אולמרט נגד נתניהו: אסור להתנגח עם ארה"ב

ראש הממשלה לשעבר תקף את התנהלות נתניהו בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי. "אם היינו מפעילים את אמצעי ההשפעה שלנו בשקט היינו מקלים על ממשל אובמה לקבל החלטות כמו שאנחנו רוצים"

יוחאי עופר | 1/12/2013 18:42 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, נאם בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי והתייחס לסוגיית הסכם ז'נבה שנחתם עם איראן ויחסי ארה"ב-ישראל. בנאומו הביע ביקורת כלפי התבטאויותיו הפומביות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שיצא במסע הסברה חריף נגד התחמשותה הגרעינית של איראן.

 - נתניהו: "העולם הפך היום למקום מסוכן יותר"
 - אובמה לנתניהו: הפסק את הביקורת הצעקנית
 - אסד צוהל: הסכם הגרעין תוצאה של עמידה עיקשת

אהוד אולמרט בנאומו
אהוד אולמרט בנאומו צילום: ראובן קסטרו
"אנחנו צריכים להישמר מכל רצון להתנגח עם בעלת הברית הגדולה שלנו", הזהיר אולמרט, "אם היינו מפעילים את אמצעי ההשפעה שלנו בשקט היינו מקלים על הממשל הזה לקבל החלטות כמו שאנחנו רוצים".

"אני שותף לדאגות ואינני מאושר מההסכם, אך אינני חושב שהוא מהווה כשלון היסטורי", הגיב אולמרט על דברי נתניהו כי "מה שהוסכם בז'נבה איננו הסכם היסטורי אלא טעות היסטורית".

"וודאי שאנחנו צריכים לצאת ולהתווכח עם נשיא ארצות הברית, אבל בפומבי? הוא איוב שלנו וצריך להשפיל אותו מול הקונגרס?" תהה אולמרט. "אנחנו צריכים להיות ביחסים טובים עם כל המדינות וודאי עם ארצות הברית. לעמוד מעל כל במה פומבית ולהגיד לנשיא ארצות הברית שיעשה מה שאנחנו חושבים ואם לא אז נעשה משהו - יש נשיא שיקבל אזהרות כאלו?"

"האיום באיראן גרעינית מוכר לנו שנים רבות", המשיך אולמרט וסיפר. "זו לא פעם ראשונה שמדינת ישראל מתמודדת עם אתגרים קיומיים, ולא תמיד היו בינינו (בין ישראל לארה"ב, י"ע) הבנות או הסכמות לדרכי הפעולה. אך בשום מקרה לא רצינו שההערות שלנו בדיונים עם נשיא ארה"ב יהפכו להתנצחות. לא עלה בדעתנו לנהל קרב מול בעל בריתנו ולשסות את הקונגרס בנשיא. המעטנו לדבר ופעלנו בשקט - ניסיון העבר מלמד שאפשר לעשות דברים מבלי לדבר עליהם".

 בביקורת ישירה וחריפה לתחילת כהונת נתניהו כראש ממשלה, טען אולמרט כי "מ-2009 המדיניות השתנתה והפכה להצהרות ואיומים, והושקע כסף שלא צריך היה לבזבז".

ח"כ צחי הנגבי נאם גם הוא בכנס, וטען כי האיום לתקיפה צבאית הוכח כיעיל. "ג'פרי גולדברג כתב לפני כמה ימים שהנשיא אובמה הצליח בחמישים אחוז ומנע תקיפה. אז יש לי הפתעה: העניין הזה לא ירד מסדר היום ואין התכנות לפשרה", הבהיר הנגבי. "האיום לפעילות צבאית תקיפה עובד, והדוגמה הטובה ביותר היא סוריה, שתוכנית הנשק הכימי שלה נעלמת מהעולם וזה בזכות נושאות מטוסים אמריקניות שהגיעו לכיוונה והחשש מאובמה. כל האופציות על השולחן, זו לא מטאפורה. מכינים באמת את כל האופציות והסיכוי הזה גדל".


היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים