כך פועלת אונ' חיפה למען ייצוג מחבלים

מבדיקה של "אם תרצו" עולה: ב-80% מהתיקים שטופלו בקליניקות המשפטיות באונ' יוצגו אסירים ביטחוניים, בהם מורשעים בריגול ובטרור

קלמן ליבסקינד | 3/11/2013 8:23 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
את מי משרתות הקליניקות המשפטיות של אוניברסיטת חיפה? את השאלה הזו בדק מחקר של תנועת "אם תרצו" ולפי הדוח שהוציאה התנועה, ואשר מתפרסם כאן, עולה כי מדובר במידה מרובה בגוף שמסייע למחבלים ולקידום אג'נדות קיצוניות של ערביי ישראל ושל הפלסטינים, במסווה של פעילות אקדמית. "הקליניקות הפכו לסניפים של גופים וארגונים פוסט ציוניים ואנטי ציוניים, הפועלים לקידום דה לגיטימציה של ישראל בעולם", קובעים מחברי הדוח.

הקליניקות מסייעות למחבלים לקבל ארוחת חג, לעבור בתי סוהר ולהתחתן
הקליניקות מסייעות למחבלים לקבל ארוחת חג, לעבור בתי סוהר ולהתחתן צילום: מתוך הפייסבוק
הקליניקות המשפטיות הן סדנאות מעשיות שפועלות במסגרת הפקולטה למשפטים, ומאפשרות לסטודנטים להתנסות בעבודה משפטית, אף שטרם סיימו את לימודיהם. את הקליניקות מנהלים מנחים מתוך האוניברסיטה או כאלה הבאים מארגונים חברתיים אשר מעוניינים לקבל סיוע. סטודנטים שנוטלים חלק בפעילות הקליניקות מקבלים על כך נקודות זכות.

בדוח שערכו ב"אם תרצו" ושערך ד"ר שלר גולן, איתרו למעלה מעשרים תיקים משפטיים שניהלו הקליניקות של אוניברסיטת חיפה מאז שנת 2009. מסתבר כי רק בשני מקרים ייצגו הקליניקות יהודים. בשאר המקרים ייצגו הקליניקות ערבים, אחד מהם לא היה כלל אזרח ישראלי.

בולטת בתחום הזה הקליניקה לזכויות האסיר. אף שפחות מאחוז אחד מהאסירים בבתי הכלא בישראל הם אסירים ביטחוניים, בשמונה מתוך עשרה תיקים שבהם טיפלה הקליניקה, היא והסטודנטים שנוטלים בה חלק ייצגו אסירים ביטחוניים ומחבלים.

אלה חלק מהאנשים שקיבלו סיוע מהקליניקה של האוניברסיטה: וליד דקה, שהורשע בהשתייכות לחוליה שחטפה ורצחה את החייל משה תמם, נעזר בקליניקה במאבקו לקבל ספרי קריאה לכלא; צאלח סעיד, שהשתתף בפיגוע ירי שבו נהרג החייל יאיר תורג'מן; כרים יונס, שהורשע ברצח החייל אברהם ברומברג; ראיד סלאחות, שהורשע בניסיון לרצח ובסיוע לאויב במלחמה; ופואד סולטני, שהורשע בריגול למען החזבאללה. כולם קיבלו מהקליניקה של אוניברסיטת חיפה עזרה בדרישתם לאפשר להם ללמוד באוניברסיטה הפתוחה.

עלא בזיאן, שהורשע בירי על אזרחים, נעזר באוניברסיטת חיפה כדי לקבל ביקור של אחייניתו. אחמד אלהייב, שהורשע בריגול למען חזבאללה, קיבל סיוע בניסיונותיו לקבל אישור להתייחד עם אשתו. מחמוד מג' דבה, שהורשע בסדרת מעשי אונס אכזריים, ביקש לספק לו ארוחות חגיגיות בימי החגים המוסלמים, מעבר לבקלאווה המחולקת בבית הסוהר.

איסמעיל תראבין, שנאסר בעקבות שהייה בלתי חוקית בישראל, ביקש לעבור לכלא אחר ומואייד בושנאק שהורשע בעבירות הונאה, נעזר בקליניקה במאבקו כדי שיתאפשר לו לשאת אישה שהיא בעצמה אסירה פלסטינית המרצה עונש של 15 שנות מאסר.

בדיקה שערכו מחברי המחקר העלתה כי בחלק מהמקרים סגל הקליניקות מועסק על ידי ארגונים קיצוניים אנטי ציוניים. כך, ראש הקליניקה לזכויות האסירים, עו"ד עביד באכר, היא פרקליטה בכירה בארגון עדאללה ולפי הדוח "כתבה ספר המשבח מחבלים מרצחים פלסטיניים".

