הגנה דיפלומטית

בניגוד לשיחות הקודמות, בהן הכישלון הוטל על הצד הישראלי, בשיחות הנוכחיות הנטל של אשמת הסחבת הוא ללא ספק של אבו מאזן

אמנון לורד | 1/7/2013 8:57 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
מה שמצטייר אחרי סבב השיחות הנוכחי של ג'ון קרי בישראל וברשות הפלסטינית הוא שיש תיאום בין ישראל לארצות הברית. אין יעד בר-השגה בתהליך המדיני. היעד הוא התיאום, כשהפלסטינים נראים כמי שמאבדים גובה. אפשר להשוות את התהליך הנוכחי למה שהיה בימי ג' ורג' מיטשל. אז לא היה תיאום והאמריקאים שירתו למעשה את הצד הפלסטיני כדי להכניס את בנימין נתניהו, האיש הרע הידוע, מתנגד השלום, לפינה.

- קרי: "עשינו התקדמות אמיתית, תחילת המשא ומתן בהישג יד"
- פרס: אם לא יהיה שלום תהיה שפיכות דמים
- בוושינגטון מגנים את קידום הבנייה בהר חומה

התמונות הן כנראה המסר והתוכן: הן משדרות שיח אמריקאי-ישראלי וקירבה עד כדי חמימות בין קרי לנתניהו, בוודאי בין קרי לנשיא פרס. התמונות עם אבו מאזן משדרות ריחוק. אבו מאזן כנראה עבר מבחינת האמריקאים לסטטוס של מטרד שצריך לטפל בו ולתחזק אותו. זה לא תהליך ששואף להישגים היסטוריים. אפשר לשכוח מזה. זהו תהליך שלממשל האמריקאי נדמה שהוא מהווה צורת התייחסות למזרח התיכון.

שיחות קרי מעבירות מסר כי לאמריקאים יש עדיין רגל חזקה באזור. ההתרכזות בפרטים כאלה ואחרים של תוכן נראית כחסרת משמעות. נניח שמתמקחים על סוג האסירים שישוחררו במסגרת איזו מחווה, ועל מספר האסירים. לנהל על זה משא ומתן בדרג עליון זה כמעט מגוחך. ורק כדי להגיע לאיזה פוטו-אופ בסוף.

קרי דיבר לפני שבועות אחדים על החלטות קשות שהצדדים יצטרכו לקבל בתוך כמה ימים. עכשיו אנחנו עוברים לספטמבר. השיחות מעבירות מסר כי למרות שלא יהיה פסק דין של השופט האמריקאי מי אשם בכשלון השיחות, הנטל של אשמת הסחבת הוא ללא ספק על אבו מאזן.

האמריקאים עושים כאן שירות טוב לישראל. הם מוציאים מראש את האוויר מהבלון הפלסטיני לקראת הפלסטינופסט השנתי באומות המאוחדות. יוזמה של האיחוד האירופי, שהתכוון להניח על השולחן מסגרת עקרונות להסדר, הוקפאה בעקבות הפעילות המדינית של קרי. האיחוד האירופי מפוצל בנושא הזה.

כך שבעצם, אם אין שום התקרבות ממשית להסדר, רק מטרה אחת הושגה: האמריקאים מעניקים סוג של הגנה דיפלומטית לישראל. התהליך שקרי מוביל בולם הידרדרות במרחב הדה-לגיטימציה והתשלום שישראל נדרשת לשלם הוא ככל הידוע מזערי.

עדיין נשארת החידה מדוע מושקע מאמץ כה רב מצד מזכיר המדינה בזירה שאין בה למעשה סיכוי להסדר. "התקדמות" - כן. לא הסדר. ייתכן שהפעילות במישור הישראליפלסטיני היא כמו הפסיקה המתירה נישואי הומואים. זה חלק מתחזוקה שוטפת של סדר היום הליברלי של הנשיא אובמה, בלי להיות מחויב יותר מדי.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

אמנון לורד

צילום:

עיתונאי. עבד כעורך וכותב בעיתון "חדשות", לאחר מכן עבד כמבקר קולנוע בידיעות תקשורת. משמש כעורך בכיר ב"מקור ראשון". כתב מספר ספרים. האחרון: "הדור האבוד", ביוגרפיה פוליטית של אורי אבנרי

לכל הטורים של אמנון לורד

עוד ב''דעות''

פייסבוק