הפגנות סוערות ברחבי הארץ נגד מתווה פראוור

לאור התקדמותה של הממשלה באישור תכנית פראוור, יצאו אלפי ערבים להפגנות זעם ברחובות ירושלים וחיפה ובכבישי הדרום

יעל פרידסון, יוני הללי ואריק בנדר | 30/11/2013 19:01 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
אלפי מפגינים במהומות שפרצו הערב ברחבי הארץ לאור התקדמות הממשלה בתהליך אישור מתווה פראוור-בגין, המבקש ליישב את סוגיית תביעות הבעלות של הבדואים על קרקעות בנגב.

באירועים בחיפה חסמו אלפים רחוב במושבה הגרמנית וגרמו לעומסי תנועה כבדים במקום. כוחות המשטרה ירו לעברם תחמושת לפיזור הפגנות. מפקד המחוז הצפוני של המשטרה ניצב חגי דותן נפצע קל מאבן שהושלכה לעברו, ובנוסף מספר פצועים קל פונו לבית החולים רמב"ם. שמונה מהמפגינים נעצרו.

עוד בנושא:
-התיישבות הבדואים בנגב: פונה מסיג גבול
-השדולה למען הבדואים: נתנגד למתווה בגין
-ח"כ טיבי שפך מים במליאה והורחק ע"י אדלשטיין
צילום: דורון שפר קול ישראל
ההפגנה בחיפה כנגד מתווה פראוור צילום: דורון שפר קול ישראל

במקביל דווח על מאות מתושבי טייבה וקלנסווה שיצאו להפגין בכביש 444, סמוך לטייבה. כמה עשרות בני אדם הפגינו גם בירושלים, סמוך לשער שכם, וניסו לחסום את הכביש, אולם כוחות המשטרה במקום מנעו זאת מהם. המפגינים קוראים "באש ודם נפדה את פלסטין" ו- "לא נקבל ולא נשלים עם פראוור".

בדרום הכריזו על "יום זעם" נגד התוכנית ואמרו כי הזמן אוזל. "אם הכנסת הייתה מעבירה חוק שאומר שיהרסו את בתיכם - מה אתם הייתם עושים?", אמרו המפגינים. "תוכנית פראוור היא הרת אסון, היא לא מדברת על הרס של בית אחד אלא על הרס של כפרים וקהילות שלמות. שוללים מאיתנו את הזכות הבסיסית להחליט מה יעלה בגורלנו להחליט היכן נגור ומה נעשה עם רכושנו".

"מדינת ישראל זורקת אותנו לכלבים מוציאה אותנו מבתינו ומנסה לגרש אותנו וכדי למנוע את זה נקריב את נפשנו", אמר אחד המפגינים בחיפה כמחווה ברורה של הזדהות עם אחיו הבדואים בדרום.

יעל פרידסון
ההפגנה בשער שכם יעל פרידסון

בחודש יוני, בתום דיון סוער,  אישרה מליאת הכנסת בקריאה ראשונה, את הצעת החוק הממשלתית, המכונה חוק פראוור, שנועדה להסדיר את ההתיישבות הבדואית בנגב. 43 ח"כים תמכו בהצעת החוק לעומת 40 שהתנגדו.

מתווה פראוור-בגין הינו מהלך להסדרה חוקית של התיישבות הבדואית בנגב. התכנית מתייחסת לשתי סוגיות עיקריות: מעמדם של הכפרים הלא-מוכרים וכן, יישוב המחלוקת בין הבדואים והמדינה לגבי בעלות על קרקעות. 


הבדואים, שמתנגדים לכינוי "כפר לא מוכר" ומבקשים לכנות את כפריהם "לא מוכרזים" מנהלים מאבקים מתמשכים על מנת שהמדינה תכיר בהם. על אף שבמהלך השנים הצליחה המדינה להקים יישובי קבע לבדואים כמו רהט, ושגב שלום. עדיין רבים מהם מתגוררים בשטחים ברחבי הארץ, ומקימים בהם מבנים לא-חוקיים.

צילום: דורון שפר קול ישראל
ההפגנות בחיפה נגד מתווה פראוור צילום: דורון שפר קול ישראל

בתגובה למהומות אמר שר החוץ אביגדור ליברמן כי  "הבדואים מעוניינים לקבל רק את הזר, פיצויים וקבלת קרקעות אחרות, אך פועלים בכל הדרכים וגם באלימות נגד 'המקל', חובתם לפנות את הקרקעות עליהן הם יושבים באופן בלתי חוקי".

בהודעה שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו כתב ליברמן כי "ההפגנות האלימות המתרחשות היום בנגב ובגליל נגד 'תכנית פראוור' להסדרת התיישבות הבדואים בנגב הן חמורות אך צפויות". הוא הוסיף כי "מחובתנו לפעול להפסקת המצב שנוצר לפיו ישנם אזרחים במדינה שכפופים לחוקים, לחוקי התכנון והבניה, וישנם אלו שמצפצפים עליהם ויצרו באמצעות אלימות מצב שהחוקים אינם חלים עליהם".

לדבריו, "אנחנו נלחמים על קרקעות הלאום של העם היהודי ויש כאלו שבאופן מכוון מנסים לשדוד אותן ולהשתלט עליהן בכוח".

ראש עיריית חיפה, יונה יהב, מגנה את תופעות האלימות בעירו ואומר: "הפגנות היו ויהיו והם בגדר חובה בדמוקרטיה ובעיקר בעיר חיפה. יחד עם זאת האלימות שראינו בהפגנה היום מקורה לא בחיפה ולא מתאימה לעיר שמתרגלת שלום מלא בין כל חלקי האוכלוסיה כבר 110 שנה, מאז ימיו של חסן שוקרי, ראש העיר הראשון של חיפה. תושבי חיפה ואני בראשותם לא רוצים לקבל בברכה גורמי חוץ מתסיסים שכל קשר להם ולחיפה מקרי בהחלט".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''בארץ''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים