארעיים בהם פרוסות סוללות היחידה, תנאי שירות שאינם ראויים לחיילים, תנאים סביבתיים שיש בהם כדי לסכן את בריאותם, היעדרות של אספקת מזון סביר לאורך זמן, פגיעה בזכאות החיילים לטיפול רפואי הולם, וכן תנאי תברואה וליקויי בטיחות עד כדי סכנת חיים".

לקריאה נוספת:
-חיילי ההגנה האווירית לא יחשבו לוחמים
-"כיפת ברזל לא תעזור אם ייפלו מאות טילים"
צילום: פלאש90
נחרד מאמירות החיילים. נציב קבילות חיילים יצחק בריק צילום: פלאש90

הנציב וצוותו ערכו ביקורים באתרים בהם פרוסות הסוללות ונחרדו מהממצאים. "נחרדתי מאמירות החיילים, לפיהם, לתחושתם הם ילדים חורגים של חיל האוויר", כתב בריק. "היו שציינו כי מבחינה מבצעית, בהתרעה הקצרה ביותר, הם פורסים את האמצעים ומוכנים להגן על תושבי מדינת ישראל אולם 'ככל שהדבר נוגע לזכויותיהם לשירות בכבוד, אין מענה כלל'".

במסקנותיו בקשר לחיילי כיפת ברזל כתב בריק: "יש לעקור מהשורש התחשבנויות כלכליות בשעה שהן נעשות על גב - פשוטו כמשמעו - חיילים שאינם אוכלים אוכל טרי חודשים רבים, אינם מתרחצים בצורה סדירה ואינם עושים את צרכיהם בשל זוהמה בתאי השירותים. ביחידת 'כיפת ברזל' החיילים משלימים עם המצב ולפיו החובש בודק אותם בחדר האוכל, התרופות מאופסנות בין שקיות הקרח במקרר שדה, ליד המעדנים והירקות".לנוכח הממצאים החמורים העביר הנציב את ממצאיו ומסקנותיו לסגן הרמטכ"ל וביקש ממנו להודיעו אישית על הטיפול. בסיום הפרק הוסיף בריק כי אכן בחיל האוויר בוצעה עבודת מטה בנושא והדברים משתפרים במחצית הראשונה של השנה.

צילום: מירי צחי
חיילי כיפת ברזל בפעולה. תנאי שירות שאינם ראויים לחיילים צילום: מירי צחי
עוד בדוח: הטרדות מיניות והתבטאויות גזעניות

בנוסף, הנציב הציג בדוח ממצאים מדאיגים גם בנוגע ליחסי פקוד מפקד, תוך הצגת שורת קבילות המשקפות התנהגות לא נאותה של מפקדים כלפי חייליהם, בין היתר הטרדות מיניות והתבטאויות גזעניות.

כמו כן, בעקבות מספר אירועי זובור שהתרחשו ביחידות צה"ל בשנה שעברה, הרבה הנציב בריק לעסוק במה שהגדיר "כקשר השתיקה" – כלומר, חיפוי על מעשים חמורים ואסורים המתנהלים בתוך היחידות, טיוח והסתרתם גם על ידי המפקדים. "מפקדי צה"ל נקראים להכריז דה לגיטימציה של 'קשר השתיקה', לפקוח את עיניהם ולזהות סימנים שונים של מי זקוקים לעזרה", סיכם בריק.

בעקבות הממצאים החמורים בנוגע לחיילי כיפת ברזל יערוך מחר ח"כ יוני שטבון, חבר ועדת החוץ והביטחון, ביקור באחת הסוללות ויעמוד מקרוב על תנאי השירות שלהם. "חיילי כיפת ברזל הם לוחמים לכל דבר ועניין", אמר שטבון, "מערכת כיפת ברזל היא חלק מרכזי במערך ההגנה של צה"ל ומדינת ישראל. היכולת לממש את ההצלחה המבצעית של כיפת ברזל תלויה בראש ובראשונה ביכולת של חייליה לתפקד בשטח. תנאי השירות אינם פינוק אלא תנאי מבצעי הכרחי".

תגובת דובר צה"ל: "דוח נציב קבילות החיילים מספר 41 לשנת 2012 התקבל בצה"ל. בצה"ל מחויבים ללמוד את תכניו ביסודיות ובמקצועיות, להפיק את הלקחים המתבקשים ולתקן את הדרוש תיקון. ראש המטה הכללי, רב-אלוף בנימין (בני) גנץ, מינה עם קבלת הדוח את סגן הרמטכ"ל, אלוף גדי אייזנקוט, לטפל בפערים שהועלו בדו"ח כחלק מתוכנית העבודה לשנה הקרובה".

Ahikam.moshedavid@maariv.co.il

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים