תעשיית המנהרות של חמאס: לפני אוכל לאזרחים

על פי הערכות צה"ל תקציב המנהרות של ארגון הטרור הפלסטיני עומד על כ-140 מיליון דולרים בשנה, כ-20 אחוזים מתקציבו השנתי

יוחאי עופר ואסף גבור | 18/10/2013 12:48 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מנהרת הטרור האדירה שנחשפה בשבוע שעבר והוצגה לראווה ביום ראשון האחרון, הינה רק אחת מבין עוד רבות שנחפרו לכיוון שטח ישראל, או לצורך הברחה והעברת אמצעי לחימה לכיוון סיני ומצרים על ציר "פילדלפי". בפיקוד דרום יודעים על קיומן של עוד מנהרות התקפיות שנחפרו, ואיתור המנהרה הנוכחית, שעלולה הייתה להיות קטלנית ביותר, תוביל, סביר להניח, להגברת הפעילות לאיתורן של עוד נוספות.

-לאחר סיכול הפיגוע: צה"ל נערך למהומות ביו"ש
-לימור לבנת: צו האלוף אלון מפלה את נשות יו"ש

נגמ
נגמ"ש מצרי מאבטח דחפורים ההורסים מנהרה ליד רפיח צילום: איי-פי
ביום שלישי האחרון פורסם כי תוואי נוסף של מנהרת תופת התגלה באזור כיסופים, ובתוכה אותרו חומרי נפץ רבים שהיו בתוך חביות. מדובר בחלק נוסף ממנהרה שהתפוצצה בחודש נובמבר שעבר, טרם מבצע "עמוד ענן", מבלי לגרום לנפגעים.

עם איתורה, פעלו כוחות הנדסה לפוצץ את החומר שנמצא בה ולהשמיד את התוואי שלה. "המנהרה פוצצה במטרה להרוס תשתית טרור נוספת של החמאס", נכתב בהודעת דובר צה"ל.  

תוואי המנהרה וכן מנהרת הטרור, שאותרה בימים האחרונים, מעידים כי בחמאס מסכימים להשקיע סכומי כסף ניכרים מתוך כספי התקציב השנתי של התנועה, לטובת הקמת המנהרות. תופעה, שהפכה בשנים האחרונות לתעשייה של ממש בשטחי הרצועה, ומפרנסת רבים מבין תושביה.

"מדובר בתעשייה כוללת, וזו לא חוליה קטנה שמתכננת את זה, אלא תעשייה של מתכננים, חופרים, מפעילי מכונות ואמצעים אחרים ואזרחים משכירי בתים", אמר בראשית השבוע אלוף פיקוד דרום סמי תורג'מן והוסיף כי מדובר בתעשיית טרור לכל דבר ועניין. לדבריו, מדובר בהוצאה של עשרות מילונים המושקעים בחפירת המנהרות והתחזוקה השוטפת שלהם.

על פי ההערכות בצה"ל, וכן על פי מסמכים רשמיים של חמאס המתפרסמים בעזה, כ-20 אחוזים מתקציב ארגון הטרור המוערך בכ-700 מיליון דולרים מושקע במנהרות, יותר מעשרות מיליונים.


צילום: אדי ישראל
חיילי צה''ל במנהרת הטרור שאותרה בשבוע שעבר צילום: אדי ישראל

במקום להאכיל ילדים רעבים או לבנות בתי ספר, כדי לקדם את איכות החיים ברצועת עזה, משלם חמאס מעל ל-100 מיליון דולרים, וייתכן שאף יתרה מזאת, רק בעבור תעשיית המנהרות, הן לשטח ישראל וכן לכיוון מצרים בעבור הברחות, וכאלו הנחפרות בשטחי הרצועה לקראת המערכה הבאה נגד צה"ל.

