תחקיר: המגזר הערבי אוגר נשק באין מפריע

במשטרה מתגאים בתפיסות של מצבורי נשק בקרב ערביי ישראל, אבל מדובר בטיפה בים האמל"ח במגזר, הכולל אקדחים, מקלעים וטילי נ"ט

יאיר קראוס | 6/10/2013 8:34 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
"כאן, אם אין לך נשק - אתה לא נחשב", מסביר לנו חבר הכנסת עיסאווי פריג' ממרצ, תושב כפר קאסם שבדרום השרון. "בוא תעשה סיבוב, תביא כמה אלפי שקלים ותגיד לי איזה כלי נשק אתה רוצה. אולי טיל לאו? אני יכול לסדר לך בקלות - וברגע. אתה לא צריך להתאמץ. תבוא לכפר, המחירים מתחילים מ-6,000 שקל לאקדח. תבקש ותקבל, מה הבעיה?"
 
"המצב הזה נוח למדינה". תצוגה של כלי נשק שנתפסו בחיפוש ביישובים ערביים באזור השרון צילום: דוברות מרחב שרון

למרות מאמצי המשטרה להילחם בתופעת אחזקת אמצעי הלחימה בכפרים הערביים בישראל בכלל ובצפון הארץ בפרט, החזקת נשק וירי ללא אבחנה ברחובות היישובים הפכו כבר לדבר שבשגרה. מכשירי הזימוניות של כתבי הצפון עמוסים הודעות חוזרות ונשנות על עוד מבצע משטרתי לחשיפת נשקים, תחמושת ואמצעי לחימה באחד מהכפרים הגליליים. מערב פרוע? יותר נורמה שהפכה למוסכמה חברתית.

כדי להמחיש עד כמה השתרש מנהג אחזקת הנשק במגזר, יש לפריג' סיפור קבוע: "כמה ילדים ערבים מתאספים ביחד, כל אחד שם אלף שקל, והנה - גם להם יש נשק שהם יכולים לשחק בו ולהתאמן בירי אחד עם השני".

אזרח ערבי אחר, שהעדיף להישאר בעילום שם, יודע לספר על תופעה גורפת נוספת במגזר - אבות שמלמדים את ילדיהם כבר בגיל הגן איך לתפעל ולהשתמש בנשק המשפחתי, בין אם זה אקדח או מקלע.
סליקים ממלחמת העולם

מחירון הנשק השחור בקרב ערביי ישראל מגוון, והוא כולל אקדחים מאולתרים שיוצרו בבתי מלאכה בשטחים וגם בנצרת, כלי נשק ואמל"ח שנגנבו מבסיסים צבאיים, שזו מגמה ההולכת ומתגברת עם הזמן, ויש גם אמצעי לחימה נוספים שהוברחו לארץ מסיני, מלבנון ומהשטחים.

"כל עוד הנשק הזה גורם לאנרכיה בתוך החברה הערבית והפושעים כאן הורגים אחד את השני, זה נוח למדינה", טוען ח"כ פריג'. "תהיה בטוח שברגע שהנשק הזה יעזוב את החצר האחורית ויעבור לחצר הקדמית, לתל אביב למשל, אז כבר יהיו אמבושים וימצאו דרכים למצוא אותו ולהוציא אותו מידי העבריינים".

במשטרה טוענים שהם עושים מאמץ ממוקד לצמצום התופעה, ואף העבירו נתונים לפיהם נרשמה בשנה האחרונה עלייה של כחמישה אחוזים במספר המעצרים של מעורבים בעבירות אמל"ח בצפון. במשטרה הקימו לפני כשנה וחצי יחידות מיוחדות בדרום ובצפון מוכוונות משימה - עצירת העבריינות במגזר הערבי. יחידות אלה אמנם רשמו כבר מספר הצלחות, אבל יותר מתופעת הירי ואחזקת האמל"ח בידי העבריינים, השאלה הגדולה והמטרידה היא - לאיזה שימוש הוא נועד. לא מעט ראשי ערים ואנשי ציבור בצפון משוכנעים שבבוא היום - אותו הנשק ישמש גם לפעילות טרור.

תפיסת אמל
תפיסת אמל"ח בכפר קאסם צילום: דוברות מרחב שרון
"בשעת מבחן הנשק יהיה מכוון נגד יהודים", קובע ראש עיר שביקש שלא להזדהות. "הערבים כאן מחזיקים בנשקים עוד מתקופת מלחמת העולם השנייה. זו המציאות שבה אנחנו חיים. הם למדו מההורים שלנו בתקופת הלח"י והאצ"ל איך להטמין ציוד לחימה בסליקים ומיישמים זאת בשטח. יש להם הכל מכל. לא רק נשקים אלא גם מטענים ורימונים".

ארגון "השומר החדש" הוקם בשנת 2007 כדי לסייע לחקלאים ולבוקרים מול גניבות הבקר בידי השכנים מכפרי האזור. ברבות השנים זו הפכה למלחמה על הקרקע וכעת ברור לאנשי הארגון כי לנשק הרב שיש בידי ערביי האזור יש כדי להפר את מאזן הכוחות. "יש כמה ימים בשנה שאם אתה יהודי, אתה לא יכול לעבור בצירי תנועה ספציפיים-לא בעראבה, לא בסכנין, לא בעילבון ולא בעוד יישובים ערביים רבים", מספר אוריה רשף, מנהל מרחב צפון בארגון. "רכב של יהודי ייתקל שם במטר אבנים ובבקבוקי תבערה".

רשף הוא מאלה שמאמינים כי מהומות אוקטובר 2000 וגל האלימות שליווה אותם עשויים לחזור, אך הפעם הם יגובו בארסנל נשק מגוון ומסוכן: "אני מאוד חושש מההתקוממות הבאה", הוא אומר. "יש פה תופעות לאומניות מחרידות שמתבטאות גם בקמפיינים לקראת בחירות המקומיות הקרובות. ראש מועצת עילבון, למשל, מריץ קמפיין לאומני נגד אדמות של חקלאי יהודי שמחזיק בקרקע סמוכה למועצה כבר שלושים שנה. הם בונים בתים בתוך שמורת טבע, בעוד שמטייל יהודי לא יכול לישון לילה בתוך שמורת טבע בלי לקבל קנס".

בשלב זה מנופף רשף במפת הגליל וגוון קולו מתלהט: "ערביי הגליל משלימים רצפים טריטוריאליים שישתקו בבוא העת את המדינה. אין ספק שבפעם הבאה שיהיו כאן מהומות, צירי תנועה וצמתים מרכזיים כמו צומת המוביל, ואדי ערה ועוד ייסגרו לחלוטין בפני יהודים. הם ינתקו את המדינה מהצפון, וזה יהיה אסון".

יחידות מיוחדות בצפון

בניגוד לתסריט האימה של רשף, ח"כ פריג' סבור שהאוכלוסייה הערבית לא תפנה את הנשק שברשותה נגד היהודים, ואחזקתו נועדה יותר בשביל לשמר את המעמד והכבוד בתוך הכפרים: "הערבים כאן הם ערבים כמו בסוריה וכמו בכל מקום. הסורים לא ייצרו את הנשק הכימי כדי לפגוע במדינת ישראל, אלא לשמר את השלטון שלהם. הנשק מופנה לצרכים פנים-מדינתיים. גם במגזר הערבי הנשק מיועד לבסס את המעמד החברתי של כל משפחה או ארגון פשע שכשלו בתחומים אחרים של בולטות כמו תחומים תרבותיים, כלכליים וחברתיים. זה המצב, וחבל".

ובכלל, פריג' מאמין כי אם היה חשש ודאי להתקוממות ערבית בעתיד, המדינה הייתה מזמן פועלת לגילוי והחרמת הנשק הזה: "ברגע שיהיה אחוז אחד של סיכוי שהנשק הזה יופנה נגד יהודים, תוך חודש יחידת הכלבנים המשטרתית תוציא את כל הנשק מהחברה הערבית", ממשיך הח"כ.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "במחוז הצפוני נעשה מאמץ ממוקד וממושך לצמצום תופעת השימוש וההחזקה של אמצעי לחימה, לשם שיפור והגברת תחושת הביטחון של התושבים. לצורך כך הוקמו יחידות משימתיות דוגמת'אורגן נצרת' ו'אורגן כרמיאל' שפועלות במקביל ליחידות מבצעיות נוספות, שעיקר עיסוקן הוא מעצר חשודים וחשיפת אמל"ח. מתחילת השנה נעצרו 400 חשודים בחשד להחזקת אמל"ח. בשנים 2013-2012 נתפסו כ-200 כלי נשק וכן נאספו במחוז הצפוני כ-2,000 כלי נשק שהיו בידי האזרחים".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...