הצגת לפיד כהיטלר: "נחצה כאן קו שחור"

חברי כנסת ושרים מכל קצוות הקשת הפוליטית התרעמו על תמונת לפיד במדי אס-אס. "זו חרפה", ציין ריבלין וגרמן הדגישה: "זו גזענות חשוכה"

אריק בנדר | 18/6/2013 16:54 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
אנשי ציבור רבים התרעמו על תמונת הפוטומונטאג' שהופצה ברשת, בה נראה שר האוצר יאיר לפיד בדמותו של אדולף היטלר. "נחצה כאן קו שחור שאסור שייחצה", אמר ח"כ עמר בר לב, ושרת הבריאות יעל גרמן הוסיפה: "בין זה לבין מעשי "תג מחיר" נמתח קו אחד של גזענות חשוכה ומסוכנת".

לפיד.
לפיד. "לאן הגענו?" צילום ארכיון: פלאש 90
מוקדם יותר כבר הנחה מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו את ראש אגף החקירות לפתוח בחקירת המקרה, בניסיון לאתר מי עומד מאחורי פרסום התמונות, שהופצו זמן קצר אחרי שהכנסת אישרה בקריאה ראשונה את חוק התקציב אותו הגיש לפיד וגרמה לזעזוע רב גם בקרב הגולשים.

"מדובר בחרפה", אמר חבר הכנסת ראובן ריבלין (ליכוד). "לאן הגענו כחברה אם גם סדרי העדיפויות הכלכליים שלנו הפכו להיות סיבה להסתה ולשימו שפל בשואה. גם אם הגזירות הכלכליות קשות וכואבות, הן התגבשו מתוך אחריות לתקציב המדינה וליציבות המשק. יכולות להיות מחלוקות על סדרי העדיפויות הכלכליים אך הסתה וארס הן מחוץ למשחק  ושומטות את הקרקע עליה כולנו יושבים".

גם שרת הבריאות יעל גרמן (יש עתיד) התרעמה על המעשה: "בין התמונה של יאיר לפיד במדי נאצים – ובין מעשי הטרור של מי שפגע במכוניות באבו גוש, בין מעשי הטרור של 'תג מחיר' – ורצח ראש ממשלה בישראל – נמתח קו אחד של גזענות חשוכה ומסוכנת, שכולנו צריכים להתריע נגדה, להוקיע אותה, למחות ולהזכיר שגם לפני רצח ראש הממשלה, יצחק רבין, הוא הוצג במדי אס אס".
"מילים יכולות להרוג"

חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה, ממפלגתו של לפיד, אמרה כי כל אזרח שפוי במדינת ישראל צריך להזדעזע בראותו תמונת שר במדינת ישראל לבוש מדי אס.אס.

"רשויות האכיפה מגלות אוזלת יד כלפי המסיתים", גלאון צילום: פלאש 90
"לצערי זה לא פוסח גם על חברי כנסת שלאורך הדיונים בה משתמשים בהסתה בוטה תוך שימוש במילים קיצוניות המסיתות את הציבור מהדיון הלגיטימי ולכאורה מעניקים סוג של גושפנקה להתנהגות קיצונית", הסבירה. "הדבר רק מחדד את העובדה שלא למדנו מספיק מן העבר ומהטרגדיות שפקדו אותנו בעקבות הסתה".

חבר הכנסת מהאופוזיציה, עמר בר-לב, הבהיר כי מדובר בחציית גבול: "נחצה כאן קו שחור שאסור שייחצה וכבר ראינו לאן דברים כאלו מובילים. לחברה הישראלית יש בעיה חמורה שלצערנו חוזרת על עצמה ויש להתמודד עמה במלוא החומרה", הדגיש.

גם יושבת ראש מרצ, זהבה גלאון, אמרה בעקבות הפצת תמונתו של יאיר לפיד במדי נאצי כי "יש חוט מקשר בין פעולת תג המחיר וההסתה נגד שר האוצר לפיד, והוא קשור לאוזלת היד שמגלות רשויות האכיפה נגד מסיתים".

לדבריה, "יש לנו אמנם ביקורת נוקבת נגד המדינות החברתית-כלכלית של שר האוצר, אבל את המאבק צריך לנהל בדרכים דיפלומטיות וציבוריות נאותות, ולא באמצעות הסתה. כי כבר הוכח שמילים יכולות להרוג".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...