שוורצנגר שכנע את האוסטרים: חיזבאללה ארגון טרור

לאחר פניות רשמיות גייסה ישראל שחקן חיזוק: מושל קליפורניה לשעבר, אוסטרי במוצאו, שלח מכתב לקנצלר בדבר חשיבות העניין

אלי ברדנשטיין | 22/7/2013 13:57 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
כיצד הצליחה ישראל לשכנע את אוסטריה לכלול את החיזבאללה ברשימת ארגוני הטרור של האיחוד האירופי? במשרד החוץ עמלו במשך זמן רב, במטרה לשכנע מספר מדינות באיחוד האירופי להסכים למהלך, ביניהן אוסטריה, שהתנגדה לו נחרצות. לאחר שרה"מ נתניהו שוחח עם הקנצלר והנשיא פרס עם מקבילו, היה זה דווקא שחקן הקולנוע ההוליוודי, מושל קליפורניה לשעבר, ארנולד שוורצנגר, שסיים את המהלך. הוא פנה לקנצלר במכתב וביקש ממנו לתמוך בהחלטה, שכאמור עברה היום (יום ב').

סיים את המהלך. ארנולד שוורצנגר
סיים את המהלך. ארנולד שוורצנגר צילום: איי.אף.פי
בין המדינות שהתנדנדו עד הרגע האחרון היו סלובקיה, יוון, מלטה, אירלנד, צ'כיה וכאמור, אוסטריה. בשבוע שעבר שוחח ראש הממשלה נתניהו גם עם ראש ממשלת מלטה וראש ממשלת יוון, כדי שאלה יסירו את התנגדותם. 

בנוסף, ביום חמישי שעבר, ועדת מומחים מיוחדת של נציגי המדינות החברות באיחוד האירופי לא הצליחה לקבל החלטה מוסכמת בנידון, בשל התנגדותם של צ'כיה מלטה ואירלנד, המאמץ המדיני של ישראל ובנות בריתה נמשך עד הרגע האחרון.

כאמור, מועצת שרי החוץ של אירופה החליטה בצהריים להכניס את הזרוע הצבאית של החיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור של האיחוד האירופי. עם זאת, קבעה מועצת השרים שההחלטה לא תמנע את המשך הדיאלוג בין האיחוד האירופי והמדינות החברות באיחוד עם מפלגות פוליטיות בלבנון, כולל עם נציגי החיזבאללה בפרלמנט הלבנוני. כמו כן קבעה מועצת השרים שיימשך הסיוע הכספי והסיוע ההומניטרי ללבנון.

אולם, יש לציין, כי לבקשת צ'כיה ייערך בעוד חצי שנה דיון חוזר בהחלטה. צ'כיה סבורה שישנה הפרדה בין הזרוע הצבאית לפוליטית של החיזבאללה ומכאן נבעה גם התנגדותה הראשונית למהלך. גם בישראל סבורים שההפרדה הזו אינה במקומה וינסו להשפיע על שאלת היישום של ההחלטה בלבנון.
ניצחון גדול לישראל – הבליץ המדיני שהובילה ישראל נשא פרי

מי שהוביל את המאמץ המדיני בישראל להכניס את החיזבאללה לרשימת הטרור האירופית הוא האגף האסטרטגי במשרד החוץ בראשותו של ג'רמי יששכרוף ומנהל המחלקה למניעת טרור שי כהן. המשרד עמד בראש צוות משימה בין משרדי בישראל שכלל את המועצה לביטחון לאומי ואת סוכנויות המודיעין של ישראל.

המאמץ הישראלי התגבר מאז הפיגוע בבורגס בו נהרגו חמישה ישראלים ואזרח בולגרי אחד. על מנת להגשים מטרה זו, ישראל בסיוע של מדינות כמו ארצות הברית וקנדה נאלצו להתגבר על התנגדויות רבות הן של מטה האיחוד האירופי והן של מדינות כמו צרפת למהלך. צרפת חששה שהחלטה זו תביא לערעור היציבות הפוליטית בלבנון, ואילו מטה האיחוד האירופי חשש שהתשתית הראייתית לא תספיק כדי להגן על ההחלטה בבית הדין האירופי בשטרסבורג.

כיוון שכך, ישראל פעלה כדי לבסס את התשתית על פעילות הטרור של חיזבאללה באמצעות חומרים גלויים ומודיעיניים שהיוו את הבסיס להבנה של האיחוד ושל המדינות החברות שאמנם מדובר בארגון טרור לכל דבר. חומרים אלה שסיפקה ישראל סייעו לאיחוד האירופי לחצות את הסף הראייתי שהיווה מכשול בפני ההחלטה.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

באיזו מידה תורם תוכן הכתבה לדמוקרטיה?

לא תורם כלל
1 2 3 4 5
תורם רבות

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...