עו"ד דורג'אם סייף ממייסדי הקליניקה לזכויות המיעוט הערבי פלסטיני, עובד עבור ארגון "כראמה" ועמיתו לקליניקה, ד"ר יוסף ג'בארין, הוא ראש "מרכז דיראסאת" "שהוביל לאחרונה את אירוע 'שבוע האפרטהייד הישראלי' בנצרת".

התיקים משלימים את המאבק נגד הציונות

בקליניקה לזכויות האדם בחברה, כך עולה מהמחקר, כל ההליכים המשפטיים שאליהם מגייסים הסטודנטים נוגעים לעיר עכו, עיר מעורבת עם רמת חיכוך גבוהה לא פעם בין ערבים ליהודים. "הקליניקה נאבקת ביזמים יהודים שמעוניינים לבנות בעיר ולמשוך אליה אוכלוסיות יהודיות חדשות. מאידך גיסא, היא פועלת כדי לחזק את היישוב הערבי, למנוע פינוי דיירים ערבים ולחייב את המדינה לתחזק דירות בהן הם מתגוררים", נכתב בדוח.

ב"אם תרצו" מצביעים על ממצאי השוואה שערכו בין אתר האינטרנט של הקליניקות בעברית, לבין זה שבאנגלית. זה שבעברית, המיועד ככל הנראה למשוך סטודנטים, מדבר בעיקר על עזרה לאוכלוסיות מוחלשות, טיפול באוכלוסיות מגוונות ו"פעולה לתיקון חברתי". הגרסה האנגלית, המיועדת ככל הנראה לתורמים, מדברת על "זכויות המיעוט הערבי בנושאי אדמה ורכוש" ועל "דגש מיוחד לצורכי המיעוט הערבי".

בפנייה של הקליניקה לזכויות אדם לתורמים בארה"ב ובבריטניה, נכתב כי "הקליניקה מסייעת לאזרחים ערבים ישראלים בנושאי זכויות על אדמה ורכוש. הקליניקות משמשות לביצוע שינויים בחקיקה הישראלית בכל הנוגע לזכויותיהם האזרחיות, הפוליטיות, התרבותיות, החברתיות, הכלכליות, הדתיות של ערבים ישראלים וכן לזכויות של נשים ואסירים ערבים".
 
"הסטודנטים המשתתפים בקליניקות מנוצלים לרעה על מנת לייצג בין השאר מחבלים ואנסים סדרתיים", טוענים ב"אם תרצו", "התיקים המשפטיים שבחרו לעצמן הקליניקות מהווים נדבכים משלימים במאבק הלאומי הערבי נגד הציונות".

אונ' חיפה: דוח מניפולטיבי

מאוניברסיטת חיפה נמסר: "אין בטענות הנטענות ממש. הקליניקות המשפטיות אינן עוסקות בפעילות פוליטית ואינן משרתות מטרות פוליטיות כאלה ואחרות. מטרתה של אוניברסיטת חיפה לייצר מחקר והוראה מצטיינים, להכשיר את דור העתיד של המנהיגות של מדינת ישראל, ובמקרה של הקליניקות המשפטיות בפרט והפקולטה למשפטים בכלל, את עורכי הדין והמשפטנים העתידיים של מדינת ישראל.

"מטרת הקליניקות לאפשר לקבוצות מוחלשות מכל החברה הישראלית, לקבל את התנאים המגיעים להם ע"פ החוק הישראלי. כל פעילויות הקליניקות המשפטיות נעשות במנותק וללא קשר כלשהו לעמדות פוליטיות ואידיאולוגיות, והניסיון לצבוע פעילות חשובה זו בצבעים פוליטיים הוא מוטעה ומטעה. יצוין, כי הפעילות בקליניקות היא אינה חובה ורק מי שרוצה בכך מצטרף לפעילות.

"לגבי הטענה כי חסמנו הקמת קליניקה שתגן על ישראלים מול תביעות המאשימות אותם בפשעי מלחמה מכיוון שמדובר בנושא פוליטי - גם זו טענת שווא. איננו מכירים כלל פנייה כזו, אולם גם אם הייתה כזו בעבר - נושא זה אינו מתיישב תחת מטרת הפעילות של הקליניקות, שהיא כאמור לאפשר לקבוצות מוחלשות לקבל את התנאים המגיעים להם על פי החוק הישראלי.

"אוניברסיטת חיפה אינה צריכה להוכיח את אהבת המולדת, או רמת הציונות של הסגל שלה לשום גוף, ובוודאי שלא לגוף פוליטי. הדוח שאליו אתם מתייחסים, הוא דוח מניפולטיבי ומגמתי של גוף פוליטי שמנסה להכניס פוליטיקה צינית לאקדמיה לצורך קידום יחסי הציבור והפרסום שלו, על גבם של אחרים. אוניברסיטת חיפה לא תיתן לאף גוף פוליטי להכניס פוליטיזציה בשעריה".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...