עלות חפירת מנהרה מתחיל סביב סכום של כמה עשרות אלפי דולרים. ככל שהמנהרה גדלה, כך עולה גם מחיר ההשקעה בה, כאשר בחפירת המנהרה הנוכחית, על פי הערכות גורמים ביטחוניים, השתתפו כמה עשרות חופרים, שעבור עבודתם קיבלו שכר במהלך השנתיים האחרונות.

התגובות של בכירי החמאס מלמדות על הערך שרואים בחמאס בבניית המנהרות. "לא היינו יכולים להוביל לשחרורם של אלף אסירים ללא מנהרות, שבאמצעותם חטפנו את גלעד שליט. המנהרה שנחשפה על ידי ישראל עלתה כסף רב ומאמצים רבים. הכל כדי לשחרר את האסירים הפלסטינים שהיו כלואים בבתי הכלא בישראל".

בשיא תעשיית המנהרות ראו בחמאס לא רק רווח אידיאולוגי ופוליטי, אלא גם כלכלי. ראשי הארגון השקיעו כסף בבניית מנהרות ועשו רווחים יפים מההברחות.

שר הכלכלה בממשל חמאס בעזה, עלאא אלרפאתי, העריך שמאז חודש יוני האחרון הפסיד ממשל חמאס סכום של 460 מיליון דולרים, וזאת כתוצאה מהרס של 90 אחוזים מהמנהרות על ידי מצרים. השר הוסיף כי התקציב השנתי של הממשלה בעזה שעומד על 700 מיליון דולרים בסכנה, מכיוון שכ-260 מיליון מתוכו הגיע מהפעלת המנהרות.

כרונולוגיה של מנהרות

יוני 2006 - פיגוע "בא במהרה" בו נחטף גלעד שליט לשבי חמאס באמצעות מנהרה שנחפרה באורך 300 מטרים דרכה חדרו מחבלים לשטח ישראל באזור כרם שלום ותקפו את המוצב בירי נ"ט ובירי מנשק קל. שני חיילים נהרגו בפיגוע החדירה.

מבצע "גשמי קיץ" (יוני עד נובמבר 2006) - צה"ל נכנס לראשונה עם כוחות קרקעיים לשטחי רצועת עזה מאז ביצוע תוכנית ההתנתקות. במהלך המבצע מאתרים הכוחות מספר מנהרות תופת שנחפרו למרחק של כמה מאות מטרים. וכוחות הנסדה וחיל האוויר פועלות לפיצוצם מהאוויר או הקרקע. 
מבצע "עופרת יצוקה" (דצמבר 2008) - כוחות צה"ל מאתרים במהלך המבצע מספר מנהרות שנועדו לחטיפת חיילים במהלך הלחימה בשטחי הרצועה שנחפרו מתוך בתים ונועדו לשרת את חמאס. המנהרות בעיקרן היו הגנתיות אך אחת שאותרה נחפרה לשטח ישראל באורך של כ- 300 מטרים, מהן כמה מטרים ספורים בשטח ישראל. במנהרה נמצאו שני דליים, וגופות שלושה מחבלים המצוידים בכלי נשק.

נובמבר 2012 (טרם "עמוד ענן") -  מטען שהופעל כנגד כוחות צה"ל מעורר את חשדם ולאחר סריקות במקום אותרה זירת מטענים, במהלכן הופעלה המנהרה כנגד הכוחות שהעיפה ג'יפ צבאי באוויר מבלי לגרום לנפגעים, אך לחשיפת מנהרה בעומק ורוחב ארבעה מטרים.

ינואר 2013 (לאחר "עמוד ענן") - בור שנפער בסמוך לגדר של הקיבוץ "ניר עוז" בעומק של ארבעה מטרים, בשל מזג האוויר החורפי הוביל אל איתור מנהרה שנחפרה לאורך של כ- 1,200 מטר ונועדה להחדרת מחבלים לפיגוע לנסיון חטיפה. בחקירת החפירה התברר כי מדובר בכזו שנחפרה עוד לפני מבצע "עמוד ענן" וכי לא מדובר בחפירה חדשה. 

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק