האדמו"ר מוויז'ניץ: לא להתייצב לצו ראשון בלשכות הגיוס לצה"ל

מחריף המאבק בציבור החרדי נגד גיוס בחורי ישיבות: האדמו"ר מתכוון ליזום התכנסות של מועצת גדולי התורה כדי לגבש קריאה כללית לניתוק הקשר עם רשויות הצבא. "דעתי איתנה שאין לבחורים להתייצב כלל בלשכות גיוס", הבהיר לחסידיו

ארי גלהר | 1/12/2013 23:31 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
גוברת ההתנגדות במגזר החרדי להגעה לצווי הגיוס לשירות חובה בצה"ל. אל הקו המיליטנטי הצטרף האדמו"ר מוויז'ניץ, שקרא לבחורי הישיבה של החסידות לא להתייצב בלשכות הגיוס - להתנגד להגעה לצו ראשון או שני ולמעשה לא להכיר ברשויות הצבא. עד כה התייצבו החרדים לצו ראשון וקיבלו פטור.

עוד ב-nrg חדשות:
נתניהו: "בניגוד לאחרים, לא אשתוק כשביטחון אזרחי ישראל בסכנה"
ישראל לגרמניה: השיבו יצירות שהתגלו במינכן
צפו: יהודים ומוסלמים התעמתו בהר הבית

הפגנה נגד גיוס חרדים ונגד חוק טל. סטטוס קוו של 60 שנה מופר
הפגנה נגד גיוס חרדים ונגד חוק טל. סטטוס קוו של 60 שנה מופר צילום: פלאש 90

בדרשתו בשבת חנוכה, שנערכה בפני אלפי חסידי ויז'ניץ, אמר האדמו"ר כי "דעתי איתנה שאין לבחורים להתייצב כלל בלשכות הגיוס". קריאת האדמו"ר מצטרפת לקו הלוחמני שמוביל הרב שמואל אויערבך, מראשי הפלג הליטאי, נגד שיתוף הפעולה עם צה"ל.

בחסידות אומרים כי לאחר חג החנוכה מתכוון האדמו"ר ליזום התכנסות של מועצת גדולי התורה ולבקש ממנה להוציא קריאה כללית של כל האדמו"רים נגד ההתייצבות לצו ראשון ושני.

לדברי גורם בחסידות, האדמו"ר טוען כי כשיש מי שמחריף את הקו נגד בחורי הישיבות בניסיון לגייס אותם, צריך לשבור את הכלים. האדמו"ר אמר כי מפרים כעת סטטוס קוו של 60 שנה שהתווה דוד בן גוריון, ולכן אסור לעבור על כך בשתיקה.

בחסידות מתלוננים לא רק נגד חוקי הגיוס הנוקשים, ונגד הסנקציות הכלכליות והפליליות שעולות על הפרק, אלא גם נגד הבדיקות הגופניות שנערכות למועמדים לגיוס.

לדברי גורמים במגזר החרדי, מדובר בניסיון להוביל קו קיצוני ולחדד את הפערים בין החרדים והחילונים. "אם המהלך יצליח, נכיר מגזר חרדי חדש, שלא מוכן לפשרות ויצית מריבות על כל דבר. זה יהיה מגזר שרק יחפש מריבות, כדי להדגיש את הפערים בין האוכלוסיות".

מנגד, גורמים אחרים במגזר החרדי מטילים ספק ביכולתו של האדמו"ר מוויז'ניץ להוביל את המהלך. הם מציינים כי הרב אהרן שטיינמן, מבכירי הרבנים החרדים, מתנגד ליוזמה.

ישראל כהן כתב כיכר השבת וחסיד ויזניץ מסביר כי לאדמו"ר כואב המצב לפיו לדעתו מנסים השלטונות לכפות את דרכם ולהתערב בערכי ועקרונות הציבור החרדי, הוא הבהיר בדבריו כי רק עמידה נחושה על העקרונות תעשה סוף למצב. ויתורים מצידנו יגררו נסיונות להתערבות נוספת מצד הממשלה.

יצויין כי למרות הקריאה להימנע מהגעה ללשכת הגיוס, לא בטוח כי חיילי המשטרה הצבאית יתרוצצו ברחובות המגזר החרדי בניסיון ללכוד את בחורי הישיבות. התערבות כזו מתקיימת רק כאשר המשתמט עובר את גיל 18, וגם אז קיימת העדפה להגיע לפתרון בלי מעצר.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים